Embarcadero için modern ve yeşil bir bina |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Embarcadero için modern ve yeşil bir bina
Share 5 Şubat 2008

San Francisco’da gerçek yeşil binalar filizleniyor. Bahsedilen, asmalarla bezenmiş, mevsime göre renk değiştiren, camla kaplı cepheye sahip bir ofis binası.

Teklif edilen 10 katlı, gri cepheli bina, 1889 yılından beri Boulevard Restoran’a ev sahipliği yapan 3 katlı Audiffred Binası’nın yanında oldukça tezat bir görünümü sergiliyor.

Bu yapı, projesinde kimi değişiklikler yapılacak olsa dahi, 1991 yılında Embarcadero Otoyolu’nun yapımından beri bölgeye gelen en mükemmel yapı olarak adlandırılabilir.

Bu binanın mimarı ve girişimcisi, geçen yıl, yarışma ile San Francisco’nun en yüksek binasını dikmeye hak kazanan ekip. Yeni yapılan bu binanın ise, planlama komisyonuna olabildiğince çabuk sunulması ve en geç 2009 yılında yapıma başlanması isteniyor.

Pelli Mimarlıktan Fred Clarke, “Bu gördüğümüz, son yılların en maceraperest projelerinden biri. İlk bakışta ufak bir bina görüyoruz, ilk katın üzerinden itibaren ise “yeşil tasarım”ın en güçlü örneği denenmiş.” diye konuşuyor.

Pelli Clarke, basit bir tasarım bağlamı seçmiş, büyük camdan kutular ve güneş panelleriyle bezeli bir yapı oluşturmuş.

En önemli özellik olarak da, dışarıdan yeşil bir bina ile karşılaşmış olduğumuz hissinin yaratılması.

Clarke, tasarladıkları bina ile ilgili şöyle konuşuyor: “Binayı tasarladığımız bölge kesinlikle nostalji içerisinde yaşayan, az hareketli bir mekân değildi. Biz de buradaki hareketliliği bir potansiyel olarak kullanıp, taze ve canlı bir bina tasarladık.”

Bu bina, mimarlık camiasına, iyi mimarlıkla ilgili birkaç püf noktasını öğretecek cinsten. Tarihi simgeleri korumanın en iyi yolunun onları taklit etmek olmadığını göstermesi de bu püf noktalarının başında geliyor.

Kaynak: San Francisco Chronicle
Çeviri: mimdap


Yorum yazmak için


1992 senesinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Binası için açılan yarışmayı kazanan Semra ve Özcan Uygur’un projelerine başlanması ve bitirilmesi 28 yıl sürdü.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org
Türkiye'nin Lider Yapı Platformu