Muhtarlık kayıtlarına göre İstanbul’un nüfusu 33 milyon |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Muhtarlık kayıtlarına göre İstanbul’un nüfusu 33 milyon
Share 2 Ekim 2007

İstanbul Valiliği, muhtarlık otomasyon sistemi için 958 muhtarlıktan kayıtlarını istedi. Gelen bilgiler, valiliği şaşkına çevirdi. Çünkü, muhtarlıklara göre İstanbul nüfusu 33 milyondu.

2006 yılının sonuna kadar devam eden bu çalışma sayesinde, İstanbul’un 5 ayrı ilçesinde kaydı bulunan isimlere rastlandı. Muhtarlık Otomasyon Sistemi ile sağlıklı ikamet bilgilerine sahip olmayı hedefleyen İstanbul Valiliği, nakillere rağmen vatandaşın ayrıldığı yerden gittiği yere kaydını götürmediğini ve muhtarlıklara başvurulduğunda sağlıklı nakil kaydı alınmadığını gördü. 2006 yılında İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Merkezi, kendi uzmanlarıyla bir proje geliştirdi. Proje çerçevesinde bilgisayarı olmayan muhtarlıklara bilgisayar alındı. İnternete bağlanmaları için ADSL temin edildi. Valilik, teknik sorunları yerinde tespit ve çözüm için oluşturulan ekipleri muhtarlıklara gönderdi. Muhtarlıklar da arşivlerindeki bilgileri sisteme aktardı.

2006 yılının 10. ayına kadar devam eden çalışma şaşırtıcı bir tabloyu ortaya çıkardı. Çalışmayı yapanlar, her ne kadar mükerrer kayıtlar ve verilerin sağlıksız olduğuna ilişkin beklentileri olsa da, bu oranda bir fark beklemiyordu. Rakamların alınmasının ardından eşleştirme kaydı çalışmasına giden valilik, milyonlarca mükerrer kayıt tespit etti. Mükerrer kayıtların tespiti sırasında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi devreye girdi. Ortaya çıkan uçuk rakamlar, TÜİK çalışmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda Tüm Muhtarlar Derneği’nin genel başkanlığını yürüten Muhtar Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Özkan, aynı kişinin İstanbul’un 10 farklı ilçesinde kaydının çıkabildiğini söylüyor. Bu durumun kayıt ciddiyetsizliğinden kaynaklandığını vurgulayan Özkan, muhtarları dikkatli davranmaları konusunda uyarıyor. Muhtarlığın ahbap-çavuş ilişkisi ile yapılmaması gerektiğine dikkat çeken Özkan, ‘Bu benim yakınım, onu da kaydet’ şeklindeki taleplerin geri çevrilmesi gerektiğini belirtiyor.

‘Ödenekleri kesilsin’

1774 sayılı Kimlik Bildirim Yasası’nı hatırlatan Özkan, “Yasa diyor ki; vatandaş bir yerden bir yere giderse karakola bildirir. Adres değişikliğini muhtara bildirmemesi durumunda bir ceza yoktu. Bu konuda nakil kağıdını getirmeden kayıt yapan muhtarlar için de herhangi bir ceza bulunmuyordu. Dolayısıyla mükerrer kayıtlar da artıyordu. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile herkes adres bildirmek zorunda olduğu için bu durum düzelecek diye ümit ediyoruz.” diyor. Gerçeğe aykırı belge düzenleyen veya nakil kağıdını getirmeden kayıt yapan muhtar için para cezası kesilmesi gerekliliğini savunan Özkan, iki ay ödenek kesilme cezası (560 YTL) verilmesi için talepte bulunduklarını ve bu cezanın uygulanması halinde muhtarların daha dikkatli olacağını vurguluyor.

Kaynak: Zaman


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org