“Kaba” Konut |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
“Kaba” Konut
Share 21 Aralık 2011

“Kaba” Konut /

Tasarım:Maxim Kaluzhak

Bir mimarın, bir şehir merkezinde, bir bölümü bitişik yapıların duvarları ile sınırlı bir hakim; bir ev inşaa etme hedefi vardı.

Evin dışı dönüştürülmemiş somut bir “iskeleti” temsil etmekteydi. Mekanda malzeme açıkta durmakta, günün teknolojisine gore tasarlanmış ve inşaa edilmiş bu hacim bol yeşillikler içindeki çevresi ve büyük vitray pencereleri ile bir değer taşımaktadır.

Kaba dokulu ve ham sütunları açık büyük camlar desteleyerek farklı türden bir iç mekan tezatlığını yaratmaktadır. Bu durum aynı zamanda mekanın acımasız bir heykel gibi görünmesine yol açmaktadır.

İç duvarlar sıvasız tuğla, açık düzensiz döşeme dokusu bırakarak kırsal yore ustaları tarafından yapılmış izlenimini taşımaktadır. Kaba, ilkel tahta zeminde kendine gore bir ruh yankılanmaktadır.

Sonuç olarak bize bir göz için sadece hoş değil bu büyüleyici bir tezat ortam sunulmuştur. Buradaki karşıtlık hala doğaya yakın durmayı deneyen hayattan bir davranışı taşıyor gibidir.

Organik ortamda hacme implante edilen konsol merdivenin son derece estetik duruşu talebi ve temel işlevi karşılarken de dekoratif olmanın zor olmadığını gösteriri gibidir.

İkinci katta bulunan yatak odası, yıldızlı gökyüzü sayesinde hafif bir fener altında uyumanın mümkün olduğu bir hacimdir.

Sonuç olarak, eski bir ahır gibi küllerle dolu olabilecek bir yerde, yalın postmodernizmin bir tezahürü olarak yapılan bu kendi özelindeki yapı, sıkı çizgiler ve gereksiz ayrıntılardan yoksun olarak tasarlanmıştır.

Yer : Chisinau, Moldova
Mimar : Maxim Kaluzhak
Tasarım : 2006
Binasının tamamlanması : 2009
Toplam alan : 100ì2
Temel malzemeler : tuğla, demir, beton, cam, ahşap

Kaynak:Arthitectural.com
Çeviri:Mimdap

6 Yorum
 1. İlk balışta fazla irite eden hakikaten kaba bir betonerme basit yapı diye düşünülebilir. Ancak bu karşıtlığın bilhassa ve bir dizayn olarak yaratılmış olduğu fark ediliyor.

  Melek Genli | 22 Aralık 2011

 2. bu yapı bence kaba görünümlü, bürüt beton çıplak bırakılmış sıvasız yüzeylerle bir stil yaratma anlayışı gibi

  perran su | 25 Aralık 2011

 3. Gereksz fazlaliklar yok…Ekonomik bu yonuyle…Ancak on veya arka cephe mi -bilmiyorum; kose kolonlari ve yatay elemanlari yani yalin betonarme gozuken donatilara sefkat gosterilebilir dusuncesindeyim…
  Eski yilin son gunlerini yasarken; gelecek yillarda Dunyamiza “insan” dolu gunler diliyorum.
  Sebnem Tiryakioglu Ins. Yuk. Muh.

  Sebnem Tiryakioglu | 25 Aralık 2011

 4. anlamıyorum para hayatta herşeyin çözümüdür fakat mimarlıkta paranın değersiz olduğu bir tasarım bir fikir herneyse artık niye bunlara güzel olmuş diyorsunuz anlmıyorum

  qwerty | 27 Aralık 2011

 5. Enterasan bir yapı kurma anlayışı. Biraz geride süreç olarak kalmak isteyip biraz da “ince-ince” işleri reddederken farklı ve doğal bir ortamın yakalanabildiğini anlatmak istiyor gibi geldi bana.

  cumhur atabek | 29 Aralık 2011

 6. http://kaluzhak.com/

  olejka2k | 20 Ocak 2012


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org