FUNDECOR Yeni Merkez Önerisi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
FUNDECOR Yeni Merkez Önerisi
Share 14 Şubat 2012

FUNDECOR Yeni Merkez Önerisi
Tasarım: MOOV

Çevreye karşı sorumlu, işlevsel, uygun maliyetli ve ikonik bir çözüm üretmek için baştan itibaren karar sürecine rehberlik eden temel kaygıyla bu bina tasarlandı. Binanın dairesel şekli de ortaya konan teklifin bütününe olumlu bir yanıt vermeyi amaçlamaktadır. MOOV tasarımında yapının sakinleri için yaşam koşulları sunan, ama aynı zamanda yenileyiciler tarafından gerçek doğa koşullarını komple geliştiren bir yol izler.

Dairesel formda her zaman böyle bir süreklilik sağlanamayabilir ancak rejenerasyon, denge ve merkezi olarak ilişkilendirilmiştir fikirler burada bütünleşmiştir. Burada yerin bize gösterdiği bir fikir var. Bireysel mekanların radyal şekilde elde edilen ve tümü 360 derece manzaradan tam olarak yararlanarak, ve insanları merkezinde toplayabilir bir iç ortam-veranda kurgusu etrafında dizilen set, bütün ihtiyaç programını fonksiyonel şekilde sağlar.

Büyük çatı yüzeyinin parçalanmamış, tek ve sürekli jesti altında tamamen boşluk açmak için tamamen kapalı odalarda, programa göre işlevler farklı alanlarda oluşturulur. Bina hemen hemen hiçbiri kazı veya toprak dolgu ihtiyacını gerektirmeden, arazi topografyasını bakir bırakarak, yerden kaldırılarak kondurulur. Yağmur suyunun doğal akışı da korunur. Bu arada iç boşluk havanın soğutma amacıyla binada hareket etmesine olanak sağlar ve bir peyzaja referans olarak, binanın daha belirgin bir görüntü vermesini sağlar.

Çevre Yenilenmesi

Zaten mevcut doğal koşullara ek olarak yapılan bu projede hiçbir şey boşa gitmiyor, doğal sistemlerden esinlenen; sürdürülebilir peyzaj bağlamında çevrenin yaratılmasını teşvik etmek niyetindedir.

Habitatı biyoçeşitlilik anlamında çevre kalitesini artırarak teşvik eden ve yerel yaban hayatı destekleyen [kuşlar, kelebekler ve faydalı böcekleri çekmek için potansiyeli olan bir doğal bitki örtüsünü paletinin girişinden itibaren kabul eder.

Yerel fauna için doğal bitki örtüsünün önemi göz ardı edilemez. Endemik türler kullanarak yerel fauna için kaynakları sunmak ve ödüllendirici olarak mekanı hizmet verecek şekilde düzenlenmiştir.

Korunması gereken yuvalama yerleri ve kelebeklerin olduğu gibi hosting siteleri, kuşlar ve yerel yaban hayatın günlük besin (tohumlar, örneğin meyve şeklinde) sağlayan otokton bitki örtüsü ile bağlantılarıdır. Onlar organik atık [hammadde] ile hayatta kalma ve çoğalma için gereken doğal kaynakların kombinasyonu gelişmiş biyolojik gübre olarak geri dönüştürülmesi ve ormanın fidanlık toprağı ise gübre olarak kullanılır.

Pasif Stratejiler

Yapı tasarımında çevre üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak ve konforlu yaşam koşulları sağlamak amacıyla, bazı stratejiler kabul edilmiştir. Havaya açık olan planlama yaşama uzanan, yapıyı zeminin nemini tutarak planmış bir formdadır.

Binanın altında düşük ışık ortamına adapte olabilen otokton türler ekilir. Bu bitkiler tepe sırtlarında toprak erozyonunun önlenmesi ve doğal sistemin dengelenmesini sağlayan bir parçadır. Bina yüksek zeminden yararlanarak, tepede rüzgara maruz olup, boşluklar hakim rüzgara göre açıktır. Bu boşluklar güneş ve yağmurdan korunan yaşam alanları olarak kullanılmaktadır.

İç ve dış dairesel şekiller cephenin toplam yüzeyini arttırır. Duvar panelleri bazı odaların her yönden çapraz havalandırmasını artırmak için açılabilir. Havalandırma gölgelendirme ile birlikte, merkezi iç bahçesinde vejetasyonlar soğutma etkisini artırır. Yağmur suyu tüketimi için toplanan ve organik atık ileri biyolojik gübre olarak geri dönüştürülmesi mümkün artıklar gübre olarak kullanılır.Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. unik şekli çok beğendim. bu şeklin içine biyo denge, güneş sakınımı ve enerji tasarrufu gibi çağdaş öncelikler eklenince anlamlı bir tasarım ortaya çıkmış.

    perran su | 16 Şubat 2012

  2. projenin formu bir kere bütün mimarların denemek isteyeceği bir hoşluğu gösteriyor. imza gibi sanki. diğer yandan çevreci yaklaşım şapka çıkartılacak kadar önemli.

    necmi yazgan | 19 Şubat 2012

  3. Sayin Eylem,Aksine haalanvyrin cogunda ruh oldugunu soyluyorum. Hangi hayvanin ruh tasidigini onun ruya gorup gormediginden anlayabiliriz. Kopeklerin ruya gordugu bilinmektedir. Onun icin kopekler kesinlikle ruh tasimaktadir.Peygamberin arsa cikmasi bize bir seylerin anlatilmasi icin olusturulmustur. Sanirim sana gore ars pluto gezegeninin oralarda bir yerdir. Oysa bu anlatimdaki yukselme atmosferde degil boyutlarda bir yukselmekten bahsetmektedir. Yani maddi bir yukselme degildir. Ve bilim o katlara paralel evrenler demektedir. Yani senin dedigin gibi sacmalik degil bilimsel kavramlardir. Ayrica bu katlar sicim kuramlarinda bahsedilen 4-10 boyutlardir. Ars ise 11. boyuttur. Yani kavramlari ayri kelimelerle anlatmak farkli olduklarini gostermez.Benim yazilarimda mistisizm yada din yoktur. Dini terimlerden bahsediyorsam onun bilimsel bir karsiliginin olmasindandir

    Riezkka | 28 Şubat 2012


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org