Türkiye’deki Hyde Park ve Kamusal Alanın Anlamı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Türkiye’deki Hyde Park ve Kamusal Alanın Anlamı
Share 17 Şubat 2009

Üniversitelere Hyde Park Modeli Geliyor

YÖK, üniversitelerde Londra Hyde Park’takine benzer ‘özgür alan’lar yaratacak. İsteyen, bu özgür bölgelerde istediği gibi konuşacak. Üniversiteden polis çıkarılacak, yerine özel güvenlik gelecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde ‘öğrencilerin herhangi bir engelle karşılaşmadan özgürce görüşlerini dile getirebilecekleri alanlar açmaya’ hazırlanıyor. Özgür alanlar için İngiltere’nin Hyde Park’ı örnek alınacak. ‘Özgür alanlarda’ öğrenciler, şiddet ve suç içermeyen her türlü konuşmalarını ve görüşlerini ifade edebilecek, üniversite yönetimini eleştirebilecekler veya konferans, sempozyum düzenleyebilecek. Bunlar için okul yönetiminden ayrıca izin alınması gerekmeyecek.

Üniversitelerden polis ve jandarmayı çıkarmak için kolları sıvayan YÖK, Güvenli ve Özgür Üniversite projesi geliştirdi. Proje kapsamında üniversite yönetimleriyle yüz yüze görüşen YÖK yetkilileri, ‘özgür alan’ talebiyle karşılaştı. YÖK, üniversite olaylarına da polis değil özel güvenlik birimlerinin müdahale etmesi yönünde çalışmalar da yürütüyor. Bu kapsamda, üniversitelerde görev yapan özel güvenlik birimlerine eğitim verilmesi çalışmaları da sürdürülüyor. İlk adımı da Ankara Üniversitesi attı. Ankara Üniversitesi’nde özel güvenlik birimlerine yine üniversitenin öğretim üyeleri tarafından iletişim eğitimi verildi. YÖK yetkilileri, üniversitelerin özel güvenlik görevlilerini eğitmeleri ve alt yapı çalışmalarını tamamlamalarının ardından, bir genelgeyle üniversitede ‘özgür alan’ kurulması için düğmeye basacaklarını dile getirdi.

Öğrenci araştırılacak
Proje için oluşturulan heyet, Türkiye’deki 94 devlet üniversitesinin üçte birinde çalışmalarını tamamladı. YÖK yetkilileri, yerel yönetimlerle nasıl işbirliği içinde çalışılabileceğini de tartışmaya açtıklarını söyledi. YÖK ayrıca üniversite olaylarında karışan öğrencilerin, sosyo-ekonomik durumları, ailevi sorunları, sıkıntılar, arkadaş ilişkilerindeki sorunlarının tespit edilmesini de istiyor. ‘Adı sürekli olaylara karışan öğrencilere’, bu kapsamda rehberlik desteği verilmesi de amaçlanıyor.

Kaynak: Radikal / 25 Ocak 2009

8 Yorum
 1. Meydan kullanımına alışık olmayan bir gelenekten gelen toplum konuşmayı severse de bütün doğulu ülkelerde olduğu gibi kendi arasında ve kyda geçmeyenini sever. Ortalıkta konuşmak zordur, alışık değilizdir. Bence bu ilkelrden biri. Kim düşünmüşse bravo doğrusu.
  Kadıköy gibi modern bir yerden başlamış olması ise bence çok tesadüf değil. Doğru yer bence. Talep de doğru.

  Leman Direk | 17 Şubat 2009

 2. bizde parklar yeşillik olsun diye bile insan kullanımına yeterince açık değil. ayrıca bizde yeşil parklar dümdüz çim, meydanlar da insanlar önünden vapura trene otobüse koşuşsun diye düşünülüp böyle serbest kürsü filan hiç sıraya bile konmaz.seçim zamanları seyyar ses cihazlı minübüsler sadece vatandaşın adına ve o partinin lehine bu yerlerde konuşmalar yapar. vatandaş ya dinler ya alkışlar. ona söz düşmez genellikle.

  olcay karaca | 17 Şubat 2009

 3. Türkiye’nin açıklığa ihtiyacı var. Demokrasiyi tam kullanamayan güdük toplumdan hak ve özgürlükleri tam kullanan bir toplum olması gerekir. Bunun için daha epeyce yol olması gerekse de bu misaliniz inanılmaz. Açık kürsülere olan ihtiyaç her meselede görünüyor. Temsili demokrasiyi kuşa çevirip temsil etmeyi karikatür yapanlar yine bu toplumun kendi açmazlarından biri. Açık kürsüler bu hegomonyayı delen noktalar gerçektende ve çok umut verici.
  Kutluyorum bu meydanı yapanları ve oraya o kürsüyü koyanları.

  Nezahat Altan | 18 Şubat 2009

 4. nerede oradaki demokrasi nerede buradaki demokrasi. 150 sene demişsiniz bu sadece takvim farkı. bir de kalıplaşmış zihniyet farkını ekleyin üstüne.

  Necdet Özince | 19 Şubat 2009

 5. Kadıköyümüz için ülkemizde bir ilkse bu gerçekten oldukça mühim bir demokrasi başarısıdır. O meydanların serbestlik kürsülerine ev sahipliği yapabilmesi yılların hülyasıdır.

  coşkun kılıç | 20 Şubat 2009

 6. kamusal alan mı bu kavram var mı türkiye de hadi bir kesim söylese bile uygulaması var mı bu meydanları kullananlar hele böyle sözün serbest olacağını umud ederek kullananlar bir şekilde deprem riski gibi bir risk alıpı oraya çıkıyor bugün birşey olmaz birgün gelir neler neler olur
  yürek işi yürekli iş

  ali osman fincancı | 22 Şubat 2009

 7. Arkadaslar bu soruyu bilen varmi hyde park nerede lutfen cok acil gonderirseniz cok mutlu alurum

  sultan | 20 Kasım 2015

 8. Yazının içinde Hyde park için özel bölüm ve dosya var. Zahmet edip okursanız fazlasıyla bilgilenmiş olacaksınız.

  Nermin Öztekin | 21 Kasım 2015


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu