Okul Pavyonu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Okul Pavyonu
Share 21 Şubat 2012

Okul Pavyonu
Tasarım:Holweck Bingen Architectes

Rodange’deki Neiwiss ilkokulu çevresinin iyileştirmesinin bir parçası olarak, belediye öğrencileri yağmurdan korunması amacıyla kapalı bir alan inşa etmeye karar verdi.

Pavyon okulun yanında açık bir şekilde planlanmıştır. Yapılan geniş sundurma yapısı halka açık yollarda kapalıdır. Eski (tarihi) binanın yanında ondan farklı olarak ve ilkokul binasını fark edilir kılacak şekilde tasarlanmıştır. Bu şekilde, sundurma hem bir fonksiyonu yerine getirir hem de peyzajı ile öğrenci ve öğretmenler için hoş bir tenefüs yeri haline gelir.

Sundurma (saçak) yapısı serbest duran kalın çapraz lamine ahşap panellerden, atölye ve fabrikalarda işlendikten sonra inşaat alanında monte edilerek basitçe oluşturulmuştur.


Çatı ve yan duvarın dış yüzeyi ahşap kaplama olarak konstrüksiyon üzerine sarılmış ve bir pvc conta ile süreklilik teşkil edecek biçimde sıvanmıştır.

Duvar ve tavanlarda yapılan özel kesim dekupe boşluklara sabit renkli emniyet camı ile doldurulur. Ahşap panellerin iç yüzeyi de sadece bir koruyucu bir reçine ile kaplanmış, ahşap dokusu özellikle görünür bırakılmıştır.

Mimarlar: Holweck Bingen Architectes
Yer: Rodange, Lüksemburg
Tasarım Ekibi: Pol Holweck, Nicolas Clarys, Manuel Meester
Peyzaj Mimarları: Maja Devetak
Proje Yılı: 2011
Proje Alanı: 180sqm
Fotoğraflar: HBA & photostudioC.bosseler

Kaynak: Ach Daily
Çeviri:Mimdap

2 Yorum
  1. bir eklentinin bile yanına yanaştığı bütün ile kurduğu ilişkiye yaklaşma yöntemi takdire şayan gerçekten. mimarlık yapılınca böyle yapılıyor herhalde.

    Aliye Sertanlı | 22 Şubat 2012

  2. aykırı ve uyumu farklı olmakta arayan, benzeşmeyen-sıvaşmayan-kopyalaşmayan bir tavırla örnek gibi bir anlamda. bulunduğu yere kendi ayaklarıyla basan, yama gibi durmayan, tavırlı…

    nermin kolcu | 26 Şubat 2012


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org