Eğik Kuleler |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Eğik Kuleler
Share 29 Ekim 2009

Pisa Kulesi, şüphesiz dünyada dünyanın en tanınan eğri kulesidir. Ancak tek değildir. Aşağıda göreceğiniz 13 adet eğri yapılı kule, kulelerin her zaman ince-uzun olmak zorunda olmadığının kanıtı şeklinde karşımıza çıkıyor. Her ne kadar yerçekimi şimdiye kadar onların yanına çok fazla yaklaşmamış olsa da, yıkılmak, kaderlerinin son noktası gibi duruyor.

leaning-tower-main

The Leaning Tower of Niles, Illinois, ABD

leaning-tower-1

The Leaning Tower of Niles, 1934 yılından beri ayakta duruyor. İtalya’daki Pisa Kulesi’nin yarı boydaki ikizi olarak tanınan kulenin yüksekliği 28,5 metre ve 2 metre 23 cm kadar eğik durumda. İçine girilemeyen kulenin dışı, aslında bir su kulesi olan yapıyı gizlemek için tasarlanmış. Çevresinde ise birçok güzel çeşme yer alıyor.

The Leaning Tower of San Pietro di Castello, Venedik, İtalya

leaning-tower-2

Venedik, çok eski bir uygarlıkta olması ve toprağının suya fazlaca doymuş olması gibi nedenlerle, eğri kulelerden nasibini almış durumda. Bunların içinde en önemlilerden biri de The Leaning Tower of San Pietro di Castello’dur. Parlak ve ağır taşla kaplı bu görkemli çan kulesi, 1463’ten bu yana, San Martino Kilisesi’nin tamamlayıcı bir parçası…

Tower of the Milices, Roma, İtalya

leaning-tower-3

Torre delle Milizie olarak bilinen sarayın yapımına 1200 yılında başlanmış ve tamamlanması 1280 yılını bulmuştur. Aslında 3 katlı olan yapının en üst katı, 1348’deki deprem sonucunda parçalara ayrılmıştır. Ana kulesi ise o zaman sağlam kalmasına rağmen, geçen 800 yıl içinde yana doğru eğilmiştir. 45 metre yüksekliğindeki kulenin 1,36 derecelik kuzey doğu yönündeki eğimi, bilim adamları ve mühendislere göre, gelecek 600 yıl içerisinde 1 derece daha artacak. Tabi yeni bir deprem tamamen yıkılmasına neden olmadığı sürece…

The Church of St Mary and All Saints, Chesterfield, İngiltere

leaning-tower-4

Chesterfield Derbyshire’da yer alan Church of St Mary and All Saints’in sarmal kulesinin neden bu kadar radikal biçimde dönmüş olduğu üzerine yüzyıllar boyunca çeşitli efsaneler söylenmiştir.Bilimse bir açıklamaya göre ise 1400’lü yıllarlın ortalarında yapımı sırasında yetenekli işçilerin azlığı nedeniyle yeşil, işlenmemiş ahşap kullanılmış ve ardından üzerine 50 tonluk kurşun kaplanınca ağırlığı taşıyamayarak yavaşça eğrilmiştir.

The Greyfriars Tower, King’s Lynn, İngiltere

leaning-tower-5

28 metre yüksekliğindeki Greyfriars Kulesi, 1538’de yıkılan bir zamanların ünlü Fransisken manastırından arta kalan tek yapıdır. Kulenin yıkılmadan bırakılma sebebi ise, ışıksız bir deniz feneri gibi, denizciler için önemli bir nirengi özelliği taşıyor olması. 68 cm’lik ya da diğer bir ifadeyle 1 derecelik eğimi, 2006 yılında, yapının Kraliyet Tiyatrosu’nun üzerine yıkılacağı yönündeki söylentiler nedeniyle sabitlenmiş durumda.

Temple Church, Bristol, İngiltere

leaning-tower-6

Yukarıdan aşağıya ölçüldüğünde 1,5 metre kadar eğilmiş görünse de, Temple Church’ün herhangi bir devrilme riski bulunmuyor. 34,75 metre yüksekliğindeki kilisenin yapımına 1312’de başlanmış olmasına rağmen tamamlanması 1460’ı bulmuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar alan kilise, 1958’de İngiliz Mirası kabul edilerek koruma altına alındı.

Caerphilly Castle, Galler

leaning-tower-7

Ortaçağ’ın en büyük ve en heybetli kalelerinden biri olan Caerphilly Castle, İngiltere ile Galler arasındaki sınırı koruyordu. Gilbert de Clare tarafından 1268 yılında yapımına başlanan kale, 1640’taki İngiliz İç Savaşı’nda, bir kulesini bariz biçimde eğecek bir darbe aldı. İngiliz Mirası kapsamında restore edilen kalenin eğik kulesinin korunmasına karar verildi.

The Round Tower Of The Kilmacduagh Monastery, İrlanda

leaning-tower-8

33 metre yüksekliğindeki Kilmacduagh Monastery Yuvarlak Kulesi, İrlanda’da kendi türü içinde en yüksek kule. Gort kenti yakınlarındaki kulenin 10. yüzyılda yapıldığı sanılıyor. Yarım metre eğik duran kulenin yıkılma tehlikesi bulunmuyor.

Suurhusen Church, Doğu Frisia, Almanya

leaning-tower-9

Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en eğik kulesi olarak bilinen Suurhusen Kilisesi’nin en üst noktası 5,1939 derece eğilmiş gözüküyor. 1450’de yapılmış olan kule eğilmeye, 19. yüzyılda, üzerinde bulunduğu toprağın yüksek nem oranı nedeniyle başlamış. 1975 yılında güvenlik gerekçesiyle kapatılan kule, on yıl sonra tekrar açılmış.

Oldehove Church Tower, Leeuwarden, Hollanda

leaning-tower-10

Oldehove Kilise Kulesi’nin olduğundan daha uzun ve büyük olması planlanmış ancak 1529’da başlayan inşaatlar sırasında kulenin belirli bir yüksekliğe ve ağırlığa ulaşınca eğilmeye başladığı anlaşılınca 1533’te çalışmalar durdurulmuş.

Oude Kerk, Delft, Hollanda

leaning-tower-11

Oude Kerk (Eski Kilise), Hollanda’nın Delft kentinde, 75 metre yüksekliğinde ve eğimi ise yaklaşık 2 metre. Yapımına ilk olarak 1246’da başlanan kilisenin inşaatı 1325 ile 1350 yılları arasında gerçekleştirildi. Kulenin içinde 9 ton ağırlığında dev bir çan yer alıyordu. 1570 yılında indirilen çan, titreşiminin zarar vereceğinden korkulması nedeniyle nadiren çalınıyordu.

Nevyansk “Falling Tower”, Sverdlovsk, Rusya

leaning-tower-12

Nevyanskaya Kulesi, Sverdlovsk kentinde, Rusya’nın Ural Dağları’ndan esen rüzgar yönünde eğilmiş durumda. 18. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen 57 metre yüksekliğindeki kulenin eğimi 2,13 metre. Kulenin ana bacasında altın ve gümüş bulunduğu söyleniyor.

Huqiu Tower, Suzhou Kenti, Çin

leaning-tower-13

Suzhou Kentindeki Tiger Hill’de 959-961 yılları arasında inşa edilen 7 katlı ve 8 kenarlı kulenin yüksekliği 48 metre. Kule eğilmeye 17. yy’da başlamış. Üst katlara normal merdiveni bulunmayan sadece yürüyen merdivenle çıkılabilen kulenin eğimi 2,29 metre kadar ve yarı taş yarı toprakla yapılmış olan bu yapının 7000 tonluk ağırlığı 2 kolonunun kırılmasına neden olmuş.

Yazı ve Görseller: WebUrbanist
Çeviri: Mimdap

7 Yorum
 1. Biz bir tek Pizza kulesini biliyorduk ama eğrilik konusunda oldukça kayda değer örnekler varmış. Müthiş gerçekten ve çok iyi korunmuşlar.

  Mehmet Aktaş | 30 Ekim 2009

 2. çok enteresan aslında. bunlar büyük oranda zemin çökmesi nedeniyle süreç içinde şekil almış olan yapılar. baştan bu şekilde yapılmış olamazlar. bir tehlike arzetmediği sürece halk tarafından benimsenmiş. göz alışmış.

  beren ortakçı | 31 Ekim 2009

 3. kuleler ayrıca çok güzel. hepsi zamanının çok hoş yapılarıymış ve eğilerek de olsa bu güne gelmiş.

  ferhan | 7 Kasım 2009

 4. ben pizza kulesinin daha ayrıntılı bir şekilde açıklamasını istiyorum…

  aslı | 18 Şubat 2010

 5. çok güzel. muhteşem………..

  Anonim | 13 Mart 2010

 6. gerçekten harikulede ve gerçekten çok güzel heyecan verici

  nesrin kalkancı | 12 Eylül 2010

 7. Elazığ ulu cami yi de ekleyebilirmisiniz

  murat yılmaz | 26 Mayıs 2014


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org