Havalimanlarında Tasarım Etkisi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Havalimanlarında Tasarım Etkisi
Share 2 Ekim 2009

Uçaklar… İçinde bulunduğumuz yüzyılın hızının internetten sonraki en önemli kanıtı olsa gerek. Ancak taksiye binmek gibi sıradan ve günlük değil, hızlı ulaşımın tersine, girişi, kontrolü, bagajı vs ile uzunca bir sürece yayılan bir seremoniyi de beraberinde getiren bir ulaşım aracı. Ve bu seremoniyi de en kullanışlı ve estetik hale getirenler, yine mimarlar…

Dulles: Sönük olmak dışındaki herşey…
(Dull= ing. Sönük, donuk)

1.jpg

Havalimanları sadece egzotik ve uzak yerlere gitmek ya da bu yerlerden dönmek için geçilen birer kapı değildir. Aynı zamanda varılan yere dair ilk izlenimleri de yaratan yerlerdir. Tıpkı konuklarınız geldiğinde herşeyin iyi görünmesini istediğiniz gibi…

Washington’ın Dulles Uluslararası Havalimanı’nın 1958 yılında Fin mimar Eero Saarinen tarafından tasarlanan ana terminali, yapıldığı zamana göre oldukça modern bir yapıydı ve bugün hala yeni görüntüsünü koruyor.

Denver’da garip ile harikanın çarpışması

2.jpg

Denver Uluslararası Havalimanı (DIA), ABD’nin en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük havalimanıdır. 1994’te açılan DIA’nın Colorado’nun karla kaplı kudretli dağlarına öykünen göz kamaştırıcı bir terminali bulunuyor.

İçeride ise bu göz kamaştırıcılık biraz garipleşiyor: tıpkı garip bir zaman makinesine binmiş gibi, tabut içinde ölü bir kız, yanan bir deniz gibi resimlerle karşılaşılıyor. Korku tünelinin tadını çıkarın!

Pekin Havalimanı ve tanrısal bir görkemi

4.jpg

Çin, önümüzdeki 10 yıl içinde 100’den fazla havalimanı inşa etmeyi planlıyor ancak bunların en önemlisi Pekin Uluslararası Havalimanı. Yaz Olimpiyat Oyunları öncesinde tam zamanında tamamlanan 1 milyon metrekarelik dev havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olmasının yanı sıra, en güzelleri arasında da yer alıyor.

5.jpg

Pekin Havalimanı için yapılan tasarımlar da ayrıca birbirinden ilginçti. Dev bir elektrogitarı andıran bu tasarım da onlardan biriydi.

Funchal’a iyi inişler

6.jpg

Batı Afrika’da yer alan Madeira adasındaki Funchal Havalimanı bir tasarım eskizine benzese de gerçekten inşa edilmiş durumda. Dar, 2,77 kilometre uzunluğundaki tek yolun bir kenarında okyanus, diğer kenarında ise kıyı dağları bulunurken kendisi de kısmen bir köprünün üzerine yerleşmiş durumda.

7.jpg

Funchal’a iniş pek eğlenceli olmasa gerek ancak buraya inecek olan pilotlara özel bir eğitim veriliyor.

Cidde: Bir havalimanı vahası yükseliyor

8.jpg

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde, çöl kumları arasından denizin üzerinde bir serap gibi yükselen Cidde Uluslararası Havalimanı’nda su bir sorun değil. Güzel olduğu kadar zarif de görünen bu havalimanı, yılda yalnızca 6 hafta, 2 milyondan fazla Müslüman Mekke’ye doğru yaptıkları hac yolculuğu sırasında Cidde’ye inebilsinler diye kullanılıyor.

İspanyol uçuşu

9.jpg

İspanya’da yakın zamanda açılan Madrid Barajas Havalimanı esasında 1933’e kadar dayanan orijinal halinden bugüne bir gelişmeyi gösteriyor. Yenilenen dev terminal, yaklaşık 111 bin 500 metrekarelik alanında yılda 75 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip.

10.jpg

Havalimanının mimarları Richard Rogers ve Estudio Lamela ortaklığı, yeni havalimanının yolcu ve bagaj terminallerini mümkün olduğunca çevre dostu hale getirebilmek için oldukça uğraştılar. Enerji yoğun ısıtma ve soğutma ihtiyacını azaltmak için bu bölümleri kuzey-güney doğrultusunda yerleştirip pasif tasarım özelliklerinden faydalandılar.

Yazı ve Görseller: WebUrbanist
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. Quicktags

    ibrahim | 9 Mart 2013


Yorum yazmak için


Washington Üniversitesi İnşa Edilmiş Ortamlar Koleji’nin ünlü eğitimcisi, araştırmacısı ve şu anki dekanı, salgın, ekonomik çöküş ve sosyal adalet çığlıklarının ortasında tasarım mesleği için yeni soruları ortaya çıkaracak bir çarpışmayı bekliyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org