Omm Otel |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Omm Otel
Share 4 Ekim 2007

Mimar: Juli Capella
İç mimari: Sandra Tarruella ve Isabel López

Otel Omm, dünya çapındaki kentlerin değişim ve dönüşümüne önemli bir örnek teşkil eden, stiliyle dünya mimarisinin öncüsü durumuna gelen Barselona kentindeki iyi mimari örneklerinden bir tanesi.

Otelin ön cephesi, dışa doğru eğimli, doğal bir hareket yaratan eksenlerle kendini gösteriyor. Bu hareket, geleneksel kentin tam ortasındaki trafik hareketleriyle uyum gösteriyor.

Bir seri halinde, keyfi olarak yerleştirilmiş gibi görünen dalgalanmalar ve açılıp kapanmalar, dinamik be değişken bir görüntü sağlıyor. Dışarı doğru sarkan taş kütleleri, dalga, açılan çiçek yapraklarını, perdeleri andırıyor. Yalnızca hoş görüntü yaratmakla kalmayan bu dalgalanmalar, aynı zamanda akşamüstü güneşinin odalara girmesini sağlayan balkonlar oluşturarak, işlevsellik taşıyor. Bu taştan perdeler, aynı zamanda mahremiyeti de sağlayarak, odalar arasındaki gürültü geçişini kesmeye yardımcı oluyor.

Otelin ön cephesindeki giriş, siyah renkte tasarlanmış ve çok büyük camlarla, zemin kata günışığının girmesi sağlanmış. İç mekânda, resepsiyonun bulunduğu alan ise, parlak kırmızı renge boyanmış.

Girişte bulunan kolonlar, birbirini dik kesen, farklı kullanımları ayıran elemanlara dönüştürülmüş. Burada bulunan iki bar, siyah deri ve metalik renkler kullanılarak birbirinin karşısına yerleştirilmiş, böylece dikdörtgen bir alan elde edilmiş.

Piramid biçimindeki 9 adet çatı penceresi, restorana günışığının girmesini sağlıyor. Burada aynı zamanda, elektronik sistemlerin bir kısmı güneş enerjisi ile çalışıyor.

Bahçe, Budist manastırlarında olduğu gibi direklerle döşenmiş ve bahçede, Carla Tarruella’nın büyük bir eseri bulunuyor.

Otelin 59 standart odasının yanında 32 yeni süiti de bulunuyor. Yatak odası ile banyo arasında, hem büyüklük hem de mekânsal olarak bir ilişki kurulmuş, banyo hiçbir zaman tamamen yatma bölümünden ayrılmamış. Mobilyalar da her odada değişiklik gösteriyor.

Çatıda, tüm kenti ayaklar altına seren bir bar ve bir havuz bulunuyor. Terastan Antoni Gaudi’nin “La Pedrera”sını görmek mümkün.

Kaynak: Arcspace
Çeviri: mimdap


Yorum yazmak için


Tasarım: Kashef Chowdhury Kashef Chowdhury – URBANA tarafından tasarlanan bu camiye tahsis edilen kentsel arsa nispeten küçüktü, ancak araştırma caminin büyük bir cemaatin barındırılması gerektiğini önerdi.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org