Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Asma Bahçeler Satış Ofisi
Share 25 January 2013


Tasarım :Metin Kılıç, Dürrin Süer

Proje Ekibi :Merih Feza Yıldırım, Serdar Uslubaş, Damla Duru, Ali Can
Helvacıoğlu, Burak Bakö
İşveren : TEMİŞ İnşaat
Yer : Narlıdere, İzmir
Proje Tarihi : 2012
Yapım Yılı : 2012
İnşaat alanı : 134 m2

İzmir, Narlıdere’de, dik eğimli bir topografya da, % 60 yoğunluklu yapılaşma sınırlamasının bulunduğu kentsel dönüşüm alanı içinde, 92 birimlik bir konut yerleşkesi kurmak… Zorlu arazide birimler topografya hatları referans alınıp teraslandırılarak konumlandırıldı. Sırtını yamaca yaslayan konutlar da tüm mekanlar terasların oluşturduğu peyzaja ve orman / kent vistasına açılmakta. 5 farklı tip ve büyüklükteki konutlar farklı kullanıcı profillerini hedeflemekte. Kullanıcılar bir arada ama müstakil ev hissiyatında yaşayabilecekler.

Uygulamasına başlanan sitenin, arsa sınırında, aynı topografik özelliklere sahip bir yer de satış ve tanıtım ofisi tasarlandı ve inşa edildi. Geçici kullanımlı yapının arazi ile temasında bu geçicilik durumunu yansıtması tasarım yaklaşımı olarak benimsendi. Ayrıca yapının çok kısa sürede uygulanması da bir tasarım girdisi idi. 20 günde inşa edilen bina, arazide kazı işlemlerini yok kılacak bir konumda araziye oturtuldu. Amaç topografyanın doğasına müdahalenin en az da olması idi.
Kütle, arazideki farklı manzaralara yönlenen şeffaf üç bloktan oluşmakta. Şeffaf bloklara, gelen güneş ışığını kontrol etmek amacıyla ahşap bir cidar giydirildi. Yapıyı saran bu ahşap güneş kırıcıların yarattığı ışık hareketleri iç mekânı dinamik kılıyor. Ziyaretçileri bir mekânın içine girmenin ötesinde konumlandığı vadinin üzerine çıkmış hissine kapılması sağlayan yapı neredeyse tamamen cam duvarlardan oluşuyor.

4 Yorum
 1. boşlukta uçan kutular. yamaç kenarında mümkün olduğu kadar ileri fırlatılmış konsol şeffaf mekanlar. bir satış ofisi için oldukça prestijli, farklı, akılda kalıcı bir tasarım.
  mimarları kutluyorum.

  DENİZ ARKAN | 25 January 2013

 2. çok iyi bir deneme. bu ölçek için yaratıcı bir form ve anlayış.

  sevda artun | 26 January 2013

 3. simgesel değer taşıyan ve bir markanın arayıp da bulamayacağı özgünlüğü sunan mimarinizi alkışlarım.

  kübra tatar | 27 January 2013

 4. İmgesel bir çalışma, bir fikrin başlangıcı olduğu, arkasından gelecek konut projesinin öncülü olduğu anlaşılıyor. Çok başarılı.

  ceren alkaya | 3 February 2013


Yorum yazmak için


Yazan Belén Maiztegui | Çeviri Maggie Johnson   Sadece 2 ay önce, Çin’in Wuhan şehri, Coronavirus salgınıyla mücadele etmek için 1000 yatak, 30 ICU ve şehrin tıbbi repertuarına yeni yataklar ekleyerek Wuhan Huoshenshan Hastanesi’nin yapımını  dünyaya duyurdu. Bina, 10 gün içinde 7.000 inşaat işçisinden oluşan bir ekip tarafından tamamlandı. Birçok ülke, karşı karşıya kaldığı salgını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org