Janus Projesi : Geçmişe saygılı tasarım |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Janus Projesi : Geçmişe saygılı tasarım
Share 25 Haziran 2014

Tasarım: mlzd Architects

Tarihi çevrede eski binalara saygılı kalarak hazırlanan Janus Projesi, Rapperswil-Jona Belediye Müzesi için yeni bir cephe oluşturmak için tasarlanmıştır.


Mevcut müzenin yenilenmesi amacıyla istenen bu tasarım, mlzd Mimarlık tarafından 2007 yılında açılan yarışmanın sonucunda kazanılmıştır.


Eşsiz ve açıkça çağdaş cephe anlayışı açısından bir başlangıç gibi olan bu tasarım tarihi bölgelerde uygulanması cesaretli bir adım sayılmalıdır. Yapının bulunduğu tarihi cephe sırasında iki yanındaki eskiden gelen yüzeyleri bronz bir metal geometrik dekupe edilmiş plaka ile birleştirmek oldukça dikkat çekicidir.


Tarihi kent için temel yaklaşım, temiz ve genelde var olanları değiştirmeden koruyarak ancak yeni yapılanı ise kontrast bir malzeme ile vurgulama yoludur. Burası geçmiş referansları olan bir kasabadır ve dar yollardan şehir merkezine inilir. Kasabanın sokaklarında eskinin izlerini gözlemlemek mümkündür ve yeni cephe bu yüzden çok daha yalın düzenlenmiştir. Bu form eski cepheye bir hürmetten hafif bir adım geriden başlatılmıştır.


Yeni yüzüyle mekanlara girildikten sonra, eskiye göre bir çok farklı bir dünya ile karşı karşıya kalıyoruz. Temiz beyaz duvarlar ve yeşil renkli cam korkuluklar eskiden olandan açıkça farklı olarak boşlukları tanımlar.Çatı ve yeni cephe sayesinde doğal ışık filtrelenerek günün mevsime uygun süreleri ile değişen güneşlenmelere uygun olarak ayarlanan bir sisteme sahiptir.

Proje herşeyiyle farklı iken geçmişe saygılı ancak başka bir mimarlık dilini gerçekleştirmek amacındadır.
Matt Davis

2 Yorum
  1. Yaratıcılığa şapka çıkarmak, farklılığıyla kendisini ifade edene saygı göstermek gerekir.

    pelin kara | 25 Haziran 2014

  2. yaklaşım tarzı önemli ve ben bu akıl dolu tarzı çok beğendim.

    Mehmet Turhan | 1 Temmuz 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org