Le Corbusier Londra’da |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Le Corbusier Londra’da
Share 30 Mart 2009

Londra’nın Gözlem Kulesi’nde, gerçekleşmekte olan Brütalist çalışmanın parçası olarak, bu akımdan kısmen de etkilenmiş olan Modernist mimar Le Corbusier’nin eserleri sergileniyor ve büyük ilgi görüyor.

Le-Corbusier-Show-1

İsviçre doğumlu, Paris’te yaşamış olan mimar aynı zamanda bir ressamdı. 1965 yılında, 77 yaşında hayata veda etti.

Le-Corbusier-Show-2

Times’tan Michael Kimmelman’a göre, “Aslında Modernist mimar Le Corbusier’nin İngiltere’deki konut mimarisini, diğer Avrupa ülkelerine göre daha fazla etkilediğini söylemek biraz garip. Garip, çünkü kendisi burada hiçbir bina inşa etmedi ve İngilizlerin büyük bölümü kendisinden neredeyse nefret ederdi.”

Le-Corbusier-Show-3

Savaş sonrası Le Corbusier’den esinlenmiş beton konut projelerinin bir kısmı ya yıkılmış ya da yenilenmemiş.

Le-Corbusier-Show-4

Kimmelman’a göre bunlar, Londralılar’ın “nefret etmeyi sevdikleri” yapılar olarak görülüyor.

Le-Corbusier-Show-5

Ancak son zamanlarda bazı şık Londralılar, kalan yapıların bir kısmını bir zamanlar nefret ettikleri şekilde kucaklamaya başlamışlardır. Şehir Plancısı Peter Rees, “Bu yapılar ya yıkılmıştır ya da bugün çok ilgi görmektedir” şeklinde açıklıyor.

Le-Corbusier-Show-6

Gözlem Merkezi’nin galerisinde yer alan Le Corbusier sergisi de bugün eserleri kadar ilgi görüyor.

Le-Corbusier-Show-7

Kimmelman, “büyük ve şık bir girişim olan bu sergi, bize kendisinin ne kadar güzel binalar tasarladığını hatırlatıyor” diyor.

Le-Corbusier-Show-8

“Örneğin Fransa Marseille’deki Unité d’Habitation, daha sonra sayısız kötü taklidi ortaya çıkan modüler konut projesidir ve çok önemli bir yapıdır.” Kimmelman 1949 tarihli binayı bu şekilde anlatıyor.

Le-Corbusier-Show-9

Le-Corbusier-Show-10

Sergide aynı zamanda, Le Corbusier tarafından tasarlanan ünlü Notre Dame du Haut Şapeli de sergileniyor.

Le-Corbusier-Show-11

Kaynak: New York Times
Çeviri: Mimdap

4 Yorum
 1. modernizmin büyük ustası ve 20. asrın dahi mimarlarından biri Corbusier. bu sergi de yeni kuşaklar için çok anlamlı gerçekten.

  remzi gülen | 3 Nisan 2009

 2. Corbusier’i anlamadan modernliği, “uluslararası stili” ve daha sonra kısa bir ömrü olan post modernliği ve şimdiki zamanları anlamak mümkün değil.

  Musa Tevetoğlu | 5 Nisan 2009

 3. modern dünyanın dehasıdır hakikaten. yön veren yön çizendir. bir şeye tabi değildir. kendinde şeydir. usta demek bile az aslında daha fazla birşeydir Le Corbusier

  mesut şişli | 8 Nisan 2009

 4. ben yeni kuşaktanım ve mimarlık okuyorum,ufkum genişlesin diye öncelikle CORBUSIER’i araştırmak istedim.Mimariye olan bakış açışı takdire şayan gerçekten.Henüz onu anlayacak kadar değilim ama umarım ileride onu anlayabilenlerin arasındaki mimarlardan olabilirim

  nilüfer | 28 Eylül 2009


Yorum yazmak için


  İktidarın harcadığı kamu kaynakları dudak uçuklattı. Milyarlarca lira, ölü yatırımlarla çöpe atıldı. Havaalanları uçak inmediği gerekçesiyle boş kalırken milyonlarca liraya yaptırılan Formula 1 pisti otoparka dönüştü.    

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org