Basra Kültür Sarayı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Basra Kültür Sarayı
Share 17 Haziran 2014

Tasarım: Dewan Architects & Engineers

Basra Valiliğinin talep ettiği kentin yeni Kültür Sarayı için başlatılan yarışmayı Dewan Architects & Engineers kazandı ve bu işi yapmayı üzerine aldı. Kısa zamanda ışık ve ses sistemleri ile son teknolojileri kullanan, aynı zamanda kültürel etkinlikler ve festivaller için kentin mirasını ve kültürünü yansıtacak yeni bir kültür merkezi hem geçmişin izleri hem modern dünyanın gereklerini yerine getirmek maksadıyla planlandı.

Bu proje toplam 20.868 metrekare alana sahip olarak inşa edilmekte ve ekonomik, sürdürülebilir, emniyetli ve güvenlik yönleri dikkate alınarak nihai tasarımda modern bir mimari dil içerisinde tasarlanmıştır..


Binanın yalın dikdörgen prizması genel formu içindeki kırılma- kesme bölümü için sosyal etkileşimler için bir fikir konumu oluşturarak, kültür merkezinin giriş noktasıdır. Aynı zamanda bu sürpriz parçalanma projenin kalbidir. Bu merkez, boşluğunu içinde taşır ve binanın iç mekanlarına kolay erişim sağlamak ve yapıyı iki bölümde düzenlemek için gereklidir. Bu boşluk katları da birbirine bağlayan rampalarla düzenlenmiştir.

Irak’ta Basra kültür mirasını yansıtmak için ana giriş boşluğuna daha yakın olarak Arapça Kaligrafide “Nokta” imajını anımsatan yavaş yavaş boyutu azaltmak binaların cephelerinde çapraz kare açıklıklar bilhassa tasarlanmıştır. Başka bir açıdan bakıldığında sanki “açık bir kitap” şekline benzeyen form içindeki eğrisel mimari unsurlar binaya dinamizm kazandırır. Yapı Basra kültür ve şiirine son bir dokunuş gibi düşünülmüş, kültürün devamlılığını sağlaması için yapılmıştır.
Kristin Hoover

2 Yorum
  1. Şimdi orayı İŞİD almış ve bu kültür merkezi bile talan edilmiş olabilir. Çok hazzedcekleri birşey değil çünkü.

    Yakup Sinanoğlu | 18 Haziran 2014

  2. Binanın yalın tasarımı görsel olarak başarılı gözüküyor.Yörenin iklim ve kültürünüde uygun oldugunu hissediyorum.

    Timur KANTARCIOĞLU | 22 Haziran 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org