Haliç ve Kağıthane’deki kötü kokular tarih oluyor!.. |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Haliç ve Kağıthane’deki kötü kokular tarih oluyor!..
Share 2 Ekim 2007

Haliç’te kolektörlere ‘kum tutucu’ yapılmadığı için oluşan kötü kokuları bitirdiklerini açıklayan Başkan Topbaş, Cendere Vadisi’ni de kentsel dönüşümle sanayiden arındıracaklarını kaydetti.

TEMA Vakfı Mütevelliler Heyeti Başkanı Nihat Gökyiğit ile birlikte Elmalı Barajı’nda düzenlediği basın toplantısında “Suyunu Boşa Harcama” kampanyasının 3 aylık sonuçlarını açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, daha sonra gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Haliç’te görülen balık ölümlerinin nedeniyle ilgili bir soruyu cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, Haliç’te temizleme çalışmalarının yıllardır sürdüğüne dikkat çekerek, geçmişte proje kapsamında yapılan büyük kolektörlere kum tutucu yapılmadığını, bu nedenle yağışlarla ve atıklarla gelen kum ve benzeri maddelerin kolektörleri doldurarak kötü kokulara neden olduğunu açıkladı.

Bu kötü kokuların ve Haliç Vadisi’ndeki toprak kaymalarının önlenmesi için İSKİ Genel Müdürlüğü’nün kolektörlere kum tutucu kapak yapılması kararını aldığını ve bu kapsamda 1.5 günlük bir çalışma yapıldığını vurgulayan Kadir Topbaş, “Bölgedeki kötü kokuyu ve Haliç’in yeniden dolarak canlı hayatını tehdit etmesini engellemek amacıyla 1,5 günlük mecburi bir çalışma yapıldı. Bir kereye mahsus yapılan Haliç’in geleceğini kurtaracak bu çalışmadan dolayı acı ve hoş olmayan bir sonuçla karşılaştık. Balık ölümleri görüldü. Çalışma sırasında kolektörlere gelen devasa suyun başka bir yere aktarılması teknik olarak mümkün değildi. Kaçınılmaz, başka çaresi olmayan bir işti. Çalışmayla engellenen pis suyun devamlı Haliç’e akıyor olması İstanbul’un ‘Altın Boynuz’unu ne hale getirirdi bir düşünün… Başarıyla tamamlanan işle kolektör kapakları Haliç’in bu bölgesinde bir daha koku ve taşma olmayacak şekilde, nizami ölçülerde yapılmış oldu. Öte yandan, Haliç’e hala gizli birtakım deşarjlar olabildiğini ihtimalini düşünerek denetimleri yoğunlaştırdık” diye konuştu.

Kağıthane Deresi ve Küçükçekmece Gölü hayata dönüyor…

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kağıthane Deresi’nin içinde yer aldığı Cendere Vadisi’nde de birtakım sanayi kuruluşlarının zaman zaman yüksek maliyet bahanesiyle filtrelerini ve arıtmalarını çalıştırmadan deşarjlar yaptığına dikkat çekerek, “Cendere Vadisi’nde kentsel dönüşüm çalışmasını başlattık. Bu bölgedeki 470 hektarlık alan için bir yarışma projesi hazırlıyoruz. Geçmişte ‘Sadabad’ ismiyle İstanbul’un çok önemli mesire alanlarından biri olan Kağıthane Deresi çevresinde artık sanayi olmayacak. Burası şehrimizin en önemli merkezlerinden biri olacak” dedi.

Geçmişte sanayi tesislerinin en kolay ve kısa yol kullanılarak su kenarlarına kurulduğunu ve bu tesislerin atıklarının denizlere, derelere boşaltıldığını hatırlatan Başkan Topbaş, bu şekilde bir sanayileşmeyle çevrilmiş Küçükçekmece Gölü’nü de kurtarmak için büyük çevre yatırımları yaptıklarını kaydetti. Hadımköy’ün Küçükçekmece Gölü’nü en çok kirleten sanayi bölgesi olduğunun altını çizen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Irmaklara ve derelere atıksuyu boca ediyoruz. Ne kadar müdahale etsek de yetişilemiyor. Ülkemizde sanayi tabi ki gerekli. Ama tesis kurulurken paralelinde arıtması da mükemmel derecede yapılmalı. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür yanlışlara müsamahamız yok, bundan sonra da asla olmayacak, müdahale edeceğiz. Küçükçekmece Gölü’nün doğu kısmının kolektörlerle bütün kuşaklamaları yapıldı. Orada bir gram pis su göle gitmiyor. Diğer tarafla ilgili de Ambarlı’da ileri derecede biyolojik arıtma tesisi için ihale yapacağız. Bu teknolojik arıtmayla Küçükçekmece Gölü tamamen atıksu sıkıntısından kurtarılacak. Bundan sonra bütün atıksularımızı ileri derecede biyolojik arıtma tesislerinde arıtmak için de hazırlık yapıyoruz.”

Kaynak: İBB


Yorum yazmak için


Tasarım: Architensions Architensions ve Andrew Bruno, Los Angeles’ın güneyindeki Vermont Knolls semtinde yer alan spekülatif bir kooperatif fourplex olan Knolls Co-Living’i tasarladı. Teklif, LA Şehri’nin düşük katlı, çok birimli konut mimarisi için yeni uygun fiyatlı modeller talep eden Alçak Katlı yarışmasına yanıt verirken, aynı zamanda Architensions’ın çağdaş konutları çok kuşaklı ve derinden komünal olarak yeniden […]

Copyright © 2021 All Rights Reserved | Mimdap.org