Pradenn Konutları |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Pradenn Konutları
Share 16 Eylül 2013


Tasarım: Blok Architectes

Pelousière Sitesi Nantes’de önemli bir gelişim alanında yer almaktadır. Burada yer alan 89 konutun 51 i kiralık 38 i mülk sahiplerine aittir. Proje sakinleri için bu tasarım karma kullanım yoluyla rahatlık ve konforu birleştirmeye çalışmaktadır.

Projeye eklenen ve içerik ile etkileşimle manzara kullanımı önemsenmiştir. Kamusal alan kullanımında otopark, yaya yolu, çevre düzeni ve sundurmalar evlerin salon ve yaşam alanlarından sağlanan manzaraların içinde kalmaktadır. Böylece: kamu ve özel alanlar arasında bir derece yerleşik ve çevre düzenlemesine bağlı düzenleme sağlanmıştır.

Yapının genel inşa şekli peyzaj ölçeğinde bir tarım tipolojisini içerecek biçimde düşünülmüştür. Yapı bir sanayi kaplama malzemesi ile kaplıdır. Bunun içinde kulübe biçimindeki çıkmalar binanın kompozisyonunda önemli bir öge olarak karşımıza çıkar. Bu basit ve etkili şekil büyük bir “kır evi” nin kurgusunu önümüze sürer.

Yerel ölçekli banliyö bağlamında etrafta ahşap çitler ve bahçeye ilave edilen sera ile entegre edilmiştir. Bu örnekte, kopyala / yapıştır süreci olarak, bireylerin kolektif toplamları anımsatılmak istenmiş ve her zamanki ifadeden kaçınılarak bir toplu konut binasında bireysel boyutu atlamayan göstergelere yer verilir.


Üç blokluk bina yerden yükseltilmiş bir betonarme zemin üzerinde yer alır. Bloklar arasındaki boşluk park olarak düşünülmüştür. Merkezi plaza bir süreklilik içinde bitki örtüsünü kendi üztüne alarak çevreyle binaların entegresi arzulanmıştır.
Tüm proje binanın ölçeğinde mahalle çevresi olarak yeniden yorumlanmış bir örnek olarak düşünülmelidir.

Mimari: Blok Architectes
Yer: La Pelousière, Piace, Fransa
Müteahhit: Guinée * Potin Architectes
Mühendislik: CETRAC
Alanı: 6.740 m²
Yıl: 2013
Fotoğraflar: Blok Architectes

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. çok enterasan buldum açıkçası. bir espri ile geçmişe köy yaşantısına bağ kurulmuş. başarılı.

    alaadin yılmaz | 17 Eylül 2013

  2. Bana çok hoş geldi. Sade bir kütle içindeki ahşap çıkmalar projeyi değiştirmeye yetmiş de artmış bile.

    Lalehan | 18 Eylül 2013


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org