Fas’ta Işık Oyunu |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Fas’ta Işık Oyunu
Share 11 Ocak 2012

Fas’ta Işık Oyunu

Fobe Evi
Tasarım: Guilhem Eustache

Belçika’da bir film yapımcısı iş adamı Fas Marakeş’de satın aldığı arazi üzerinde daha once buralarda bir çok projesi olan mimarla buluştu ve kendi isteği olan ev için ona iş teklif etti.
Mimar uzun yıllar boyunca düzenli olarak Fas’ı ziyaret ettimişti. İlk gezisinden itibaren kaldığı süreler içinde bu ülkeden beslenen bugüne kadar incelediği üç projenin tüm görüntü ve izlenimlerini, değişen derecelerde izledi ve ondan büyülendi.

Ana zorluk, istemcinin programı ortaya çıkarmak ve tanımlamakdı. Başlangıçta mimarların bu çevrede üç ev inşa etmek için planları vardı. Proje alanını korumak açısından üç ev için arsa yetersiz kaldı. İstemci, aynı şartlar altında ikinci bir büyük arsa satın aldı (5 hektar) ama diğer iki evi uygulamak için Atlas yakın onları bilgilendirdi.

İlk proje için mimarların arzusu ufuk için toprak, bitki örtüsü ve Atlas ile yakın bir diyalog kurmak oldu. 2.5 hektarlık bir arsa üzerinde 170 metrekarelik küçük bir ev olan bu yapı, kendi ölçeğinde bir farklılık olmamasına rağmen dinamik bir denge oluşturdu.
Mimar, birimleri geliştirmek ve güçlendirmek için ışık ve gölge ile oynadı. Bunları yerel malzeme ve kil ile Pierre de Ourika gibi teknikler kullanarak yaptı. 500’den fazla ağaç dikilmiş olmasına rağmen arazinin vahşi yapısı yine de korundu.
Mimarlar, odası yüksek katlı ve güneş korumaları olan, iklimle baş edebilen mekanlar yarattılar. Her bölge ve ülke, gereksinimleriyle, iklimsel, kültürel ve ekonomik koşullar doğrultusunda adapte edilmiş mimari çözümleri mimarlardan beklemektedir.

Bu ikibuçuk hektar içindeki 170 m2 lik mütevazı bina görsel anlamda beş dönümlük arazi kaplar. Alanın Batısında iki paralel beton yelken bir gürültüyle dururken görsel bir bariyer oluşturur.
İki dik duvar arasından terasa çıkan merdivenle çıkılan teras net bir gün içinde Güneydeki Atlas Dağlarına doğru muhteşem bir görünüm verir. Büyük yükseklikler, açık alanlarda akıcı bir şekilde gölge ve ışık oyunlerıla evi kapsar ve peyzajı tamamlar.

Arazi Marakeş’in yaklaşık on kilometre güneyinde yer almaktadır. Düz ufuk çizgisi bir ısı kisvesi altında gizlenir. Binalar 2,5 hektar içinde sadece 240m ² işgaleder.
Hacimler kendi düzenlemeleriyle bu boş uzayda yüzen bir etkinin yanısıra beyazlarla geometrilerin yayana gelmesiyle düzen ortaya çıkar. Bir kere biz, metal kapıdan toprak renkli, aniden garip bir dünyanın içine çaprazlamasına dalmış gibi oluruz .
Guard evi, iki karışık küpler, sağ tarafında, bir totem şömine yakın ve küçük açıklıklar ile çivili uzunluğunda çift garaj karşı karşıya . Bu basit öğelerin etrafında vakum ifade ve evin kendisine karşı gözün odak.

Paradoksal olarak basit ve kompleks: longitudinals yelken foliasyon aralarında aşamalarında proje programı; uzun pencereleri, geometrik kesikler setleri, özellikle havuz genelinde salon, çerçeveleme atlas doğru ve tribünde.
Bu basit öğelerin etrafında göz ifadelerin arasından evi vakumlar. Ev paradoksal olarak basit ve komplekstir. Geometrik kesiklikler ve setler havuz ve çevresiyle özellikle evin yaşam alanlarından algılanacak bir çerçeve içinde düşünülmüştür.

Yer : Marakeş, Fas
Mimar : Guilhem Eustache
Proje Yılı : 2007
Proje Alanı : 171,96 m² (Guard evi), 20,20 m², 35,08 m², 13,12 m²
Fotoğraflar: Jean-Marie Monthiers

1 Yorum
  1. Neredeyse çöl sayılabilecek kadar ıssız bir ortamda güneş ve ışık ve gölge oyunu yaratmak ilginç bir mimari deneyim.

    neslihan deniz | 23 Ocak 2012


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org