2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog
Share 1 Temmuz 2010

Geçici Kentler İstanbul

281.jpg

Geçici Kentler, 2010 Avrupa Kültür Başkentleri İstanbul, Pecs ye Ruhr’un ortak projesidir. Almanya’dan Dortmund Teknik Üniversitesi, RWTH Aachen Üniversitesi ve Siegen Üniversitesi, Macaristan’dan Pecs Üniversitesi, Türkiye’den ise İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere toplam altı üniversite ve çeşitli enstitülerin katılımıyla gerçekleşen proje, atölyeler, proje yarışmaları, sempozyumlar, vb. etkinlikleri içeren üç yıllık bir proje olarak kurgulandı. Her üç Avrupa Kültür Başkenti’nde belirlenen problematikle kamusal alanlarda, geçici mekansal kurgularla alternatif çözümler üretmek hedeflendi. Bununla birlikte, farklı kültürlerin ürettikleri kentsel dokular ve kamusal mekan sorunsalı üzerinden bir kültürel diyalog başlatmak ve mekanın ortak bir artefakt olduğuna ilişkin bir farkındalık yaratmak amaçlandı. Proje kapsamında, “birlikte düşünme, yaratma ve üretmeyi” hedefleyen bir dizi seminer ve atölye çalışması gerçekleştirildi. Seminer ve atölye çalışmalarında, önceden belirlenen alanla ilgili veriler öğrencilere aktarıldı, alanı kavramaya yönelik analizler yapıldı. Bu sürecin devamında belirlenen çalışma alanları için öğrenciler arasında bir yarışma düzenlendi. Yarışma ile, kentsel yaşam kalitesini artıran yeni kamusal mekan önerileri elde edilirken, öğrencilere projenin realizasyonu ve inşa etme pratiği üzerine düşünme, kazanan öğrencilere ise tasarladıkları projeyi inşa etme fırsatı tanındı.

Proje Alanı: Haliç Tersanesi
Projenin İstanbul ayağı kapsamında gerçekleşen atölye için kent içinde stratejik öneme sahip olan Haliç Tersanesi seçildi. Farklı okullardan gelen öğrenciler ortaklaşa çalışmalarla bölgeyi analiz ederek, bölgenin içinde taşıdığı potansiyelleri ortaya çıkaran ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’a geri kazandırılmasını hedefleyen projeler ürettiler.

Ödüllü Proje
Atölye sonucunda düzenlenen uluslararası yarışmada seçilen öğrenci projesi ise uygulandı. Haliç Tersanesi’nin içinde oluşturulan ve kente geçici ve yeni bir kamusal alan kazandıran proje kapsamında tersane havuzlarından birine yerleştiriln “yüzer bir sahne” inşa edildi ve tersane için tasarlanan projeler için bir sergi alanı oluşturuldu. Proje, 30 Haziran akşamı düzenlenen Geçici Kentler İstanbul ödül törenine ve hemen ardından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Müzik Yönetmenliği işbirliğiyle gerçekleştirilen DAAU (Die Anarchistische Abendunterhaltung) konserine ev sahipliği yaptı.

Ödül Töreninin açılış konuşmasını, rahatsızlığı nedeniyle törene katılamayan Prof. Dr. İhsan Bilgin’in yerine Prof. Dr. Murat Güvenç yaptı. Ardından Doç. Dr. Zeynep Enlil projeyi anlattıktan sonra, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkentliği Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mehmet Gürkan katılımcılara ve düzenleyen üniversite ve hocalara teşekkür etti. Teşekkürlerin ardından ödül törenine geçildi.

18.jpg

28.jpg

37.jpg

Proje Sahipleri:
Prof. Dr. İhsan Bilgin (İstanbul Bilgi University), Doç. Dr. Zeynep Enlil (Yıldız Technical University)

Proje Yürütücüleri:
İdil Erkol (İstanbul Bilgi University) Dr. Bora Yerliyurt (Yıldız Technical University), Dr. Kunter Manisa (Yıldız Technical University)
Proje Sahipleri / Project Owners: (İstanbul 2010) Korhan Gümüş, Oğuz Öner

Jüri:
Murat Tabanlıoğlu (İstanbul Bilgi University, Tabanlıoğlu Architects), Cem İlhan (TeCe Architects), İclal Dinçer (Yıldız Technical University), Mehmet Kütükçüoğlu (İstanbul Bilgi University, Teğet Architects), Tamas Szalay (Pecs 2010), Ulrike Rose (Ruhr 2010), Yiğit Evren (Yıldız Technical University)

Yeşil Mansiyon kazanan proje: “re.cycling re.incarnation re.lation.ship”
Sarah Pallischeck (TU Siegen)

46.jpg

53.jpg

Mansiyon kazanan proje:”dockspark010″
Alper Çakıroğlu (Yıldız Technical University), Serkan Sınmaz (Yıldız Technical University), Emre Kovankaya (Yıldız Technical University)

63.jpg

72.jpg

Birincilik Ödülü kazanan proje:”Floating Surfaces”
Fazıl Efe İlgen (İstanbul Bilgi University), Ceyda Cihangir (İstanbul Bilgi University), Müge Yorgancı (Yıldız Technical University), Duygu Kırışoğlu (Yıldız Technical University)

82.jpg

91.jpg

Sergideki Diğer Projeler:

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

gecici-kentler-0

Mimdap


Yorum yazmak için


Beş yıllık inşaattan sonra, MVRDV’nin çok lanse edilen karma kullanımlı Valley projesi Amsterdam’da resmen açıldı. Tasarım: MVRDV

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org