Mimarlık Okullarına Başlamak İçin 11 İlke |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mimarlık Okullarına Başlamak İçin 11 İlke
Share 9 Eylül 2013

Mimarlık öğrencilerinin derslere başlamak için bazı ön hazırlıkları olur. Mesela çay  kahve gibi uykuyu dağıtan şeyler kullanılır. , 


1 Çay mı kahve mi?
Çay değil kahve içilmelidir. Kahve enerji verir gece geç saatlere kadar dayanmak mümkün olur. Kahve ani bir enerji patlaması için harikadır ama dikkat edilmelidir. Kahvedeki kafein kanı hızlı bir şekilde çeviri, vücutta enerjinin yanmasına neden olur. Çay da bir kupa şeklinde içilirse kafein kahvedekinin benzer şekilde yüklenmiş olur ama daha yavaş daha uzun süre odaklanmada yardımcı olur. Çay buna rağmen aynı zamanda bir antioksidandır ve gerilimi azaltır.

2 Elle çizin…
Çok çizin ve mümkünse elle çizin. Çizim bu bir düşünme yoludur ve başkaları ile iletişim sadece tek bir yol değildir. Le Corbusier’nin dağınık taslaklardan Zaha Hadid’in büyük resim çizimleri tasarımda kültürel ve mimari ilerleme için bol bol çizim gereklidir.

3 Model yapın…
Modelleri keskin bir neşter kullanarak yapın. Neşter bıçaklarını el sanatları dükkanlarından satın alabilirsiniz. Bu bıçaklar her zaman ucuz değildir. Başka bıçaklar kullanarak maliyetlerini düşürmek istenebilir ama bu iyi fikir değildir. Eğer kazara bu sıradan bıçaklarla kendinizi keserseniz kesik yarasının iyileşmesi daha zordur. Oysa neşterde yara temiz olursa daha hızlı iyileşir ve buna rağmen tasarruf sağlanacaksa bu neşterlerden topluca alınmalıdır.

4 Bir panonuz olsun…
Bir güzel kadın resmi oluşturun. Bu aptalca görünebilir ancak güzel bir resim aceleyle duvarlara yapıştırılan çizimlerde ilk yıl şaşırtıcı bir istasyon olacaktır. Yağlı kağıt dediğimiz eskiz kağıtları üzerine kaba taslak yaptığınız çizimleri çoğalttıkça daha iyilerine kavuşacaksınız. Bunları bozuk iyi diye ayırmadan duvarınızda bir pano olacak şeklide birbiri ardına sırayla yerleştirin.


5 Fikri kaynaklarınızı ıskalamayın…
Sizin öğretmenlerinizin fikirleri paha biçilmez bir kaynaktır. Öğrenciler olarak sadece haftalık eğitim için onların etrafına toplanmayın, onları aktif danışmanlar gibi görün, görüşlerinizi ve eleştirilerini almaya çalışın. Onları okulunuzun koridorlarında olduğu gibi e-posta aracılığıyla da arayın, kapılarını çalın, hocaların ofislerinin yakınında gerekirse pusuya yatın.

6 Zekanızı ve yaratıcılığınızı devreye sokun…
Siz öğretmenlerinizden bilgiyi ancak bir noktaya kadar alabilirsiniz. Zeka ve deneyim açısından size göre ezici bir üstünlüğe sahip olmaları gerçeği bir anlamda tekelleştirebilir. Bazen en iyi öğretmen bir tasarım kararlı hale getirmek ve savunmaktır. Dikkatle dinleyin ve kendi bakışınızı ortaya serin. Öğretmenlerin söylediklerinden de bir tutam mutlaka kullanın.


7 Arada uyumayı ihmal etmeyin…
Güç toplamak için şekerleme yapmak lazımdır. Mimarlık okullarında ders zamanı sonunda arkadaşlarınızla güneşin altında fırsat bulduğunuz takdirde her uyku döngüsü size başka bir tecrübe olacaktır. Bazen 20 dakikalık uyku sizi çok ferahlatacaktır.
Bazen stüdyolarda masalarına altında yatak yaparak fakat genelde uykusuz 80 saat kadar çalışan öğrenciler görürsünüz. Orada da geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalanlar olabilir ama gerçek şudur ki yorgunken iyi iş üretilemez. Kısa süreli uykular verimli çalışmalar için iyi gelebilir. Bunun için düzenli günlük zaman çizelgesi tutun.

8 Mutlaka bir periyodik yayına abone olun…
Bir dergiye abone olun. Düzenli bir mimari dergi okuma paha biçilmez bir ilham kaynağı olacaktır. İyi bir dergi mimari açıdan geniş bir dünya perspektifi hakkında size açılım sağlayacaktır.
Düzenli mimari dergilerde makale ya da kısa denemeleri de okumalısınız. Dergiler öğrenciler için daha ucuz olarak da satılmaktadır, bu fırsattan yararlanılmalıdır.

9 Siz sadece  aldığınız notlara bakmayın…
Üniversite derecelendirme sistemleri ve mimari notlamalar acımasız olabilir. Kendi sınıfının tüm öğrencilerinin en üstünde olmak ya da orta derecede notlar almak için mücadele ediyor olabilirsiniz. Sizin son not olarak inşa edeceğiz becerilerinizi gösterir portföy çok da fazla önemli değildir. Uluslararası üne sahip mimarların mimarlık okullarında kötü yaptığı, bazen bıraktığı çalışmalar çoktur ve bunlara dair örnekler doludur.

10 İyi yemekler yiyin…
Lezzetli yemekler yiyin. Uzu süreler ile hazır yemek ve paketler yerine zaman bulduğunuzda ciddi olarak yemek yiyin. Hep zaman bulamamayı bahane yapmayın. Bu yanlış bir ekonomidir. İyi bir diyet, size gün boyunca daha fazla enerji verir, sağlıklı tutar ve enerjik bir yaşam için hazırlar.

11 Farklılıklara yönelin…
Keşfedin. Açık bir zihinle sık sık seyahat edin. Kendinizden farklı kültür ve gelenekleri anlamaya çalışın. İmkan bulursanız kolayca ulaşılabilecek yabancı toplulukların yaşantılarını öğrenin. Bunlardan sayısız deney aktaracaksınız. ve manzara sayısız olacaktır.

Kaynak: Architectural Review
Çeviri: Mimdap

5 Yorum
 1. Tipik mimar halleri ve yeniler için giderek alışılması gereken durumlar hakikaten. Yeni başlayanlar yavaş yavaş bu rejime girin ve bazı ayrıntıları unutmayın.

  SERDAR OKÇU | 11 Eylül 2013

 2. ben öncelikle kahve diyorum. bundan vazgeçilmez. diğerleri arkadan gelir. arada bir peynirli tost lazım.

  Melike Kılıç | 14 Eylül 2013

 3. Hiç de bilimsel olmayan bu ilke(?)leri ciddiye almayın. Örneğin çok içilen kahvenin bazı bünyelerde böbrek yetmazliğine giden kişiyi dialize mahkum eden sonuçları olduğu biliniyor… gençlere mesaj verirken dikkatli olmak gerekir!!!

  Anonim | 15 Eylül 2013

 4. Yaptığınız işin kökünü, temelini araştırın. Yoksa piyasada gezen bir çok teknik ressam vasıflı mimar gibi olabilirsiniz.

  Hayati Binler | 22 Eylül 2013

 5. Mimarlık okullarına mimar olmak için başlamak güzel de mimar ünvanı ile çıkamamak ve daha sonra yıllarca stajyer mimar ya da yardımcı mimar gibi kalmak kötü.

  sevinç ustaoğlu | 25 Eylül 2013


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org