Myer Mağazası Bourke Caddesi Yenileme Projesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Myer Mağazası Bourke Caddesi Yenileme Projesi
Share 7 Nisan 2014


Tasarım: NHArchitecture


Avustralya Melbourne’de merkezi bir konumda bulunan Myer Mağazası, Bourke Street’te bulunan 1920 lerin ikonik bir sembolü olma durumundaki bu binasını yenilenmiştir.


Bu kentin yaklaşık bir yüzyıldır unutulmaz ritüeller ve festivallere ev sahipliği yapmış olduğu unutulmamalıdır. Yenileme sonrasında perakende satış hizmeti veren bu mağaza artık hızla gelişen ve sofistike tüketici pazarında uluslararası düzeyde rekabet edebilecektir.


Myer markası parakende sektöründe diğer dünyaca ünlü mağazalar yanında yer alan bir konumdadır. Ancak 2007 yılında kentin gelişiminde de dönüm noktası olacak şekilde mevcut yerini geliştirmek ve değişen perakende konseptine uymak amacı ile Melbourne mağazasını gençleştirme kararı aldı.Myer’in şehrin içindeki yeni yüzünün en çarpıcı mimari amblemi, içinde belirli bir şehir manzarası koreografisini bulunduran altın renkli metal ve camdan oluşan bu heykelsi mekansal eser olmuştur.


Yeni ve üst düzey etkinlik alanı yaratmak isteyen mağazanın yeni perakende deneyimi şu anda doruk noktasıdır. Dramatik sekiz katlı mağaza bir orta atriumda birleştirilmiştir. Zemin kattan başlayarak eğimli ve sivrilen atrium büyük bir elmas modeliyle katlara ve satış alanlarına aydınlık ve hareket  getirmektedir.

Proje dikkatlice ele alınmış, 1920 li yılların Art Deco mevut cephe orijinal mağazanın önemli kültürel mirası olarak ele alınıp özenle korunmuştur.Little Bourke Street cephesi tamamen 1920 Bourke Street stili çağdaş bir kontrpuan olarak yeniden inşa edilmiştir. Yenilikçi cephede ise, cephe boyunca farklı alacalı desenler eski repertuardan ve genelinde Art Deco motiflerinden etkilenerek, geçmiş biçimlerin geometrik bir yorumu olarak tasarlanmıştır.


Myer şehir mağazanın yeniden yapılanması, Melbourne’de yaşam ve zamana bir katkı olmaya devam edecektir..

Yer: Melbourne, Avustralya
Mimari: NHArchitecture
Proje adı: Myer Bourke Street Redevelopment


Kaynak: www.arthitectural.com
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Eski mağazanın fasad koruması ama ek yapılan yeni binada değişik bir prizma soyutlaması cesaretli bir yaklaşım. Altın rengi benim için tartışmalı.

    kemal ersin say | 15 Nisan 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org