Şili Depreminde Tasarım ve Bina Kodları |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Şili Depreminde Tasarım ve Bina Kodları
Share 4 Mart 2010
Bu konuyu Mimdap forumlarında tartışmak için TIKLAYIN

Geçtiğimiz cumartesi günü, dünya, Şili’nin Concepcion yakınlarındaki kıyısında gerçekleşen olağanüstü felaketle, 8,8 büyüklüğündeki depremle uyandı. Sadece iki günde ölü sayısı 700’ü geçti. Ancak kıyaslandığında Richter ölçeğine göre büyüklüğü 7 olan Haiti’deki deprem, Şili’deki depreme göre 500 kat daha zayıfken 250 bin kadar kişinin ölümüne neden olmuştu.

Sili-Deprem-1

Sili-Deprem-2

Sadece büyüklüğüne bakarak dahi Şili’de ölüm oranının daha büyük, yıkımın ise neredeyse tamamen olması beklenirdi ancak durum böyle olmadı. Bunun için Şili’nin alınan önlemlere akıllı planlamaya şükretmesi gerekir ki, şu anki durumu, akıllı bina kodları ve iyi tasarlanmış mimarinin yaşam ve ölüm farkını ne kadar etkilediğinin kanıtı sayılabilir.

Sili-Deprem-3

Sili-Deprem-4

Şili daha önce de depremlerle yıkıldı. Hatta dünyada kaydedilmiş en büyük deprem olan 1960 yılındaki 9,5 büyüklüğündeki depremin merkezi de Cumartesi günküne yakındı. Şili depremlerden payına düşen yıkımları aldığı için yenilerine hazırlanmak ve onlardan korunmak amacıyla sıkı bir çalışma yürüttü. Ülkenin bina kodları, dünyanın en iyileri olarak kabul ediliyor ve ülkede felaketten korunmak için pek çok depreme dayanıklı bina tekniği uygulaması yapıldı. Şu anda kullanılan “güçlü kolon zayıf kiriş” adını verdikleri yeni inşaat yöntemini geliştirmek amacıyla 1960’tan bu yana tüm sismik kodlar incelendi. BBC şöyle açıklıyor:

Sili-Deprem-5

Sili-Deprem-6

“Fikir şu: Binalar, çelik bir çerçeveyle güçlendirilmiş, sertleştirilmiş beton kolonlar üzerine kuruluyor. Sertleştirilmiş betondan kirişler, katları ve çatıyı oluşturmak amacıyla kolonların üzerine bağlanıyor. Bir deprem olduğunda bu mantığa göre, kirişler en dipten kırılarak depremin enerjisinin büyük kısmını dağıtacak. Ancak çelik destekler ve kolonlar ayakta kalacak, bu da binayı ayakta tutacak.”

Sili-Deprem-7

Sili-Deprem-8

Şili’den canlı olarak raporlama yapan ArchDaily ve Platforma Arquitectura’dan David Basulto da, “Ülke ciddi biçimde etkilendi, özellikle de güney kısmı. Bazı eski binalar yıkıldı hatta kimi yeni binalar da öyle. Haiti’yle karşılaştırınca çok daha kötü sonuçları olması da mümkündü. Ama bu sonuç, dünyada da en iyi olarak kabul edilen, ülkenin sismik tasarım kodundan kaynaklanıyor” açıklamasını yapıyor.

Sili-Deprem-9

Sili-Deprem-10

Maalesef Haiti 7 büyüklüğünde bir depreme hazırlıklı değildi. Fakirlik, depreme dayanıklı mimarilerinin olmaması, sismik kodların okunamaması, pek çok yapı ve yaşamın yok olmasına neden oldu. Gerçekten de mesele şu ki, planlama, gerekli yapı kodlarının yaratılması, felaketlere karşı tasarım yapmak ve kodların izlenebilmesi çok büyük bir etki yaratıyor. Yaşanan kayıplar için üzüntümüz sürerken, mimari ve yapısal kalitenin gerçekten insan yaşamını koruyacağına dair umudumuz da artıyor.

Sili-Deprem-11

Sili-Deprem-12

Sili-Deprem-13

Sili-Deprem-14

Kaynak: Inhabitat
Görseller: The Big Picture
Çeviri: Mimdap

Bu konuyu Mimdap forumlarında tartışmak için TIKLAYIN
4 Yorum
 1. Şili depreminin bize gösterdiği gerçek çok yalın ve adeta gözümüzün içine bakıyor. Biraz özen ve dikkat ve sağlıklı bina yapma becerisi. Bunu yaptığınızda bizdeki depremlerin neredeyse bin katı biyüklükteki adeta kıyamet sayılacak depremler felaketle sonuçlanmıyor.
  Üstelik Amerika gibi İngiltere gibi dünyanın en zengin ülkesi değil burası.
  Ders ise işte ders.

  Perran Su | 7 Mart 2010

 2. Türkiye’deki depreme karşı durumumuz şimdi anlaşılıyor: 6 şiddetinde Elazığ depremi şu anda kırk kadar ölü 100 yaralı. Toprak dam, kerpiç duvar. Biz neyiğ konuşuyoruz düşünün artık. 8 şiddetindeki deprem Elazığ’da olanın kaç bin katıdır bilemiyorum ama Şili gibi bir ülkeden bile zihniyet ve hayata bakış açımız yönünde bin kat fark var.

  Osman Çoban | 8 Mart 2010

 3. bu işin sırrını daha fazla anlamsızca uzatmadan hemen bulmak gerekiyor. yaklaşan şeyin felaket olduğunu unutmamak gerekir

  remziye alataş | 6 Nisan 2010

 4. şilide yine deprem oldu

  Çiftehan | 2 Nisan 2014


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org