Musashino Sanat Ünv. Müzesi ve Ktp. |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Musashino Sanat Ünv. Müzesi ve Ktp.
Share 5 Ocak 2012

Musashino Sanat Üniversitesi Müzesi ve Kütüphanesi
Tasarımcı: Sou Fujimoto
Tokyo, Japonya

1962 yılında inşa edilen Musashino Sanat Üniversitesi galeri ve kütüphanesi okulun değerli özgün binalarından biridir. Mimar Yoshinobu Ashihara tarafından tasarlanan modernist beton yapı, Tokyo’nun 25 mil batısında 27 dönümlük kampüsünde yer alır. Bu kütüphane zamanının değerli modernist binasıdır ama onun da kitaplarda olduğu gibi bir raf ömrü vardır ve artık eskimiştir.

Üniversite yönetimi bu eski kütüphaneyi bir müze halinde tarihi binada açmayı ama onun hemen yanında yeni bir kütüphane kurmayı kararlaştırdı. Daha sonra iki aşamalı değerlendirmesi olan bir davetli yarışma düzenledi. Sou Fujimoto ve diğer beş yarışmacı gönderdiği projelerle jüriyi büyüledi.

Geleneksel bir okuma odası atmosferini çağrıştıran bu yeni geometri iki çelişkili mekanı, okuma salonu ve arşiv mekanını ortaklaştırarak çözüldü. Kitap kaplı duvarlar kütüphanenin büyükçe koleksiyonunun güdümsüz keşfeden bir iç mekan tasarımı sunuldu. Kütüphanenin labirent gibi yolları da, raflar ile kesilerek radyal organizasyon sistemi olan belirli bir kitap için kestirme yol aramayı kolaylaştıran akış şeması oluşturur.

Yeni kütüphane 69.000 metrekarelik bir alan kapsar. Kampüsde açık arazisinde mevcut binaya bitişik çeşitli akademik binaların ve ana kafeterya çevrili olmasına rağmen, bu eski yapıların pek çoğu yakın gelecekte yeniden geliştirilmeye adaydır. Kütüphanede bazı kısıtlamalar da vardı, kiraz ağaçları çiçek kaplı kampus kuzeyinde geniş yaya caddesi, binaya girmek önerildi.

Planlamanın kurgusundaki spiral oluşum cam ile kapalı ahşap raflardan oluşan bir düzlemde sürer. 28 metre yüksekliğindeki duvar halkalar halinde bina çevresinde ilerler ve iç mekanın yatay tabakalarını tanımlamak için bukleler oluşturur.


Öğrencilerin üç katlı bir kütüphaneye ana giriş olarak hizmet veren küçük bir antre içinde duvarında büyük bir açıklıktan girilir. Yeni ve mevcut binalar arasında yer alan dış merdiven yardımcı bir giriş iki yapının birbirine bağlayan ve kütüphanenin arkasında üstü kapalı bir terasta yola çıkılarak yapılır.

Hemzemin katta; tünel gibi bir antreden dolaşarak masalara, nadir kitap odasına, katalog sistemlerine ve ofislere geçilir. Özel çalışma odaları, toplantı odaları, araştırma ve sergiler için odalar ile güvenli kitap depoları bu akta yer alır. Üst katta, bir okuma odası ve açık kitap yığınları neredeyse tüm üst katı doldurur. Ek raf ve depolama bodrumda bulunduruldu. 300.000 cilt için mekan yaratan yeni kütüphane eski kütüphaneye göre iki kat kapasitede düşünülmüştür.
Spiralin 16 metre yüksekliğindeki raflara, ulaşması, mobilya ve aydınlatma ile fonksiyonel bölgeler yatabilmesi, bilgisayar sayaçları, bireysel masaları ve okulun önemli koleksiyonu sayılabilecek olan seçkin tasarımlı sandalyeleriyle açık oturma ve çalışma alanları düzenleri projenin ayrıcalıkları olarak sayılabilir.
Mimar :
Sou Fujimoto Architects

Kaynak: AIA
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Çok sıcak bir iç mekan kurgusu açıkçası. İçiyle dışıyla bir anlayış bütünlüğüne sahip. Yatay oturma platformları da oldukça orijinal.

    yeliz olgun | 5 Ocak 2012

  2. Türkiye’de yeni kütüphanelerin yapılmadığını, okumanın ikinci plana atıldığını, bir değer olarak kabul edilmediğini görüyorum. Bu kadar güzel bir kütüphanemiz yok mesela.

    Lalehan | 6 Ocak 2012


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org