Topkapı Sarayı’ndaki karakol binası, mimarisine döndü |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Topkapı Sarayı’ndaki karakol binası, mimarisine döndü
Share 25 Eylül 2009

Topkapı Sarayı’nın güvenliğini sağlamak üzere birinci avluda 19. yüzyılda inşa edilen dış karakol binasının restorasyonu tamamlandı. Atıl durumdan kurtarılan bina, yarın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından açılacak.

Dış karakol binası, Topkapı Sarayı birinci avlusunda 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde tek katlı kagir bir karakol binası olarak inşa edildi. İçine eklemeler yapılarak lojman, kazı barakaları gibi farklı amaçlarla kullanılan bina, özgün iç ve dış mimarisinden uzaklaştırıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB işbirliği ile restore edilen bina, kongre ve konferansların özel geceleri ile gala yemeklerinde kullanılacak. Topkapı Sarayı’nda gerçekleştirilen temizleme çalışmaları sırasında Aya İrini’nin bitişiğinde Bizans dönemine ait kalıntılar da bulundu. Bizans devrinin meşhur Samson Ksenedokhion’u (hastane/düşkünler evi) ya da şehrin piskoposluk sarayı olduğu düşünülen kalıntıların bulunduğu bölüm ‘arkeolojik park’ olarak düzenlenecek.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Editör: MATT HICKMAN   İngiliz mimarlık firması Grimshaw’un Los Angeles ofisi, 30.000’den fazla öğrencisi olan genç bir kolej olan Santa Monica College’da (SMC) 21.000 metrekarelik bir sanat kompleksi için planlar yaptı.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org