Düşey ormana doğru ilerleme… |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Düşey ormana doğru ilerleme…
Share 29 Aralık 2011

Bosco verticale: Düşey ormana doğru ilerleme…
Tasarım: Boeri Studio

Bosco verticale; Dikey Orman, Boeri Studio tarafından yüksek yoğunluklu bir bölgede, kule blokları yemyeşil bir peyzaj mimarisi ile cephe karakteri verip, yeşilin entegrasyonunu deneyen bir projedir. Yeni yla girmekte olduğumuz şu günlerde yeni yıl ağacı görmeyi bekleyen izleyenlerimize düşey orman etkisi ile düşünülmüş son zamanlar eğilimi olan bir yapı tasarımını sunmak istiyoruz.

Şu anda inşaat sektöründe tasarlanan Milano’daki bu iki kule yenilikçi tarzı ile binaların yaşanabilir alanı içinde, yükselen katlar marifetiyle yerleşmenin yaygın olduğu günümüz koşullarında zemin üzerinde kaybolan ormanların kazanılmasını hedefler.

Kulelerin 80 metre ve 112 metre boyunda olduğunu ve yüzeylerinin bir hektar orman eşdeğeri yaklaşık 480 büyük ve orta büyüklükteki ağaçlar ile 250 küçük boyutlu ağaçları kapsadığını söyleyelim. Bu haliyle kentin içinde çok bir yüzey kaplayan bina dış cephelerinin yeşil ile entegrasyonunun önemini düşünelim…

Doğal bitkilerin cephe üzerinde konumlandırılması yapının yaşayan bitkiler ile bir çeşit “akıllı cephe” yaratacağı ortadadır. Onlar da sıcak yaz aylarında gölge, soğuk hava koşullarında mikro-iklimlenme sağlarken karbon dioksit ve serbest oksijenli hava, atmosfer ve yaşam alanlarından içine emer ve bir yandan da havadaki tozu filtre eder.

Kentsel çevre, biyolojik büyüme ile bu şekilde “tekrar kolonize” edilme durumu, ayrıca gıda ve barınak olanağı sunan bu bitkisel ortam ile gelişmekte olan hayvanlar için güvenli bir sığınak oluşturur ve yerküredeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına yardımcı olur.
Bir şehir yaşam alanlarının çokluğu ile ve genellikle park ve bahçeler için ayrılan alanlarla hayat bulur. Buradaki fikir, çevresel koridorları oluşturmak için çaba sarfetmek ve bu çevresel müdahaleler sırasında çevreye zehirli gazların birikmesini azaltmak ve kentsel atmosferde havayı arındırmak diye özetle belirtilebilir.

Bu proje için bitki seçimi ve ekimi son derece başarılı bir sulama sistemi oluşturarak başarılı olabilir. Katlar arasında bitkilerin dengeli dağıtımı kural olarak kabul edilmiştir. Bir bütün olarak yapı, peyzaj ve konut tasarımının inceliklerini arasında çakışan ekolojik sistem ile entegre edilmeye çalışılmıştır.
Binaların kule formu, bu şehirde yaşayanlara ayrı avantajlar sunarken, kendi daireleri içinde kat sakinlerine özel bir peyzaj sağlayan, çarpık kentleşmenin önlenmesine yardımcı olmak üzere seçildi. Teklifi 50.000 metrekarelik bir yayılma ortamında bir biçimde ormanlardaki özel aile evlerine eşdeğer tipolojiler yaratılmış olur.

Mimarlar: Boeri Studio (Stefano Boeri, Gianandrea Barreca Giovanni La Varra)
Yer: Milano, İtalya
Tasarım Aşaması: 2006 – 2008
İnşaat Aşaması: 2008 – 2013
Bosco verticale Peyzaj Tasarımı: Emanuela Borio ve
Denetleme Laura Gatti eserler: Francesco de Felice, Davor Popoviç
Tasarım gelişimi: Gianni Bertoldi (koordinatör), Alessandro Agosti, Andrea Casetto, Matteo Colognese, Angela Parrozzani Stefano Onnis
Şematik tasarım ve PII: Frederic de Smet (koordinatör), Daniele Barillari’nin Marco Brega, Julien Boitard, Matilde Cassani, Andrea Casetto Francesca Cesa Bianchi, Inge Lengwenus, Corrado Longa, Eleanna Kotsikou, Matteo Marzi, Emanuela Messina, Andrea Sellanes
Ayrıntılı yeşil tasarım: Emanuela Borio e Laura Gatti
Yapıları: Arup Italia srl
Tesisleri tasarım: Hilson Moran Italia SPA
Ayrıntılı tasarım: Tekne spa
Açık Mekan Tasarımı: Land srl
Altyapı tasarım: Alpina spa
Sözleşme yönetimi (DL): MI.PR.AV. srl

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

7 Yorum
 1. sanki bizim zincirlikuyu meşhur zorlu katları gibi kuleler ama ağaç mevzunda biraz abartılmış gibi. bittiğinde tekrar görmek lazım.
  zorlu binası derken, acaba orada da katlara ağaç yerleştirilse doğayla bütünleşmiş olabilir mi?

  Anonim | 29 Aralık 2011

 2. tamam düşey orman da kim evinin önünü bu kadar kapatır yani fazla abartılı değil mi?

  nergis açıkalın | 30 Aralık 2011

 3. Hele bizim İstanbul’da doğal yeşil alanları kulelerle doldurduktan sonra…

  Ünal Demirarslan | 31 Aralık 2011

 4. Düşey orman fikri düşeye yeşili taşımak anafikri olması açısından olumlu. Bu örnekteki aşırılığı bir tarafa bırakırsak kat bahçeleri en azından yüksekte bile olsa oturanlara tek ya da iki katlı ev içinde oturuyormuş hissi verebiliyor. Dolayısıyla bu düşünce bence önem taşıyor.

  necmi yazgan | 1 Ocak 2012

 5. önce ortaya başedilmesi zor bir problem çıkartıyoruz daha sonra da bu problemi sözümona çözmek veya çözmüş gibi görünmek için kıvranıp duruyoruz. Geliniz doğayı okumaya çalışalım zorlamasız ,kendiliğinden olanı isteyelim

  ali herkül çelikkol | 1 Ocak 2012

 6. orada oturanlar ağaçların bakımını üstlenecekler mi? çok şüpeliyim, kökler nereye doğru büyüyecek? güzel ama hayali bir fikir, 1-2 sene sonra ağaçların yerine balkonları büyütmeye başlayacaklar.

  mehmet şenol | 3 Ocak 2012

 7. tabiki bu bir render, bu kadar abartılı olmayacaktır ama italya’da kısa sürelide olsa bulundum balkonlarında yeşil örtü muazzam cok iyi bakıyorlar ve seviyorlar ayrıca iklimleri de buna müsade ediyor.

  osman özkan | 16 Aralık 2013


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org