Mies van der Rohe 2009 Finalistleri |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Mies van der Rohe 2009 Finalistleri
Share 12 Şubat 2009

Avrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Federasyonu, uluslararası mimarlık alanında en önemli ve prestijli ödüllerden biri olan Mies van der Rohe 2009 Çağdaş Mimarlık Avrupa Birliği Ödülü finalistlerini açıkladı. Ödülü destekleyen Avrupa Komisyonu, yeni fikir ve teknolojilerin gelişiminde Avrupalı profesyonellerin önemine dikkat çekerken, yaratıcılık ve yenilikler açısından mimarinin rolüne değindi.

Finalistler ise şöyle:

Multimodal Centre – Nice Tramvayı, Nice (Fransa) – Marc Barani / Atelier Marc Barani

Zenith Muzikholü, Strasbourg (Fransa) – Massimiliano Fuksas, Doriana Fuksas / Massimiliano Fuksas Architecture

University Luigi Bocconi, Milano (İtalya) – Shelley McNamara, Yvonne Farrell / Grafton Architects

Norveç Opera ve Balesi, Oslo (Norveç) – Kjetil Træaedal Thorsen, tarald Lundevall, Craig Dykers / Snøhetta

Kütüphane, Yaşlılar Evi ve City Block Core Zone, Sant Antoni’s Bölgesi, Barcelona (İspanya) – Rafael Aranda, Carme Pigem, Ramon Vilalta / RCR Aranda Pigem Vilalta Arquitectes

Finalistler, Avrupa Mimarlık Konseyi, diğer ülkelerin mimarlık birlikleri ve Danışma Kurulunun önerdiği 340 proje arasından seçildi. Francis Rambert’in başkanlık ettiği jüride Ole Bouman, Irena Fialová, Fulvio Irace, Luis M. Mansilla, Carme Pinós ve Vasa J. Perović yer aldı.

Daha önce ödül kazananlar arasında Rem Koolhaas ve Ellen van Loon, Zaha Hadid, Dominique Perrault, Peter Zumthor, Rafael Moneo, Álvaro Siza Vieira, Lord Foster ve Luis M. Mansilla – Emilio Tuñón yer alıyor.

Kaynak: Mies Arch
Çeviri: Mimdap

1 Yorum
  1. iyi mimarlık için iyi ödül.usta mimara yakışır ödüller doğal olarak dünyada bu katogoriye girecek konumda projeleri ayırıyor, seçiyor ve teşvik ediyor.

    nergis | 13 Şubat 2009


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org