“Yağma Değil Adil, Güvenli Kentler İçin…” |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
“Yağma Değil Adil, Güvenli Kentler İçin…”
Share 2 Ekim 2007

Mimarlar Odası, “AKP’nin kendine göre hazırladığı anayasayı gerçekte ihtiyacımız olan anayasaya dönüştürmeliyiz” dedi. 1-7 Ekim’de şenlik var.

Mimarlar Odası İstanbul Şubesi “Kentleşme politikalarına yön verenler tarih-doğa-kent değerlerinin yağmasını anlamına gelen projelerin her gün bir yenisini gündeme getiriyor. Rant taleplerinin önündeki yasaları geçiştirirken yeni Anayasa’yı da bu engelleri aşmanın bir aracı olarak görüyorlar” dedi.

Her yıl Ekim’in ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü nedeniyle bir açıklama yapan örgüt Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP), geçmiş iktidar döneminde gündeme gelen 2b Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, Kıyı ve Limanların yapılaşmaya açılması gibi yasa ve düzenlemelerin önünü yeni anayasayla aşmaya çalıştığını vurguladı.

Mimarlık ve Kent Şenliği

Oda, 1-7 Ekim arasında Dünya Mimarlık Günü’nü kutlamak için bir dizi etkinlik düzenliyor.

Mimarlık ve Kent Şenliği’nin programında sergiler, söyleşiler, fotoğraf yarışması, atölye çalışmalarının yanı sıra Türkiye ve yurtdışından 50 kadar filmin gösterileceği Uluslararası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali de yer alıyor.

Hafta boyunca Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası, Beşiktaş’ta açık kalacak olan “Mimarlık Yayınları Sergisi”nde 25 yayınevinin mimarlık ile ilgili yayınları indirimli satılacak.

Anayasa çalışmalarına müdahale

Oda, AKP’nin yeni anayasa çalışmalarında “toplumsal uzlaşma” aramadan kendi istediği uygulamaları yürürlüğe sokmaya çalıştığını belirtti.

“Bu şekliyle Anayasa topluma kabul ettirilmiş olsa dahi, tıpkı 12 Eylül Anayasası gibi meşruiyet sorununu aşamamak gibi temel bir hatayı taşıyacaktır.”

Örgüt, hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerle bu sürece de müdahale etmeyi amaçladıklarını söyledi.

“Yağmanın anayasası yerine; gerçekte gereksinimimiz olan ve Birleşmiş Milletlerin 2007 Dünya Mimarlık Günü teması olarak önerdiği Adil Kentler, Güvenli Kentler’in de dayanağı olan bir anayasanın savunulması çabasında tüm meslektaşlarımızla ve İstanbul’a sahip çıkan duyarlı yurttaşlarımızla birlikte olmak istiyoruz.”

Kaynak: BİA


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org