Arkansas’ta Mimari Yenilik Arayışları |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Arkansas’ta Mimari Yenilik Arayışları
Share 25 Eylül 2009

Mimar Marlon Blackwell, pek çok mimarın yapamadığı ya da yapmayı tercih etmediği şeyi yaparak, bir yapı tasarlarken binanın çevresini de dikkate alıyor. Onun “Güneyli” tasarımları, çevreyle savaşmak yerine onunla birlikte var oluyor. Binaları oldukça modern dahi olsa, her zaman çevreleriyle mükemmel bir uyum içinde olduklarını belirtiyor Blackwell. Bu nedenle de mimarın tasarımları çeşitli ödüller aldı ve pek çok kitapta yer buldu.

marlon-blackwell-architect.jpg

Keenan Kule-Ev

tower-house-1.jpg

Bu göz kamaştırıcı 24 metre yüksekliğindeki ev-ofis, neredeyse bir yangın kulesinden eve dönüştürülmüş gibi gözüküyor. Oysa ki bu, 230 metrekarelik alanlarında, Ozarks’ın göz alıcı manzarasını izlemek isteyen ailenin isteği üzerine inşa edilmiş bir konuttan başka bir şey değil. Yapı, hem çağdaş hem de birbirine zıt görüntüler veren ahşap ve beyaz metal panelleri ile hem doğal hem de endüstriyel bir görünüme sahip. Dik bir merdivenle ulaşılan evin ana kısmında tek bir odada 360 derecelik manzara elde edilmiş. Yapının en tepesinde ayrılan bir terasta da açık havanın tadına varılması sağlanmış.

tower-house-2.jpg

Arkansas Evi

arkansas-house.jpg

Marlon Blackwell’in ofisinden, bir yangında zarar gören bir evi tamir etmeleri istenmiş. Ancak kendilerine yalnızca zarar gören yerlerde çalışma izni verilmiş. Işık monitörleri ve asma bir çatı katı eklenerek mekana daha fazla ışık girmesi sağlanıp içerisinin daha havadar ve aydınlık görünmesi sağlanmış. Blackwell bu proje ile “restorasyon” kategorisinde bir ödül kazanmış ancak jüri üyeleri bu ödülü verirken oldukça endişe etmişler çünkü projeyi o kadar başarılı bulmuşlar ki, eski evin nerede bitip yeni projenin nerede başladığını anlayamamışlar…L-Küme Evi

l-stack-house.jpg

l-stack-house-2.jpg

Blackwell’in kendi evi de en az diğer projeleri kadar etkileyici gözüküyor. L-Küme Evi, kümelenmiş katlardaki özel ve açık alanları birbirine bağlayan camla kaplı bir merdivenin etrafında tasarlanmış. Kendisi aynı zamanda Arkansas Üniversitesi’nde doçentlik yapan Blackwell, evinin yakınında büyük miktarda doğa bulunan yoğun bir kentsel bölge olan çevresiyle etkileşim içinde olmasını istemiş.

l-stack-house-3.jpg

Porchdog Konut Prototipi

porchdog-house.jpg

porchdog-house-2.jpg

Porchdog Evi, Mississippi Biloxi’de Architecture for Humanity’nin (İnsanlık için Mimarlık) Model Ev Programı’nın bir parçası olarak tasarlanmış. Program, Katrina Kasırgası’nda yerlerinden olan aileler için ucuz konut prototipleri oluşturmayı hedefliyordu. Yerden 3,5 metre kadar yükseltilmiş olan Porchdog, konutu sele karşı daha kapalı hale getiriyordu. Ancak diğer yandan da Biloxi’de süregelen geleneksel bir ön veranda kültürü bulunuyordu ve Blackwell tasarımında, girişte bir veranda ve otoparkı da kullanmayı ihmal etmedi. Sonuçta tasarlanan ev sadece 4. derece bir kasırgaya dayanıklı olmakla kalmıyor aynı zamanda da ülkenin herhangi bir yerine kolaylıkla adapte olabilecek kadar etkin bir kentsel tasarıma sahipti.

porchdog-house-3.jpg

Yazı ve Görseller: WebUrbanist
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. bütün evler saf geometriye saf malzeme kullanımına ve yalınlığa açılım yapmış. doğayla kurduğu oransal ilişkiler de çok iyi gerçekten.

    cumhur özen | 25 Eylül 2009

  2. çok değişik. bu türden değişik yaklaşımlar olmasa imar durumuna uygun kutular yapmaktan başka bir yol kalmazdı herhalde.

    nezahat sicim | 30 Eylül 2009


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org