Tekirdağ’daki harabe ahşap evler faciaya davetiye çıkarıyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tekirdağ’daki harabe ahşap evler faciaya davetiye çıkarıyor
Share 2 Ekim 2007

Bazı mahallelerde restore edilemeden çürümeye terk edilen ahşap binaların yakınından geçenler, çok korktuklarını belirterek çözüm bulunmasını istiyor. Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre il merkezinde 260 tane bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere olan ahşap ev bulunuyor.

Tekirdağ’da bakımsızlıktan dolayı yıkılmaya yüz tutan ahşap binalar, faciaya davetiye çıkarıyor. Çürüyen binaların sokaktan gelip geçenler için tehlike oluşturduğunu belirten vatandaşlar, içerisinde insanların yaşamadığı binaların yıkılmasını istiyor. Tekirdağ’ın bazı mahallelerinde restore edilemeden çürümeye terk edilen ahşap binaların yakınından geçenler, çok korktuklarını belirterek çözüm bulunmasını istiyor. Ahşap binaların her gün bir parçasının koptuğunu belirten Mehmet Karaca isimli vatandaş, 2-3 katlı olan bu binaların yıkılması gerektiğini vurguladı. Yıllardır bu binaların sahipsiz olduğunu söyleyen Karaca, “Hiç kimse ahşap evleri tamir etmiyor. Evler yıkılacak diye korkuyoruz. Üzerimize yıkılır diye evlerin yanından geçemiyoruz. Bir an önce yetkililerin önlem alması gerekir. Allah korusun, çoluğun çocuğun üzerine çürüyen tahtalar düşebilir.” dedi. Çevrede oturan vatandaşlar da şöyle yakınıyor: “Her gün bu binaların bir parçası kaldırımın üzerine düşüyor. Ya yıkılsın ya da onarılsın. Kendi imkanlarımızla binaların bulunduğu kaldırımlardan geçen vatandaşları uyarıyoruz. Bir facia yaşanmadan yetkililer tedbir almalı.” Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre Tekirdağ il merkezinde 260 tane bakımsızlıktan dolayı yıkılmak üzere olan ahşap ev bulunuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu tarihî evlerden 10 tanesine 2006 yılı içinde proje yardımı kararlaştırdığı ve sadece 2 tanesi için sahiplerinin proje çizdirip yardım aldığı öğrenildi. 2007 yılında da 9 tescilli ev için proje yardımı yapılmasının kararlaştırıldığı bildirildi.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Tasarım: Conjuntos Empáticos   Conjuntos Empáticos, Universidad Autónoma de Guadalajara’dan (Meksika) bir mimarlık öğrencileri grubu ile işbirliği içinde, kampüs bahçesinde bir açık hava ders salonu oluşturmak için topluca bir pnömatik mimari prototipi inşa etti.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org