Hindistan’da Yeni Sosyal Konutlar |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Hindistan’da Yeni Sosyal Konutlar
Share 9 Mayıs 2009

Sosyal konut ile ilgili problemi daha az kaynakla en fazlasını sağlamak ile ilgilidir. Avrupa’da bu konuda çok iyi örnekler bulunmasına karşın, koşullar gelişmekte olan ülkelere göre oldukça farklıdır. Bu tip ülkelerde inşaat neredeyse mimar hariç herkes tarafından yapılmaktadır. Şüphesiz bu ülkelerde mimarlar, sadece tasarım ya da inşaatın dışında toplumla birlikte, sadece bugünün değil, gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçların kendileri tarafından giderilebileceği stratejiler de geliştirebilirler.

incremental-1

Bu konuda Alejandro Aravena tarafından yürütülen ve sadece sosyal konutun tasarımını değil sosyal politikayı da baştan sona değiştiren Elemental projesi iyi bir örnektir. Bu proje şimdiye kadar Mexico, Şili başta olmak üzere pek çok ülkede uygulanıyor.

aa.jpg

Şili’deki Alejandro Aravena projesi

Ancak aynı zamanda Hindistan’da da Filipe Balestra ve Sara Göransson SPARC’tan Sheela Patel ve Jockin Arputham’ın davetiyle, heryere uygulanabilen bir “Incremental Housing Strategy” geliştiriyorlar.

incremental-2

Bu tip projelerde Filipe’nin de Sara’nın da ilginç bir geçmişi var: Filipe daha önce Rio de Janeiro’nun en büyük slum’ı olan Rocinha’da, yerel halk ile birlikte katılımcı bir tasarım ve inşaat süreciyle bir okul ve toplum merkezi tasarladı. Sara ise Stockholm’ü ayrışmış banliyöler arasında kurulacak kentsel köprülerle bağlamak amacıyla kentsel gelişim çerçevesini kullanmak üzerine stratejiler geliştiriyor.

Filipe ve Sara’nın Bombay’e gelmesinin ardından, aralarında gönüllü uluslar arası mimarların, kent plancılarının, peyzaj mimarları ve grafik tasarımcıların yer aldığı bir grup toplanarak, bugünkü kentsel formasyondan yola çıkan bir gelişim stratejisi oluşturmak üzere kolları sıvadılar. Zaman içinde kendiliğinden ortaya çıkan organik doku korundu ve mevcut sosyal ağa saygı gösterildi. Komşular komşu, yereller yerel olarak kaldı.

Aşağıda 2009 yılında Hindistan’ın Pune kentindeki Netaji Nagar bölgesinde yer alan eski geçici evlerdeki (kaccha) yaşamı göstermektedir:

incremental-3

incremental-4

incremental-5

incremental-6

Filipe ve Sara’nın bilgisi dışında aynı zamanda Hindistan hükümetinin de, yaşanamayacak koşullardaki eski kacchalarda yaşayan her bir ailenin evini geliştirebilmesi için aile başına 4500 € kadar bir yardım yapmaya karar verdi.

Böylelikle hibe şartlarına göre tüm öneriler aile başına ve 25 metrekare şeklinde hazırlandı. Projelerde her bir eve ayrıca tuvalet ve mutfak da eklendi –mevcut kacchalarda her ikisi de bulunmuyordu-. Hükümet her konut için getirilecek yeni yapıyı da sağlamaya çalışıyor.

incremental-7

incremental-8

Tüm prototiplerin oluşabilmeleri için kamunun katılımı gerekiyor. Hibe şartlarında, her bir ailenin, maksimum 4500 € olan hibelerden alacakları kadarının %10’u kadar katkıda bulunmaları gerekli görülüyor. Tüm aileler bu miktarı ödeyebilecek durumda olmadığı için bu koşulları farklı şekillerde yerine getirebilmek için çalışmalar başlatılıyor: örneğin beton yapı çıkıldıktan sonra aileler pencere ve kapıların takılmasına, evin istedikleri renkte boyanmasına, kendi yer döşemelerinin yerleştirilmesine yardım edebiliyorlar. Böylelikle de sürece, kendi evlerini kendilerine göre düzenleyerek katkıda bulunabiliyorlar.

incremental-9

incremental-10

Pilot proje Pune kentinde uygulamaya dönüşecek. Filippe, Sara ve SPARC ise benzer ihtiyaçlarla karşı karşıya bulunan Brezilya, Kenya, Güney Afrika, Filipinler gibi neredeyse dünyanın kentsel nüfusunun 1/3’ünün yaşadığı slumların bulunduğu ülkelerde de bu stratejiyi yerleştirmek için çalışmaya devam ediyorlar. Aileler farklı prototipler arasından istedikleri evi seçebiliyorlar.

incremental-11

incremental-12

incremental-13

incremental-14

incremental-15

Kaynak: Arch Daily
Çeviri: Mimdap

3 Yorum
  1. Hindistan fakir ama çok büyük bir ülke. Nüfus çok. Yerleşme-barınma büyük sorun. Eski yerleşimlerde şu anda süren hayatların fotoğrafları aslında herşeyi apaçık gösteriyor. Bana kalırsa bu konutlar bir ufuk açıyor ve asgari konfor için tasarlanmışlar fakat yine de çok yetersiz. Ancak bu konuda dikkat edilemesi gereken bir proje. Dar gelirliler için 20m2 25 m2 35 m2 40 m2 evler üretilmeli. Mesela Türkiyê’de böyle bir sosyal konut alışkanlığı yok. Bunun talebi de yok. Yani dar gelirli bölgelerde örnek vermek gerekirse Kartal’da, Ümraniye’de, Sulukule’de, Küçükçekmece’de bu ölçekte evlerden oluşan mahalleler dar gelirliler için yapılsa taliplileri olurmuydu bilemiyorum. Bu konu bir soru işaretidir.

    ruhi demir | 11 Mayıs 2009

  2. Bizde sosyal konut yaklaşımı bu manada hiç olamadı galiba. En dibi göremiyor oluşumuzdan, ellerimizle gözlerimizi kapatmamızdan “yoksul mahalleleri” yapamıyoruz. Yok saymak daha çok işimize geliyor herhalde. Bizde en falza (gözü yukarılarda)dar gelirliye TOKİ konutu tasarlanıp uygulanabiliyor. Düşünmek lazım, Amerika gibi dünya zengini ülkelerde bile yoksullar için konut yapılabilirken…

    Pervin Aslan | 12 Mayıs 2009

  3. belli bir yoksulluk seviyesi altında olanların konut sorunu devlet tarafından bila bedel çözülmeli ve onlara insanca yaşayabilecekleri konutlar yapılmalıdır. böyle bir devlet politikası olsa sosyal konut mimarisi diye birşey olabilir. politika olmadığında ise gecekondu ortaya çıkar.

    banu serincan | 16 Mayıs 2009


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org