Bir Meditasyon Kulübesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bir Meditasyon Kulübesi
Share 12 Aralık 2011

Bir meditasyon mekanı olarak  kulübe
Tasarım: Jeffery S. Poss Architecture

Ormanlık bir alanda oldukça müstesna bir yerde bu evin sahipleri çevreleyen doğayı gözlemlemek için sakin bir yer istemişler. Burası aslında ince iç tezat ile görsel kinetik yaklaşımla rampa yol ile ulaşılan bir mekandır. Kulübenin girişi gizlenmiş kapıdan içeriye bizi alır. Sedir ağacından ahşap duvarlar bu sofistike oluşumun bir parçasıdır.

Girişin tam karşısında büyük boyutlu bir pencere içine bütün manzara sığdırılmaya çalışılır. Olgun ağaçların görünümü kulübenin içine bu büyük yırtıktan alınır. Bu minyatür mekan oldukça basit bir şekilde oluşturulmuştur. Temel alanı bir platform, üç tatami paspaslar destekler.

Mekanın Kuzeyindeki havuz kenarı boyunca yer birkaç çeşit hoş koku duyumlanır. Gün boyunca su yansımaları evin camından çatısına kadar kendini gösterir.

Merkezi bir çatısı bulunan kulübe, kanalından yağmur suyunu gölet üzerine bir musluk gibi akıtır. Tatami odası kare yatay pencereden görünen su meditatif durumun bir parçasıdır. Parlak abonize huş kat döşemesinin üzerinden manzara derin bir fotoğraf gibidir.

Burası bir sadelik mabedi gibidir. Mekan kurgusunda bir ana hacim ve onu çevreleyen bir ara hacim daha vardır hepsi. Bir küçük bölüm çay pişirmeye yada küçük şeyler ısıtma ve hazırlamaya ayrılmış basit bir açık mutfak görünümündedir. Çatı arasından alınan ışık mekanı sadeleştiren diğer önemli ögelerden biridir.

Sonuç olarak, koruyucu ve sakin ama enerji veren canlı bir iç hacim oluşturulmuştur.
Mimar: Jeffery S. Poss Mimar
Yer: Champaign, Illinois , ABD
Design Associates: Workus Studio LLC, Girit, Illinois
Genel Yüklenici: Dreamworks İnşaat
Yapı Danışmanı: PREPA.RE A.Ş.
Jeoteknik Danışmanı: Midwest Mühendislik Hizmetleri A.Ş.
Proje Yılı: 2010
Fotoğraflar: Jeffery S. Poss

Kaynak : ArchDaily
Çeviri : Mimdap

2 Yorum
  1. Dilerim bir gün ülkemizde de metitasyon bir ihtiyaç olarak kabul görür ve insanlar biraz daha stresten uzaklaşıp,kendilerini bulurlar böyle mekanlarda.

    Anonim | 19 Aralık 2011

  2. Bu yaklaşıma uygun, bırakın meditasyonu bir sürü ekten uzak ve teferruatlarla arsadan yer kazanmaya çalışan hormonlu yazlıklar yapmaktan vazgeçsek bu bile bir ilerleme tesis eder bence. Örnekse işte örnek.

    Cemal Kozlu | 19 Aralık 2011


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org