Güney Kore’de bir park |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Güney Kore’de bir park
Share 23 Temmuz 2011

Güney Korenin ekolojik kubbeleri yükselecekTürkiye’de uzun zamandır “kalkınıyoruz, gelişiyoruz” diyorlar… Eğer son on yılda dünyada olanlara ya da olması planlananlara bakmazsak bunun doğru olduğunu zannedebiliriz. Ancak MIMDAP izleyicileri bilirler, dünya inanılmaz bir hızla gelişmekte, kalkınmakta, bizim elde avuçtakinin pazarlanması ve rekor cari açık ve dış borçlanmayla sağladığımız ortamının çok üstünde bir ortamı kendi yaratıcılıkları ile sağlamaktalar. İşte buna bir örnek daha:


Samoo mimarlık, Grimshaw Mimarlarla işbirliği içinde “Güneyin Cennet Projesi” olarak da adlandırılan projeyi tanıttılar. Ulusal Ekolojik Enstitünün bir parçası olan bu park, 33090 m2 büyüklüğü ile optimum şartları sağlamakta.


Cornwalls’ın Cennet projesinde olduğu gibi, proje bir dizi birbiri ile ilişki halinde olan kubbeden oluşmakta, bu durumda kubbeler yeşil evler olarak tanımlanmakta… Güneş kontrolu ve iç mekan koşullarının ileri teknoloji ile istenilen düzeye getirilip tutulması, istenilen ekolojik ortamı da sağlamakta. Gölgelerin stimüle edildiği bu sistemde cam, plesiglas, metal paneller, ahşaplar kullanılmış.

Kısmen bir nehir gibi algılanması istenen proje, doğanın, insanın ve iklimin ekolojik sistemlerinin, güvenli, stabl, armonik birlikteliğini gerçekleştirmeyi amaçlamakta.

Kaynak: Wordarchitecture
Çeviri: Mimdap

 


Yorum yazmak için


Erdoğan, 100 yıllık hesaplaşmasının, Cumhuriyet’in hâkim sermaye güçlerini de akamete uğratmadan, tasfiye etmeden nihayete erdiremeyeceğini başından beri biliyor. Çatışma cephesi buraya kuruldu.

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org