Skara Kampus Parkı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Skara Kampus Parkı
Share 30 Ocak 2012

Skara Kampus Parkı
İsveç
Tasarım: Aart Architecture


Geliştirici öğrenme için yeni bir platform:
Aart mimarlar sosyal ve etkileşimli bir öğrenme ortamı olarak tasarlanmış okul planlarını şu şekilde paylaşıyor:
“Biz öğrencileri geliştiren bir okul inşa etmek için çalışıyoruz. Öğrencilerin ‘topluluk ruhu ve onların merak ve öğrenme arzusunu heyecanlandıran bir ortam yaratmak istiyoruz”

Bu ifadeler tasarım fikrinin kısa bir özeti olarak Aart Architecture tarafından vurgulanır. Yeşil alan ve kamusal mekanların çok önemli olduğu bu projede; Schönherr Peyzaj tarafından 49 dönümlük yeşil bir parkta 10.000 metrekarelik alt-orta okul içeren yeni Skara Kampüs Park’ın kurulumu gerçekleştirilir.


Kısa anahtar unsurları burada ifade edersek: Çevre dostu, interaktif öğrenme kaynaklarının öğrenciler tarafından keşfedilmesi, binanın enerji tüketimi ve ulusal ölçekte enerji tasarrufu, yerel kültürleri için teşvik etmek parkta topluluk aktivasyon meydanları ve dokunmatik ekran da dahil olmak üzere okul çapında uygulanan açık hava istasyonlar… maddeler olarak sıralanabilir.

Kapalı bir mini hayvanat bahçesi, bir bilim bahçesi ve birkaç açık öğretim alanlarının da bulunduğu açık kamusal alanda daha etkin ve derin bir düzeyde öğrenme deneyimleri için fırsatlar sunulması, öğrencilerin yaratıcı yöntemlerle biyolojik çalışmalarını artıracak kolaylıklar olarak düşünülmüştür.
Bu yolla okul planlaması, aynı zamanda günlük okul dahil olacak şekilde tasarlanmıştır duyusal ve pedagojik zeminler, duvarlar ve mobilyalar da kendini gösteren yenilikçi bir öğrenme platformu olarak tasarlanmıştır.

Buna ek olarak, okulun sosyal odak noktasını oluşturan mekansal ve sosyal nitelikleri, kavernöz atrium ve merkezi kütlesek formu ifade edecek şekilde kare form olarak düşünülmüştür. Medya merkezi, park, kafe bu kare planlama içinde manzara ile yakın temas içinde, merkezi topluluğun kare formdaki mekansal kurguda öğrencilerin tanışma ve sosyalleşme, öğretmenleri ile etkileşim, çalışmanın bir mola ve ortak gelenekleri gibi ögelerle geliştirmesinin mümkün olacağı kabul edilmiştir. Bu mekansal oluşum ile öğrencilerin konser veya tiyatro gösterileri için canlı bir taban oluşturulur.

Kaynak: WAN
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. doğayla bütünleşme, tabiatın içinde onu hissederek eğitim yapma durumu en özlenen şey olsa gerek.

    serap içöz | 30 Ocak 2012


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org