New Orleans’a Pitt’ten “Make It Right” |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
New Orleans’a Pitt’ten “Make It Right”
Share 15 Aralık 2008

Bir yıl önce aktör Brad Pitt, New Orleans’ta harap olan Lower 9th Ward bölgesinde yaşayan konut sahiplerine iyi tanınan 13 mimarın tasarımlarını sunarak istedikleri evi seçmelerini söylemişti.

Pitt’in Make It Right Vakfı’nın inşa ettiği bu konutlardan 6 tanesi tamamlandı. Tamamlanan konutlar sahiplerine yeni bir başlangıç fırsatı sunmanın yanı sıra, satın alınabilir, fırtınaya dayanıklı, sürdürülebilir konut özellikleri de taşıyorlar. Girişimi yöneten New Orleans’lı mimar John Williams “Burada hedef insanları geri getirmek, ancak bu proje aynı zamanda burada ya da başka herhangi bir yerde neler yapılabileceğini görmek için de bir laboratuar” şeklinde açıklıyor.

Büyük bölümünü Pitt Vakfı’nın üstlendiği projede, mimari tasarımların yanı sıra çeşitli hizmet ve malzemeler de bağışlandığı için, konut başına maliyet 150.000 $’a düştü. Williams, tamamlanan konutların bu bütçeyi aştığını ancak sayı arttıkça maliyetin düşeceğini açıkladı. 150 konutun inşa edilmesi planlanan projede Pitt Vakfı 87 tanesi üstlenmişti.

Bu ilk evlerin tasarımları New Orleans firmalarından Billes Architecture ve Concordia ile birlikte Philadelphia’dan KieranTimberlake ve Los Angeles merkezli Graft’a ait. Konutlar, keskin köşeleri ve canlı renkleriyle, harap olmuş alanda kontrast yaratarak öne çıkıyorlar.

Evlerde sona yaklaşılırken Hurricane Gustav’ın 185 km/saat’lik rüzgarıyla testlr yapıldı ve tek bir pencere bile yerinden oynamadı. Suların yükselmesi ihtimaline karşı da evler yerden en az birer buçuk metre yükseltilirken temeller ise 10 metre derine atıldı. Yine de en kötü ihtimale karşı çatı pencereleri de tasarıma eklendi.

Konutlar ayrıca kentte LEED Platin sertifikasını alabilecek ilk yapılar olacak. Onları diğerlerinin ötesine taşıyan ise özellikle diğer konutlardan beş kat iyi yalıtım sistemi, ışıktan elektrik üreten enerji sistemi ve hem ısıtma hem de soğutma sağlayan yüzey suyu pompaları olacak.

Mülk sahiplerinin tasarımları değiştirme şansı olsa da evlerin çoğu tasarlandığı gibi yapıldı. Bir ev sahibi yüksekliğin 1,5 metreden 2,5 metreye yükseltilmesini talep etmiş, ortaya çıkan alan da açık bir bodrum katı olarak kullanılmış.

Şimdiye kadar tamamlananlar arasındaki 2 katlı tek ev Concordia tarafından tasarlanmış. Firma sahibi Steven Bingler, geleneksel veranda kültürünü 21. yüzyıl tasarım ve inşaat teknikleriyle birleştirdiklerini söylüyor. Bu anlamda, geniş basamaklar ile cömert ön ve yan verandalar tasarlamışlar. Üçgen çatı hem bölgenin geleneksel mimarisine uymuş hem de güneş panelleri için uygun zemin yaratmış.

James Timberlake’in tasarladığı düz çatılı ev, içlerinde en modern olanı. İleride dik açılar güneye bakan asma salkımlarıyla örtülecek ve veranda ile evi gölgeleyecek.

Nora Gordon’un tasarladığı iki ev ise diğerlerinden farklı olarak prefabrik yapılmış. Hafif ve üçgen çatı ve asimetrik merdivenler yapıya bir kulübe havası katmış.

Evlerin yapımına devam ediliyor ve hatta yaza kadar 40 tanesinin tamamlanması bekleniyor. Projenin gelecek ayağında Billes ve Graft’ın yanı sıra Shigeru Ban Architects; BNIM Architects (Kansas City); Eskew+Dumez+Ripple (New Orleans) ve Constructs of Accra, Ghana’nın tasarımları yapılacak.

Kaynak: Architectural Record


Yorum yazmak için


Kırmızı Bayrak Teknoloji Şirketi, ilk olarak Marmara Denizi’nde görülen ardından Kuzey Ege’ye sıçrayan müsilajı ekonomik değer haline getirerek köklü bir çözüm ürettiklerini iddia etti.

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org