Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Yaylalarda kaçak yapılaşma başladı
Share 18 Ekim 2007

Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu’nun, yaylalardaki yerel mimarinin korunması amacıyla bu yıl başlattığı uygulamayla, otantik yapılarını korudukları için “Yeşil Bayrak Ödülü” verdiği yaylalardan biri olan Torul ilçesine bağlı Minarlı Yaylası’nda bile yaklaşık bir ay önce asılan bayrak kaldırılarak, 4 kaçak yapı inşa edildi. İmar Kanunu’na aykırı bir şekilde yapılmak üzere birçok bina temelinin de açıldığı görüldü. Kaçak yapıları fotoğraflarını çekerek ilgili yerlere şikayet eden vatandaşlar, Jandarma Komutanlığı Çevre Timleri’nin kaçak yapıları görmesine rağmen yıkım için bir işlem yapılmadığını öne sürdüler. “Yeşil Bayrak Ödülü” verdiği yaylada aradan kısa süre geçmesine rağmen kaçak yapı yapıldığını öğrenen Vali Salihoğlu’nun, bu binaların yıkımı için kaymakamlara talimat vererek hemen yasal işlem başlattığı öğrenildi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

İmar Mevzuatına aykırı olarak yapılan yapılar, ruhsatsız olarak başlandığı için 3194 sayılı İmar Kanununun 32. maddesine göre Valilik veya belediye tarafından o andaki inşaat durumu tespit edilerek mühürleniyor. Adliyeye sevk edilerek yasal işlem başlatılan kaçak yapı sahipleri, binanın mühürlenmesinin ardından geçen bir aylık sürede yapının ruhsatlı olduğunu ispat edemezlerse, yıkım kararı alınıyor. Mahkemenin ön gördüğü para cezasıyla birlikte binanın yıkım masrafı da bina sahibinden tahsil ediliyor.

Kaynak: Birgün


Yorum yazmak için


    Editör: Donna GlassBrand       Kurumsal risk hakkında düşünürken, genellikle kritik bir unsuru – onu yöneten insanları – görmezden geliriz. Yıkıcı teknolojilerin çoğalması nedeniyle, risk yöneticisinin rolü yeni bir anlam kazanmıştır ve yeni beceriler gerektirir. Risk ortamı hızla değişiyor. Şirketlerin risk yönetimini kapsayıcı stratejilerine dahil etme ve doğru insanların bununla başa çıkmalarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org