Seller Nasıl Önlenir? |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Seller Nasıl Önlenir?
Share 9 Eylül 2009

Her yıl dünyanın çeşitli yerleri sel felaketiyle yıkılıyor. Kıyı bölgeleri ya da içinden nehir geçen, gölleri bulunan yerler özellikle sel tehlikesiyle karşı karşıyadır ancak, yağmur yağan her yerde sel tehlikesi olduğu söylenebilir.

Kentler büyüdükçe sellerin olma sıklığının arttığı görülüyor ki bu da aslında bu kentlerin altyapılarının, ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilememesi, yeterli drenaj sisteminin kullanılmamasından kaynaklanıyor. Bunların yanında eskiyen barajlar ve setler de baskı altında, New Orleans’taki Katrina Kasırgası’nda olduğu gibi büyük felaketlere neden olabiliyor.

seller-nasil-onlenir-1.jpg

Ancak tüm bunlar sel felaketini kabul etmek gerektiğini göstermiyor. Japonya, İngiltere, Hollanda ve diğer alçakta kalan ülkelerde mimarlar ve inşaat mühendisleri selleri engellemek için yenilikçi teknolojiler geliştiriyorlar.

Japonya’daki Su Kapıları

Sularla çevrili bir ada olmasından dolayı Japonya, sel felaketinden büyük zararlar gördü. Ülkenin içinden geçen ve hızlı akan nehirler de bu sellerin gerçekleşme sıklığını artıyor.

seller-nasil-onlenir-2.jpg

Japonya sel felaketini en aza indirebilmek için, su akışıyla kendiliğinden çalışan su kapıları inşa edildi. Su basıncı, gerektiğinde kapıların açılması ya da kapanması için gerekli gücü sağlıyor. Suyla çalışan motorlar elektrik kullanmıyor ve böylelikle fırtınalarda meydana gelen kesintilerden de etkikenmiyor.

İngiltere’de Thames Bariyerleri

İngiltere’de mühendisler Thames Nehri boyunca seli önleyecek yenilikçi, hareketli bariyerler geliştirdiler. Oluklu çelikten yapılan Thames Bariyerleri üzerindeki su geçitleri, normal zamanda gemilerin geçebilmesi için açık tutuluyor. Gerektiğindeyse kapatılarak nehrin su seviyesinin güvenli seviyelerde kalması sağlanıyor.

seller-nasil-onlenir-3.jpg

Thames Bariyeri geçitleri 1974 ile 1984 yılları arasında inşa edildi ve bugüne kadar 100’den kereden fazla kapatılarak sel tehlikesi önlendi.

Hollanda’da Eastern Scheldt Dalga Bariyerleri

Hollanda tarihi boyunca hep denizle savaşan bir ülke olmuştur. Nüfusunun %60’ının deniz seviyesinin altında yaşadığı düşünülürse, sel kontrolünün önemi daha da fazla ortaya çıkıyor. 1950 ile 1997 yılları arasında Hollandalılar, barajlar, oluklar, kilitler, setler ve dalgakıranlardan meydana gelen komplike bir ağ olan Deltaworks’ü inşa ettiler.

seller-nasil-onlenir-4.jpg

Deltaworks’ün en etkileyici projelerinden biri ise Eastern Scheldt Dalga Bariyerleri oldu. Geleneksel bir baraj yerine burada hareketli kapıları bulunan bariyerler inşa ettiler.1986’da Eastern Scheldt Dalga Bariyerleri tamamlandıktan sonra gelgit seviyesi de 3,4 metreden 3,25 metreye indirildi.

Hollanda’da Maeslant Dalga Bariyeri

Deltaworks’ün bir diğer önemli projesi ise Nieuwe Waterweg su yolu üzerinde, Hoek van Holland ve Maassluis köyleri arasına yapılan Maeslant Dalga Bariyeridir.

seller-nasil-onlenir-5.jpg

1997’de tamamlanan Maeslant Dalga Bariyeri, dünya üzerindeki en büyük hareketli yapılardan biridir. Sular yükseldiğinde bilgisayarla işletilen duvarlar kapatılarak su bariyerler üzerindeki tanklara dolduruluyor. Böylelikle suyun ağırlığı da duvarları aşağıya doğru çekerek suların geçişi tamamen engellenmiş oluyor.

Hollanda’da Hagestein Weir

1960’ta tamamlanan Hagestein Weir, Ren Nehri üzerindeki 3 su bendi ya da barajından biridir. Hagestein Weir’in suyu kontrol etmek ve Lek Nehri’nden enerji üretmek için kullandığı iki dev kemerli kapısı bulunuyor. 54 metre yüksekliğindeki bu menteşeli kapılar karaya bağlanıyorlar. Normalde açık duran kapılar kanalı kapatmak için dönüyorlar.

seller-nasil-onlenir-6.jpg

Hagestein Weir gibi baraj ve su bariyerleri tüm dünyada su kontrolü üzerine çalışan mühendisler için birer model olmuşlardır.

Yazı ve Görseller: About.com: Architecture
Çeviri: Mimdap

23 Yorum
 1. Bu derse Türkiyenin çalışması lazım. Bilhassa Kadir Topbaş… Şu anda sınıfta kalmış vaziyette. Bütünlemeler girmesi lazım.

  yüksel dokutan | 13 Eylül 2009

 2. seller, depremler ülkesi burası. önlemler almak kültürü de yok alışkanlığı da. vatandaşın hesap soracak kültürü ve birikimide yok. öldüğünde bunu kader olarak algılıyor. başbakan dereye ev yapma intikamı kötü olur diyor kendi sorumluluğundan hiç bahsetmiyor. vah ki boğulup gidene. bir daha aynı şiddette yağmur yağsa yine aynı şey olur.

  Kenan Ataç | 13 Eylül 2009

 3. iyi güzel de bu haberler. bizim türkiyedeki akademisyenler ve saygıdeğer bilim insanları bu ülke için proje üretiyorlar mı bunun bir araştırmasını yapsak üniversitelerde öğretim üyeleri bu konuları araştırsa ve çözüm üretilse inanıyorum ki hayata geçirilir.Bir yerde yöneticileride uyarmak ve gerekli çabaları vermek durumundayız.

  emre | 30 Eylül 2009

 4. seller için gerçek bir afet politikasaı hazırlanması ve buna uygun olarak kent fiziki yapısının düzenlenmesi lazımdır. birtakım kırmızı çizgiler olacak ve imar sınırlandırmaları bulunacaktır.

  fikret kocabaş | 28 Aralık 2009

 5. seller ve doğal afetler bu ülkenin gerçeği olmaktan ne zaman çıkacak diye merak ediyorum açıkçası

  fikret | 29 Aralık 2009

 6. sellerin önlenmesi risk planlamasıyla olabilir. ayrıca bu risklerin fiziki yapılaşma ile yanı imar planlarıyla çakıştırılıp ya önlemler alınması ya da önlem alınamıyorsa bu bölgelerin yerleşime kapatılmasıyla olur.

  burhan | 26 Mayıs 2010

 7. daha tebirli olarak ve planlı çalışmalarla önlenebilir

  aliye | 8 Aralık 2010

 8. sellere ve doğal afetlere karşı koymak bir planlama işidir öncelikle ve hafife alınır tarafı da yoktur. lakaytlık bizim ülkemize has birşeydir.

  deniz ülker | 5 Ocak 2011

 9. bunun sayesinde bir sürü şey öğrendim

  berfin | 11 Ocak 2011

 10. yaa bn bu internete hayranım yaa

  arzu dinç | 13 Ocak 2011

 11. SAYFA GÜZEL AMA SEL NASIL ÖNLENİR YAZMAMIŞSINIZZ……..

  ayfer | 16 Ocak 2011

 12. doğal afetlerle mücadelenin bir yerleşim politikası ve insan hakları meselesi olduğunun bilincine varmak zorundayız. yoksa her seferinde üzülüp ama aynı noktaya döneriz.

  arzu çimen | 26 Şubat 2011

 13. afetleri sık sık unutan sadece o felaketle karşılaştığında topluca isyan edip sonra unutup giden toplumdan bir hayır gelmez. tarih tekerrür eder gider.

  ismail öner | 10 Mart 2011

 14. afetler acilen tedbir alınarak önlenilmelidir

  ferhat | 31 Mart 2011

 15. ülke sel ülkesi buna bir önlem almak lazım

  dilşad | 10 Nisan 2011

 16. sel in önlemini alalım lütfen :( <3

  sena | 10 Ekim 2011

 17. sel olduğunda ALLAH yardım eylesin

  yasemin | 10 Aralık 2011

 18. afet önleme planı, yıllık istatistikler, korunma bilinci, acil durumlarda yapılması gerekenler gibi bir çok hususun ayarlanması lazım.

  CUMHUR | 30 Mayıs 2012

 19. 3 metrelik bi dalga gelse vay hallerine

  asdfg | 12 Aralık 2012

 20. aslında Türkiye’de deprem tehlikesinden daha fazla yaşanan afet seldir. selden daha fazla insan ölür ve zarar gçrülür. ama buna yönelik planlama çok geridedir.

  demet | 25 Aralık 2012

 21. çok karışık pek anlamadım ama yinede yararlanıyoruz işteeeeeee:*

  nida | 27 Aralık 2012

 22. 5 10 metrelik dalgayla türkiye yaşamaz

  mehmet | 9 Nisan 2014

 23. doğal afetler esasında devlet politikalarıyla önlenebilir.

  Bekir Kartal | 22 Aralık 2014


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org