Dilek Öztürk ile “The Act is Beuty” (25 Mart – 20 Nisan 2014) |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Dilek Öztürk ile “The Act is Beuty” (25 Mart – 20 Nisan 2014)
Share 26 Mart 2014

Fotoğraf sanatçısı Dilek Öztürk’ün mekan, bellek ve duyulardan yola çıkarak hazırladığı ilk kişisel fotoğraf sergisi “The Act is Beuty” 25 Mart – 20 Nisan tarihlerinde RenArt Gallery’de izlenebilir.


Dilek Öztürk’ün mekan, bellek ve duyulardan yola çıkarak hazırladığı portrelerden oluşan ilk kişisel sergisinin açılışı 25 Mart 2014 salı günü 19:00’da RenArt Gallery’de yapılacak.

Kentsel mekanın belleğinde bıraktığı izler üzerinden bir otoportre serisi oluşturan Dilek Öztürk, dünyanın farklı şehirlerinde, benzer hisler uyandıran mekanlarda tesadüfi ve zaman zaman da kurgusal olarak yakaladığı estetiğin arayışını sürüyor.

Öztürk, “The act is beauty” projesinde, mekansal deneyimini kişiselleştiriyor ve birbirine benzer kent parçalarında kendini konumlandırıyor. Seri içinde birbirini takip eden bu davranış; mekana temas ederek, mekandaki düzeni bozma ve yapma güdüsünden kaynaklanıyor. Fotoğraflardaki renk, ölçek ve aynılık kavramları, farklı şehirlerde, farklı mimari, objesel ve kişisel referanslarla birbirini izliyor.

Polonya’da sıradan bir sosyal konutun çatısında yakalanan yalnızlık hissi, Çek Cumhuriyeti’nde Stalin döneminden kalan askeri bir binanın cephesinde devam ediyor. Bunu İsveç’teki bir metro istasyonunun çelik konstrüksiyon girişinin sterilliği, ardından, endüstriyel bir bölgedeki prefabrik bir yapının yalınlığı takip ediyor. Yalınlık hissi, İstanbul’da bir çatıda muazzam bir düzende konumlanmış bacaların anıtsallığı ve kent siluetini arka plan alan mekanlarda ise kırılıyor.

Serinin tesadüfi ve kurgusal akışı, sanatçının kamusal ve özel alanlara izinsiz girerek, tripodunu kurarak kendini fotoğraflamasıyla bir gerilla hareketine dönüşüyor. Bu durum, projenin ismine de ilham veriyor; “Harekete geçmek güzeldir.”


Yorum yazmak için


Tasarım: MIA architecture MIA’nın Ofisi Projesi, bir mimarın ofisinin, bir toplantı salonunun ve teknik binaların alanlarını barındırması amaçlanan bir hacmin inşasından oluşmaktadır. Hacim, 70’lerde yoğun ağaçlık bir ortamda inşa edilmiş mevcut bir evin uzantısına yerleştirilir ve buradan temelin mimari dilini alır (boyalı tuğlalar, duvar kafaları, yükseklik). Bu kaide üzerine yerleştirilmiş, profesyonel fonksiyonları barındıran “ayna kutusu” […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu