Haarlem için radikal plan |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Haarlem için radikal plan
Share 12 Kasım 2011

Haarlem için radikal plan

CHAINREACTION, Haarlem, Amsterdam

Joep van der Veen ve Tom Bokkers liderliğindeki multi-disipliner bir ekip tarafından oluşturulan plan CHAINREACTION, iki yılda bir verilenYmere Nai Ödülünü kazandı.

CHAINREACTION Haarlem kentsel bölgesi Amsterdam Büyükşehir alanının önemli bir parçası olarak kendini geliştirmeye nasıl cevap vereceğini dikkatli bir şekilde hazırlayıp; özellikle Doğu Haarlem (Haarlem-Oost) gelişme alanı ile senaryoda rolünü belirler.

Ymere ve Hollanda Mimarlık Enstitüsü (NAI), bu bölgede acil mekansal ve sosyo-ekonomik sorunları giderecek bir kalkınma stratejisini bu planlamadan istedi. Müdahalelerin ilerici tarafı; bir dizi ilçe mevcut niteliklerini ve varlıklarını kullanmayı kabul ederek, bunları geliştirip öne çıkararak, mevcut negatif sarmalı tersine döndürmeye, bölgenin potansiyeli tam olarak gerçekleştirmeye çalışmak olmaktadır.

Kazanan takım Martijn van der Krogt (kavram geliştirici, Buro Hapklare Brokken / Greenpeace), Aart Breedt Bruijn (sosyal coğrafyacı ve trafik uzmanı, Amsterdam Belediyesi) ve Michiel Jansen Klomp (finansal analist, ASR Emlak) gibi özel araştırma ve birikimleri olan kişilikleri içerir.

Bölgenin altyapı eksiklikleri dahil bir çok eksiği adım adım gerçekleştirilecek bir yol izlenerek ve yapılacak her türlü etkinlik entegre bir şekilde ele alınarak düzenlenecektir.

Jüri raporuna göre: “ekibinin yanı sıra bölgenin karakterini ve konumunu Doğu Haarlem bağlamında bir gözle” ela alınması takdire şayan bulunmuştur. Bu teklifin en olumlu yönlerinden biri, gerekli olandan daha fazla düzenleyici olmayan bir çalışmadır. Bu ortamda yapılan bu proje gelecekteki gelişmeler için yol yaratır.

CHAINREACTION Doğu Haarlem halkının çeşitli özellikleri dikkate alınır ve inşaat için büyük bir yıkım önlenir. Sosyal konut kompleksleri parçaları daha iyi bir sosyal denge yaratmak için mutlaka gereklidir ve projede en önemli unsurlardan biridir. Waarderpolder alanın karma kullanımlı; iş ve ev ortamında mekanlar ile dönüştürülecektir.

Alanda su ve yeşil cepler, kaliteli bir destek alacak ve bölgenin yoğun şehir merkezleriyle girişleri geliştirerek, çevresindeki bağlamı ve görüntüsü de geliştirilmiş olacaktır. Yeşil, mavi, açık alan, altyapı ve toplu taşıma araçlarına yapılan yatırımlar, daha büyük bir kamu takdiri yaratarak yerin özelliğini ve değerlerini önemli bir şekilde arttırmış olacaktır.

Kaynak: WAN
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
 1. Mimarlık Enstitüsü(Özellikle Talep eden Kurumlara dikkat etmemiz gerek sanırım)talep ediyor ve YARIŞMA ile,en iyi secenekler süzgecleniyor!!Bu projede iki önemli husus dikkatimizi cekmeli, Kazanan ekip tanımlanırken özel araştırma ve birikimleri olan kişilikleri içermesi!!!!
  İkinci husus olarakda,Bu teklifin en olumlu yönlerinden biri, gerekli olandan daha fazla düzenleyici olmayan bir çalışmadır,deniyor, Bu ortamda yapılan bu proje gelecekteki gelişmeler için yol yaratır,kararı projeyi pozitif kılıyor.
  Halkın bazı yaşam alışkanlıkları göze alınıyor,hem cok fazla yıkım önleniyor,sosyal konut kompleksi parcaları,sosyal denge oluşturmak için ustaca kullanıyor ve bu kararlar kazanmayı kolaylaştırıyor.su ve yeşil alan cepleri ve ulaşım akslarıda ustaca yorumlanmış!!Mimdap ında hepimize ulaşması cok değerli.

  Pervin Kınık | 13 Kasım 2011

 2. örnek sayılacak değişimleri “DÜNYADAN MİMARLIK” bölümünüzde sunmanız oldukça önemli.zira bizim ülkemiz politik ortamında değişimden yana olduklarını söyleyerek hayat felsefesini buna dayandırmış olanlardan bir bölümü hakiki değişimden en fazla korkan bir grup olmaya başladı. onları biraz böyle paronayak hale getiren olaylardan birinin son dönem hükümetinin kentsel yaşama her türlü müdahaleyi değişim adıyla sunması bunun için kendine karşıt olarak bellediği sivil toplumdan yeterince görüş almadan bu icraatlarını hayat geçirmesi ister istemez tedirginlik yaratıyor.

  Mualla Özdemir | 15 Kasım 2011

 3. ortak karar sonucu oluşan planlamalarının uzun ömürlü ve toplum nezdinde yarar sağlayıcı kaynakları doğru yönlendirici bir çaba olarak değerlendiriyorum

  ömer binboğa | 17 Kasım 2011


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org