Bugünün Metropolleri |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Bugünün Metropolleri
Share 26 Ağustos 2010

Bu yıl Foreign Policy Dergisi, yönetim danışmanlığı şirketi A.T. Kearney ve Chicago Dışişleri Konseyi ile Küresel Kentler sıralamasını hazırlamak için birlikte çalıştı.

Metropolis-1

2010 Küresel Kentler İndeksi bir kentin kendi sınırlarının ne kadar ötesini etkileyebildiğini, küresel pazarlarla entegrasyonu ve onlara etkisini, kültürünü ve yeniliklerini ölçerek dünya çapında 65 metropole baktı.

1. New York

Metropolis-2

Son aylarda eski Dünya Ticaret Merkezi alanının yakınına cami yapılması planları halkın tepkisine yol açtı. Yukarıda evlerine / işlerine gidenler Union Meydanı’ndaki metro istasyonunda tren bekliyorlar.

2. Londra

Metropolis-3

Roma İmparatorluğu’ndan bu yana bir ticari merkez olan Londra şu anda yarım milyon ziyaretçi çekmesi beklenen 2012 Yaz Olimpiyatlarına hazırlık için başka bir inşaat projesinin ortasında.

3. Tokyo

Metropolis-4

Tokyo, 36,7 milyon kişinin barındığı, dünyanın en kalabalık kenti. Ancak bugün nüfusunun neredeyse beşte biri 65 yaşın üzerinde ki bu da sağlık sistemi ve diğer olanaklarda artan gerilimlere neden oluyor.

4. Paris

Metropolis-5

Paris sanatı ve mimarisiyle ünlüdür ancak trafik ve kirlilik sorunları imajını ve karlı turizm endüstrisini tehdit etmektedir. Bugün Paris Autolib olarak bilinen, dünyanın en büyük kamusal elektrikli otomobil kiralama sistemini yaratmak için çalışıyor.

5. Hong Kong

Metropolis-6

1997’ye kadar İngiliz sömürgesi olan Hong Kong, “bir ülke, iki sistem” düzenlemesi altında Çin tarafından yönetilmesine rağmen Batılı karakterini korumaktadır.

6. Chicago

Metropolis-7

Chicago Amerika’nın kalbinde yer alan küresel bir kent. Chicago nüfusunun üçte biri evlerinde İmgilizce’den farklı bir dil konuşuyor ve her yıl kentte Polonyalı bir albayın doğumgünü resmi tatil olarak tanınıyor.

7. Los Angeles

Metropolis-8

Kentin kilit sektörü olan Hollywood geçen yıl 29,9 milyar $’lık gişe hasılatıyla Kenya’nın Gayrısafi Yurtiçi Hasılasına eşit bir rekora imza attı.

8. Singapur

Metropolis-9

Dünya’daki kargoların beşte biri Singapur limanından geçiyor. Bu, kalabalık Singapus Strait’i küresel ticaret için oldukça stratejik bir geçiş ve zaman zaman da bir dar boğaz haline getirebiliyor.

9. Sydney

Metropolis-10

Sydney’in nüfusunun üçte birini Avustralya’ya göçenler oluşturuyor. İngiliz uluslarından sonra en büyük azınlık grubunu da Çinliler oluşturuyor.

10. Seul

Metropolis-11

Seul’de tüm yaşayanlara, tam bir filmi 12 saniyede indirecek hızda kablulu bir ağ sağlama planları sürüyor.

  1-10 DEVAMI: 11-20 »
4 Yorum
 1. muhteşem metropol manzaraları. hazırlayanları kutluyorum. dünyada “neler oluyor” a bir karşılık.

  cumali kırmızı | 26 Ağustos 2010

 2. Bugünün metropolleri dünya çapında bakılırsa toplumsal yaratıcılığın merkezleri sayılmalıdır. Gerçek trasformasyon alanlarıdır ve bu potansiyel zaten karmaşıklık ve gücü içinde barındıran metroplolere has bir özelliktir.

  cemil korkut | 28 Ağustos 2010

 3. bunlar metropol. bizde bir istanbul metropol deniyor. buradaki metropollere bakılırsa o da tartışmalı.

  Lalehan | 29 Ağustos 2010

 4. bugünün metropolleri hızı, yeniden oluşumu ve değişimi temsil ederken fiken katlanarak büyümeyi devasa boyut ve hacimleri ifade ediyor. bir nevi kavranamamazlık duygusu, sonsuz algılamalar dünyası gibi.

  kemal altın | 20 Ekim 2010


Yorum yazmak için


Editör: Jack Balderrama Morley     Şikago Şehri, kentin Mahalle Fırsat Fonu (NOF) alıcılarıyla birlikte çalışacak mimarlar arıyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org