Göldeki kirlilik belediyeyi aştı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Göldeki kirlilik belediyeyi aştı
Share 3 Ekim 2007

Gölbaşı’nda Mogan ve Eymir gölleri bir çevre felaketine doğru sürüklenirken, Gölbaşı Belediyesi’nde kurulan komisyonun hazırladığı rapor, olayın belediyeyi de aştığını gözler önüne serdi. Raporda, “Belediyemizin imkanları ile Mogan ve Eymir Göllerinin sorunlarının çözülmesi mümkün gözükmemekte” denildi.

GÖLBAŞI Belediye Meclis üyeleri tarafından gündeme getirilen Mogan ve Eymir Gölü’ne ait sorunların tesbiti ve çözümü konusundaki komisyon raporu, belediye meclisine sunuldu. Raporda, Kızılırmak’tan Ankara’ya getirilen içme suyu, Mogan ve Eymir için kurtarıcı olarak değerlendirildi.

Belediyenin imkanları ile Mogan ve Eymir Göllerinin sorunlarının çözülmesinin mümkün gözükmediğinin açıklandığı raporda, “Belediyemizin alacağı bazı tedbirlerle göllerin kirlenmesinin önüne belli bir ölçüde geçilebileceği görüş ve kaanati komisyonumuzda oluşmuştur” denilerek, alıncak tedbirler, şöyle sıralandı:

“Su kesen deresi kanal içi temizliklerinin belli aralıklarla düzenli yapılması ve atıkların göle ulaşmasının engellenmesi, 2-Vatandaşlarımızda çevre bilincinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılması, kanal boylarına uyarıcı levhalar konulması, belli aralıklarla gölün yüzeysel temizliklerinin yapılması, göl çevresindeki yerleşim yerlerinin ve işletmelerin atık sularının kontrol edilerek, göle akıtılmasının önüne geçilmesi, göl etrafındaki arazilerde yapılan ilaçlamada kullanılan nitrat, yüzey suları ile Mogan’a geçmekte olup, bunların önlenmesi, Doğal hayat merkezi olan sazlıkların bilinçsizce yakılıp kesilmesini önlemek.”

Mogan ve Eymir SOS veriyor

Mogan ve Eymir gölleri bir çevre felaketine doğru sürüklenirken, kurulan komisyonun hazırladığı rapor, olayın belediyeyi aştığını gözler önüne serdi.

Kaynak: Hürriyet

1 Yorum
  1. peki çözüm önerileri

    Anonim | 21 Mayıs 2009


Yorum yazmak için


Tasarım: Kashef Chowdhury Kashef Chowdhury – URBANA tarafından tasarlanan bu camiye tahsis edilen kentsel arsa nispeten küçüktü, ancak araştırma caminin büyük bir cemaatin barındırılması gerektiğini önerdi.

Copyright © 2020 All Rights Reserved | Mimdap.org