ARC |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
ARC
Share 15 Nisan 2014


Tasarım: BERNASKONI


.ARC kırsal alanda bir mimari ve mekansal araştırmadır. Bu orman ve tarla arasındaki sınırda inşa edilmiş özgün bir yapıdır.


Bir portal, zafer Takı, bir gözlem evi, yükseklerde güverte, bir bar ve olabilen diğer fonksiyonları da içeren kendine özgü bir tasarımdır. Yapının uygulaması çeşitli işlevleri yerine getiren bir hibrit gibidir adeta.

Bu saf geometrik küpün boşaltılmasıyla yaratılan yapıya sarmal dar bir merdiven ile tırmanılarak. “Sanatçının odasında ” durak oluşturulmuştur. Her yıl bu durak sayılan mekanda sanatsal bir yükleme yapılır.

ARC, olmayan atık üretim prensiplerine göre altı metrelik ahşaplardan yapılmıştır. Ahşap elemanlar her noktada yapı elemanları olarak kullanılmıştır. ARC, plan ve cephelerde dikdörtgen şeklindedir, Portal açısal bir kesim ile içinde boşluk bırakmıştır. Ayrıca bina siyah boyalıdır.

Mimari: BERNASKONI
Yer: Nikola-Lenivets , Kaluga Oblast, Rusya
Proje Ekibi: Boris Bernaskoni , Alexander Schamenkov, Stas Subbotin, Ksenia Trofimova
Yüklenici: Alexey Kleymenichev, Srub fm
Alanı: 72 m²
Yıl: 2012
Fotoğraflar: Yuri Palmin


Kaynak :http://www.archdaily.com
Çeviri : Mimdap

2 Yorum
  1. strüktürel yaklaşım bakımından heyecan verici buldum. yığma yapıya merdiven montajını adapte etmek oldukça etkileyici geldi bana. ancak bu durumu sayfanın sonuna gelincede kadar anlayamamış olmam yapının tanımlayıcı görsellerinin yetersiz olmasından ve uygulama için seçilen mekanın yapının karakterine uymamasından kaynaklanıyor. zihnim gıdıklandı. =)

    almaih | 20 Nisan 2014

  2. Müthiş bir aslında anıtsal yapı. Kare prizma ile zaten olabilecek en büyük etkiyi yaratmış. Kütle ile boşluk çok dramatik ele alınmış. Muazzam.

    Gülben Yılmaz | 21 Nisan 2014


Yorum yazmak için


İBB, 142 projenin değerlendirildiği Taksim ve çevresi için düzenlenen tasarım yarışmasının sonuçlarını açıkladı. Kazanan 3 projenin yakında halk oylamasına sunulacağı duyuruldu. İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Taksim‘i hak ettiği şekilde şehre tekrar kazandıracağız” açıklamasında bulundu.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org