Tarih gün ışığına kavuşuyor |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Tarih gün ışığına kavuşuyor
Share 2 Ekim 2007

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı Derecik köyünde, 2001 yılında bir çiftçi tarafından tesadüfen bulunan Doğu Roma döneminden kalma, tabanı mozaiklerle süslü bazilikada, bir ay süren 2007 sezonu kazı çalışmaları sona erdi.

Alınan bilgiye göre, Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Lozan Üniversitesi’nin işbirliğinde sürdürülen kazıların bu yılki bölümü, 20 Ağustos-21 Eylül tarihler arasında gerçekleştirildi. Kazılarda, bazilikanın etrafındaki alanın kronolojisi ve yayılışını anlayabilmek için stratigrafik sondaj çalışması yapıldı, anıtın duvarları temizlenerek çizimleri gerçekleştirilid. MS 2. yüzyıldan kalma bir mezar ile bazilikanın temellerinin bulunduğu ve etrafında zemin araştırmasının yapıldığı kazılarda, mozaiklerin korunma durumlarının tanımlanması ve analizlerinin yapılarak restorasyon planının oluşturulması çalışması gerçekleştirildi. Yetkililer, yapılan çalışmalar ışığında kazıların 2012 yılına kadar planlamasının yapıldığını, 2008 yılı yaz sezonunda 2 ay çalışma yapılacağını bildirdiler.

Bu yıl ilk defa kazı çalışmalarında görev alan Lozan Üniversitesi’nden gelen heyetin başkanı arkeolog Clavde Alain Paratte, projede çalışmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, özellikle çıkarılan mozaiklerin mükemmel bir dekorasyona sahip olduğunu ifade ederek, “Kazı çalışmalarımız gelecek yıllarda genişleyerek devam edecek. Tapınağın bulunduğu yerde geniş bir yerleşim alanı bulunduğunu tahmin ediyoruz. Amacımız bölgenin ziyaret edilebilir hale getirilmesi” dedi.

Kaynak: Yeni Şafak


Yorum yazmak için


Galata Kulesi’ni 164 yıl sonra İBB’nin elinden alan Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan restorasyon skandalı!     Hilti ile yapılan yıkımın sonradan eklenen duvarlar olduğu söyleniyor. Ama giriş alanında yapılan çalışmanın plandan da okuyabildiğimiz üzere özgün duvarlar olduğu açıkça belli oluyor.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org