183 Numara Plot Çalışma |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
183 Numara Plot Çalışma
Share 17 Kasım 2011

183 Numara Plot Çalışma
Tasarım: Bernard Khoury Architects

Bernard Khoury Architects tarafından tasarlanan 183 nolu konut sakin bir yerleşim alanı içinde 247 m² ‘lik bir arazi üzerinde yer almaktadır . 18 m genişliğinde batı kenarında Chafik El Mouayiad Caddesi ile karşı karşıyadır.

Sokak düzeyinde cephe, zemin kat, yaya bina girişi gibi araç girişine izin verecek şekilde düzenlenmiştir. Cephe yüzeyinde önce 3 m yüksekliğinde kazıklar bünyesinde duran bir araba park yeri yer almakta ve zemini oluşturmaktadır.

Arsa ana cephe uzunluğunun yaklaşık yarısı derinliği ile ve ana cadde yüzeyi olan18 metre ile sınırlıdır. Binanın sığ derinliği sokak cephesini iyi kullanan bir mekan planı gerektirir. 18 m bu işlevleri sıkıştırmak için, bölünmüş seviyeleriyle 250 m² ‘lik daireler oluşturulmuştur. Oturma odası ve iki katlı ana camlı cephesiyle yatak odası yerleşir. Uzunlamasına teraslar alternatif harici bir şekilde daire etrafında gezinti imkanı sağlamakta ve odalara alternatif bir açık alan kazandırmaktadır.

Terasların orta kesiminde, her katta yer alan bir asma bahçe, 4,4 m tavan yüksekliği ile yerleşir. Ana cadde tarafında bol tutulmuş özel teras da dahil olmak üzere 250m ² dubleks penthouse altıncı ve yedinci kattaki evin özel dairesini meydana getirir.

Bernard Khoury, Rhode Island Tasarım okulunda (BFA 1990 / B. Arch 1991) mimarlık okudu. Harvard Üniversitesin’de (M. Arch 1993) Mimari çalışmalar alanında yüksek lisans aldı. 2001 yılında Roma 40 yaş altındaki mimarlara verilen ödül olan Borromini aldı. 2004 yılında Mimarlık + Ödülü’ne layık görüldü.

2008 yılında Ecole Polytechnique Federale de Lausanne misafir profesör oldu ve Aedes Çağdaş Mimarlık International Forum tarafından verilen eserleri solo gösteri de dahil olmak üzere Avrupa ve ABD’de prestijli akademik kurumlarında eserini sergiledi.

Tasarım: Bernard Khoury Mimarlar
Yer: Beyrut, Lübnan
Proje Yılı: 2009
Fotoğraf: Bernard Khoury Architects


Kaynak: Archdaily
Çeviri:Mimdap

2 Yorum
  1. Çok sıkışık bir alanda bile neler yapılabiliyor. Oldukça farklı bir düzenle oldukça farklı bir fasad elde edilebilmiş. Bravo.

    Cem Gürsel | 18 Kasım 2011

  2. Oldukça enterasan. Cephede biraz fedakarlık yapınca hemen iç mekanın camını sınıra dayamayınca bazı olanaklar ortaya çıkıyor görüldüğü gibi.

    melisa güngör | 23 Kasım 2011


Yorum yazmak için


İsmail ŞAHİN   Daha önce TOKİ’nin 3 kez “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” yöntemiyle ihaleye çıktığı bina için bu defa Merkez Bankası “anahtar teslim” yöntemiyle “sır” bir ihale gerçekleştirdi. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, ihale ilanı yapılmaksızın davet edilen isteklilerin teklif verebildiği ihalede en düşük yapım bedeli Limak’tan geldi.  

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org