Alfabe Ev |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Alfabe Ev
Share 23 Kasım 2011

Alfabe Ev

Tasarım: Ando Studio

Yer: İsrail

Bu muhteşem ev, İsrail merkezli çok yetenekli mimarlarları içinde bartındıran Ando stüdyo tarafından gerçekleştirilmektedir. Oranları güzel ve uyumlu olan bu ev benzerlerinden bir çok açıdan ayrılıyor.

Odaların duvarları içte ve dışta eski bir alfabenin harflerinin oyulmasıyla yaratılmış. İçine alfabe oyulmuş duvarlarla çevrilmiş olan evin dışına entegre edilmiş geniş cam yüzeyler iç mekanları dışa doğru açmakta kütleyi hafifletmektedir.

Prizmatik kutular saf bir geometriyle ve basitçe dizilmiş, alfabe oyulmuş prizmatik yaşama mekanları dışına değmeyen yan duvarlar üste geldiğinde prizmanın tavanına da değmeden devam eden duvar yüzeyleri oldukça şık bir durumu ortaya çıkarmaktadır.

Besbelli ki, burada şeffaflık ve açıklık yaratılan olağanüstü sadelikle öne çıkarılmış.Doğanın koynunda kendine has oluşturduğu “alfabe” esprisi ile de tasarımcı fark yaratmayı başarmış.

Kaynak: CU BE ME

Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Oldukça başarılı ve farklı doku çalışmaları ile zenginleştirilmiş bir proje. Türkiye’de gerçekleşebilir mi? Hiç zannetmiyorum! Belki mekanları olabildiğince büyütmek isteğini daha önceki yapılarında yaşayarak doymuş bir müşteri ile ancak! Bilirsiniz bizde müşteriler arsayı %100 kullanmanın ötesinde gökyüzüne de göz dikmiş durumdalar ( Bknz. Zorlu İnşaat)! Hiç bir şehir kavramı kalmamış İstanbul’da her yerden betonlar fışkırmaya başladı. Nereye kadar ve hangi amaç için????

    NECDET ARTUNÇ | 27 Kasım 2011


Yorum yazmak için


Editör: Lizzie Crook Pullu alüminyum kaplama ve çıkıntılı cam kutular, Frank Gehry’nin Fransa’nın güneyinde tamamlanmak üzere olan Luma Arles kulesinin etrafına sarılmıştır. Atelier Vincent Hecht’in yeni fotoğraflarında ortaya çıkan Arles kentindeki büküm kulesi, ilkbaharda açılmasından önce 56 metre yüksekliğe ulaştı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org