Eşsiz Doğada Konumlanma |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Eşsiz Doğada Konumlanma
Share 23 Ocak 2012

Eşsiz Doğada Konumlanma: Montabo Resort
Tasarım: KILO Architectures

Montabo tepesinde Cayenne şehri üzerinde doğal çevrenin hiç bozulmadığı bu eşsiz coğarfya verilerine sahip alan tasarım bölgesiydi. Bu kadar güçlü verilere sahip bölgenin bir mimari proje için çarpıcı bir zemini oluşturduğu muhakkak.
Ödüllü yarışma, doğal çevrenin korunması ve ormanlık alanda istenmeyen bir tecavüz sayılabilecek yapılaşma derecesi ortaya koymayan projeye ulaşmayı hedefliyor. Çevreyi ve yeşil dokuyu korumak için ikili bir strateji düşünülmektedir.

Bir parkta tepenin taç oluşturarak aynı zamanda bir kamusal alana dönüştürülmesi projesi, mümkün olduğunca doğal bir tepenin korunduğu ekolojik çevre yarışmanın amacı. Böylece, şehrin en yüksek noktasını kamusal alanın bir parçası haline getirmek projenin başarısını oluşturacak.

Mimarlar açıklamasında binanın minimum yer kaplayarak, koruma ve doğal peyzaj alanları üzerinde az yer kaplamanın önemli olduğu açıklandı. Yapı bloklarının tepenin bir tarafını bir kıskaç gibi yerleşerek ve mümkünse yer düzlemine dokunmadan davranmak esas alınmıştır.
Bitki örtüsü, gözle görülür hızlı büyüyen bir siteyi içine sarabilecek, yeşil-yapı ikileminde tezat teşkil etmeyecek bir mimari oluşturmayı esas almaktadır.

Doğal gölgelik çizgi üstü binaları kaldırarak, bu yapıları askıya alıp sadece bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgede adeta yüzmesini sağlayacak biçimde dizayn edilmiştir. Bu yüzer yapılar, ağaç tepeleri ve gökyüzü arasında benzersiz bir deneyim yaşamamıza yol açacak türden bir sonuçla bizi karşılaştırır.

Mimarlar: KILO Architecture
Yer: Cayenne, Fransız Guyanası
İstemci: CCIG
Boyut: 26.000 m²
Program: Otel, Konut, Spa

5 Yorum
 1. ben böyle saçma proje görmedim eşsiz doğayı katleden bir proje olmuş dağın başında o kadar iri kütlelerin işi ne

  emrah bal | 23 Ocak 2012

 2. bence tepenin üzerine yayılıma, kolları uzatma ve altı boşaltarak üstte konsol olma fikri çok olumlu. tepeden düz ayak girip yere konumlanmadan havada uçma şekli yani. fakat orada bulunan klasik bir kübik katlı otel var ve çok güzel doğal perspektif imajlarda aşınırılarak görülmesi engellenmiş. kanımca o kütle oraya fazla gibi duruyor.

  nedret akıncı | 23 Ocak 2012

 3. planlama yaklaşım bence iyi, yeşil içinde yeşil dokunun bir parçası olması yorumu da iyi. fakat o iddia içindeyken otel bloğu bu imajdaki kadar masum kalmaz, sert kaçar diye düşünüyorum.

  necmi yazgan | 25 Ocak 2012

 4. fikir ve çaba olarak olumlu uygulama pratiği olarak sorunlu bir proje.

  yasemin hiçyılmaz | 27 Ocak 2012

 5. Ben bu projenin mimarı olsaydım; ormandaki kuşları izlerdim… Nasıl bir yuva yaptıklarını gözlemlerdim. Onları hiç komplekssiz taklit ederdim. Kuşlar çoğu zaman mimarlardan daha yaratıcı olabiliyorlar… Bu arada ben de mimarım…

  Fikret KARADAVUT | 29 Ocak 2012


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org