Yeşil Binalar Dosyası [mipim ödülleri] |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Yeşil Binalar Dosyası [mipim ödülleri]
Share 19 Mayıs 2008

Mipim 2008 ödülleri verilirken, daha önce hiç düşünülmemiş olan bir kategorinin oluşturulduğunu görüyoruz: Yeşil Binalar.
Bu kategoride değerlendirilen mimarî projeler, tasarım aşamasında, inşa edilmiş, yenilenmiş, dönüşüme uğratılmış, ekolojik ve enerji tasarrufu sağlayan tasarımlar oldu.

Seçilenlerin, insan sağlığını dikkate alan, enerji ve su tasarrufu yapan, doğayla uyumlu ve karbon üretimi konusunda sınırlandırılmış binalar olmaları önemliydi. 82 katılımcı içerisinden 22 bina “yeşil bina” olma özelliğini taşıyordu ve bunlardan da 15’i sergilenmek üzere jüri tarafından seçildi.

Crane Track / Hollanda – Amsterdam

Mimar: Trude Hooykaas Tasarım Ekibi

110.jpg

Crane Track, Lj nehri üzerinde ve 1952 yılında yapılan NDSM limanı yanında bulunan 270 metre uzunluğunda, 13,5 metre yüksekliğinde ve 8,5 metre derinliğinde yüzer bir platform üzerine kurulmuş. Mimar Hooykaas’ın, bu bölgede kendisi için bir ofis aramasına kadar binanın yıkılması düşünülüyordu. Ancak, bu bina, Hooykaas’ın tasarımıyla, denizin üzerinde yüzer gibi görünen, tamamen camdan bir yapıya dönüştürüldü.

Pines Calyx Merkezei / İngiltere – Doven

Mimar: Helionix Tasarım

25.jpg

Pines Calyx Merkezi, konferansların ve çeşitli gösterilerin düzenlendiği bir mekân olmakla kalmıyor, aynı zamanda “yeşil bir bina” olma özelliği taşıyor. Binanın konsepti, gezegenimizi korumak ve yuvarlak hatlı tasarım düşünceleri dâhilinde şekillenmiş. Özellikle, binanın çatısının çimle kaplı ve eğimli olması, bu kavramsal alt yapıyı destekliyor. Bunlar dışında, bina günışığını en üst seviyede kullanıyor, içeride doğal havalandırma koşulları sağlanmış durumda ve su ısıtma sistemi de güneş enerjisi kaynaklı olarak çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu / ABD – Maryland

Mimar: Skidmore

32.jpg

Bu büro, sürdürülebilirliğin somut bir örneği olması için tasarlanmış. Tasarımın, Gümüş Leed ödülü alabilmesi için tüm standartlar ayrı ayrı düşünülmüş. Binanın tahta kesimleri ön plana çıkarılmış, güneş kesiciler bile tahtadan tasarlanmış ve binaya yeşil çatı ile etkin enerji kullanımı esas alınmış.

Kaynak: MİPİM

4 Yorum
 1. bütün dünyada bir eğilim olarak başlayan yeşil mimari konusu daha üşlkemizden kesin giriş yapmış bir kavram değil. ucundan denemeler görüyoruz ama anlayış düzeyinde benimsenmedi. korkum, yine kanun gücüyle “böyle böyle , yeşil yapı yapacaksınız” denmesinden önce hevsele bu işe girişilmeyecek olmasıdır. kanun zoruyla yapı denetimi, kanun zoruyla sigarayı bırakma gibi bir “toplumsal ilerlemeyi” doğrusunu söylemek gerekirse anlamıyorum.

  tülay karaca | 20 Mayıs 2008

 2. hakikaten ve acilen ve hiç bir mazeret olmadan yeşil yapılaşmaya ihtiyacımız var. bir anlayış olarak, uygulama prtaiği olarak, apartmanlaşma ve betonlaşmanın yerine yeşil yapı.

  fikret güzelkayalı | 20 Mayıs 2008

 3. Herkes bir yeşilden bahsediyor ne güzel.

  Toplumun olaylara bakış açısını değiştirmek için devletin yardımcı, bilgilendirici ve yönlendirici olması bence sakıncalı değil. Ancak bunun eğitim ve tanıtım yoluyla ve hatta maddi açıdan teşvik edilerek desteklenmesi gerekmekte.

  Hiçbir organizasyon ve planlama olmadan, haydi yeşil bina yapalım denmesi her zamanki gibi içi boş, hüsranla sonuçlanacak, sokağa atılacak paradan ve gösteriş için yapılan birkaç binadan öteye götürmeyecektir ülkemizi. Şu an bizim mimarlık ve gayrimenkul piyasasında sadece pazarlama yardımcısı olarak algılanan havada yeşil bahçeler veya üzeri çim kaplı bina mantığıdır yeşil bina kavramı.

  Önemli olan altyapı çalışmaları konusunda adımlar atmaktır. Eğitime, endüstri sektörüne daha maliyetli bile olsa çevreye duyarlı malzemelerin üretimi, teknolojilerini geliştirmelerine olanak sağlayacak ortamları oluşturmaktır.

  Tabii ki tüm bunlar devlet hele de hükümetleri (genel olarak siyasal ortam) oluşturanların kolay kolay gelebilecekleri bir nokta değil. Öncelikle onlar kendi aralarındaki ipe sapa gelmez kavgalardan kurtulup ülkeyi nasıl ileriye!? götürürüz ona bakmalılar ki.. yeşil binalar görelim ..

  Urbannebula | 20 Mayıs 2008

 4. Yeşil binalar kavramı bir kaç nedenle çok önemli bunlardan birincisi tabi ki küresel ısınma. Kuraklık, tarımda üretim düşmesi ile sonuçlarını görmeye başladığımız bu durum için önerilerden birisi evlerin çatılarının kiremit gibi yansıtıcı, yoğunlaştırıcılar yerine yeşillendirilmiş iklimlendirme unsurlarına dönüşmesi -ki uluslararası kuruluşların bu konuda teşvikleri var-
  -İkincisi fosil yakıtların kullanımını en aza indirecek şekilde her yapının kendi enerji tüketimini asgariye indirmesi ve hatta üretmesi.
  -Üçüncü neden bence psikolojik, savaş sonrasında dayatılan zamanla da evrimleşen tüketici insan modeli insanın yabancılaşmasını da hızlandırıyor. Bu yabancılaşmaya karşı koymanın bir yolu da onu tekrar üretim konusunda düşündürmek, kişiliğini, bireysel özelliklerini ortaya koyabileceği olanaklar sunmak.
  Bence devletin katılımı kuşkusuz şart ama konunun ne kadar önemli olmaya başladığını bireysel boyutta da artık farketmemiz gerekir diye düşünüyorum.

  Hakan Taşdemir | 21 Mayıs 2008


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu