Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi
Share 18 Nisan 2009

Smithsonian Enstitüsü, 2015 yılında açılması planlanan Afrika-Amerikalı Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi’nin yapımı için Tanzanya doğumlu, Londra asıllı mimar David Adjaye’nin ekibini seçti. Açılan yarışmada birinci olan tasarımda, Freelon Group, Davis Brody Bond ve SmithGroup da yer alıyordu.

Müze, kazanan projenin detaylı, uygulanabilir bir proje haine gelebilmesi için 3 yıllık tasarım sürecinin ardından Washington anıtının yakınında, 500 milyon $ maliyetle uygulanması bekleniyor.

Müzenin binası henüz ortada yok ama şimdiden sanat eserleri toplanmaya, seminerler düzenlenmeye başlandı. Hatta “Siyah Güç” hareketi kapsamında iki günlük bir program yapılması düşünülüyor.

Görevi kabulü sırasında Adjaye, iç mekanı çatısından gün ışığı alacak olan binanın ardındaki ilk güce inandığını ve bu binanın övgü alacak yapılardan biri olacağını söyledi. “Afrika-Amerikalıların tarihleri boyunca mücadele ettikleri ve kutladıkları, şükredilecek anları vardır ve biz bu kültürü ruhani ve güçlü buluyoruz.”

Kazanan proje, toplamda altı projenin arasından seçildi. Diğer 5 proje ise şöyle:

Diller Scofidio & Renfro projesi

Norman Foster’ın projesi

Devrouax & Purnell ve Pei Cobb Freed & Partners Architects’in projesi

Moody Nolan ve Antoine Predock’un projesi

Moshe Safdie and Associates’in projesi

Kaynak: NewYork Times
Çeviri: Mimdap

2 Yorum
  1. Hepsi birbirinden üstün projeler gerçekten. Çok güçlüler. Moshe Safdie ve Foster projeleri ayrıca çok dikkat çekici. Gerçekten iyiler, mükemmel.

    tülin bal | 19 Nisan 2009

  2. bizde hiç bir sanat galerisi, müze bu kadar kaliteli bir tasarıma kavuşamıyor. yarışmanın bütün projeleri muhteşem. farklılığı, dili, modernliği hepsi inanılmaz.

    cengiz küçüksemerci | 20 Nisan 2009


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org