Türkiye’deki Hyde Park ve Kamusal Alanın Anlamı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Türkiye’deki Hyde Park ve Kamusal Alanın Anlamı
Share 17 Şubat 2009

Hyde Park’ın “Özgürlük Kürsüsü” Bursa’ya taşınıyor

                                                                     Merinos Fabrikası Kensel Düzenleme Alanı

Türkiye`de siyasî ve fikrî haklara darbe vuran davalara rağmen Anadolu`da güzel gelişmeler de yaşanıyor. Türk insanının demokrasi yolundaki çabasının en güzel örneklerinden biri Bursa`da gerçekleşiyor. Atatürk`ün hizmete açtığı Cumhuriyet`in sembolü sanayi tesislerinden Merinos Fabrikası`na yapılacak Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi`nde `Özgürlük Kürsüsü kuruluyor.

Londra`daki Hyde Park`ta bulunan `Serbest Kürsü`den ilham alınarak yapılan Özgürlük Kürsüsü`nde isteyen herkes görüş ve düşüncelerini serbestçe açıklayabilecek. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “İnsanın kendini ifade etme hürriyetinin olması gerek. Devlet düzenini yıkmaya yönelik olmadığı müddetçe düşünceler ifade edilmeli. Biz de Türkiye`de bir ilk gerçekleştiriyoruz. Hyde Park`ta mevcut olan özgürlüğü Bursa`daki Merinos Parkı`nda gerçekleştireceğiz.

Yasaklara yaslanarak yaşamak yerine özgürlükleri yaşayalım, yaşatalım.” Başkan Şahin`in `Kürsüye siz de çıkacak mısınız?` sorusuna karşılığı ise şöyle oldu: “Özgürlükler herkese lazım. Bugün bana, yarın size. Önceliğimiz başkalarına, biz zaten konuşuyoruz.”

Kaynak: Tümgazeteler

8 Yorum
 1. Meydan kullanımına alışık olmayan bir gelenekten gelen toplum konuşmayı severse de bütün doğulu ülkelerde olduğu gibi kendi arasında ve kyda geçmeyenini sever. Ortalıkta konuşmak zordur, alışık değilizdir. Bence bu ilkelrden biri. Kim düşünmüşse bravo doğrusu.
  Kadıköy gibi modern bir yerden başlamış olması ise bence çok tesadüf değil. Doğru yer bence. Talep de doğru.

  Leman Direk | 17 Şubat 2009

 2. bizde parklar yeşillik olsun diye bile insan kullanımına yeterince açık değil. ayrıca bizde yeşil parklar dümdüz çim, meydanlar da insanlar önünden vapura trene otobüse koşuşsun diye düşünülüp böyle serbest kürsü filan hiç sıraya bile konmaz.seçim zamanları seyyar ses cihazlı minübüsler sadece vatandaşın adına ve o partinin lehine bu yerlerde konuşmalar yapar. vatandaş ya dinler ya alkışlar. ona söz düşmez genellikle.

  olcay karaca | 17 Şubat 2009

 3. Türkiye’nin açıklığa ihtiyacı var. Demokrasiyi tam kullanamayan güdük toplumdan hak ve özgürlükleri tam kullanan bir toplum olması gerekir. Bunun için daha epeyce yol olması gerekse de bu misaliniz inanılmaz. Açık kürsülere olan ihtiyaç her meselede görünüyor. Temsili demokrasiyi kuşa çevirip temsil etmeyi karikatür yapanlar yine bu toplumun kendi açmazlarından biri. Açık kürsüler bu hegomonyayı delen noktalar gerçektende ve çok umut verici.
  Kutluyorum bu meydanı yapanları ve oraya o kürsüyü koyanları.

  Nezahat Altan | 18 Şubat 2009

 4. nerede oradaki demokrasi nerede buradaki demokrasi. 150 sene demişsiniz bu sadece takvim farkı. bir de kalıplaşmış zihniyet farkını ekleyin üstüne.

  Necdet Özince | 19 Şubat 2009

 5. Kadıköyümüz için ülkemizde bir ilkse bu gerçekten oldukça mühim bir demokrasi başarısıdır. O meydanların serbestlik kürsülerine ev sahipliği yapabilmesi yılların hülyasıdır.

  coşkun kılıç | 20 Şubat 2009

 6. kamusal alan mı bu kavram var mı türkiye de hadi bir kesim söylese bile uygulaması var mı bu meydanları kullananlar hele böyle sözün serbest olacağını umud ederek kullananlar bir şekilde deprem riski gibi bir risk alıpı oraya çıkıyor bugün birşey olmaz birgün gelir neler neler olur
  yürek işi yürekli iş

  ali osman fincancı | 22 Şubat 2009

 7. Arkadaslar bu soruyu bilen varmi hyde park nerede lutfen cok acil gonderirseniz cok mutlu alurum

  sultan | 20 Kasım 2015

 8. Yazının içinde Hyde park için özel bölüm ve dosya var. Zahmet edip okursanız fazlasıyla bilgilenmiş olacaksınız.

  Nermin Öztekin | 21 Kasım 2015


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu