Calatrava’ya “çamur” bulaştı |
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim Mimar İş İlanları
ANA SAYFA
Calatrava’ya “çamur” bulaştı
Share 29 Ekim 2007

Gaudí’den fazlasıyla etkilenen tasarımlarıyla ünlü, ödüllü mimar Santiago Calatrava, Valencia şehrinin en sevdiği çocuklarından bir tanesi. Şehirde, mimarın en büyük eseri olarak gösterilen, sanata ve bilime adanmış fütüristik tasarımlı opera binası bulunuyor. Gözü andıran planetaryumu ve güneşten rengi açılmış hayvan iskeleti görünümündeki bilim müzesiyle bu opera binası, şehrin önemli nirengi noktalarından.

Ancak şu günlerde İspanyol mimarın başı, ona yöneltilen bir suçlamayla dertte. Söylenene göre, şehrin 332 milyon avroya mal olan devasa opera binasının elektrik sistemi ve havalandırması, geçtiğimiz hafta yaşanan şiddetli yağış nedeniyle hasara uğradı ve kulislerle sahnenin bir bölümü çamur altında kaldı.

Alınan bilgilere göre, hasar öylesine büyük boyutlardaymış ki, bu sezonun en büyük şovu (Carlos Saura’nın yönettiği Carmen versiyonu) Kasım ayına ertelenmiş. Ayrıca gene bu sezon oynanacak olan Orwell’ın 1984 uyarlaması ise tamamen iptal edilmiş.

Valencialı yetkililer, şehrin en büyük kültür merkezinin yaşadığı sorunları halletmek konusunda umutlarını koruyor, ancak gemi biçimli bina 2005 yılından beri sorunlarla boğuşmaya devam ediyor.

Geçen sene, yağmurdan kaynaklanan hasar nedeniyle Güzel ve Çirkin’in prodüksiyonu iptal edilmişti. Oditoryumun akustik sorunlarının giderilmesi için yapılan çalışmalar hâlâ devam diyor.

Şimdiye kadar idareden herhangi bir açıklama gelmemişti, ancak Calatrava’nın stüdyo sözcüsü, su basmasıyla ilgili olarak şehir yönetimini suçlayınca, ipler iyice gerilmiş oldu.

Fernando Benzo, Calatrava’nın orijinal tasarımında bulunan ve binayı koruması amacıyla yerleştirilmiş olan su kılıfının, şehir yönetimince iptal edildiğini açıkladı. Ayrıca, Calatrava’nın defalarca ikaz etmesine rağmen, şehir yönetimince binanın etrafına eğimli bir bahçe yaptırıldığını, bu yüzden de suyun doğrudan binanın alt katlarına doğru hücum ettiğini sözlerine ekledi.

Valencia Belediye Başkanı Rita Barber ise, iddiaları yalanladı. Başkan, verdiği röportajda şunları şöyledi: “Binanın içine, nehir yatağından tek bir damla su bile girmemiştir. Etraftaki bahçe, yağmurlarda suyu tutma görevini başarıyla yerine getirmiştir.” Calatrava, şu sıralar Bilbao yönetimine açtığı davayla da meşgul olmuş durumda. Şehir konseyi, Japon mimar Arata Isozaki tarafından tasarlanan yürüyüş yolunu, Calatrava’nın inşa ettiği köprüye eklemişti. Calatrava’ya göre, yürüyüş yolu onun izni olmadan yapılmış ve binanın kendine has “dengesini, birliğini ve simetrisini” bozmuştu. Calatrava, 3 milyon avroluk tazminat davası açtı.

Anavatanı İspanya dışında, Calatrava önümüzdeki senelerde yapılması planlanan Dünya Ticaret Merkezi tasarımı, Atina’daki Olimpik stadyum için yaptığı mavi ve yarı saydam eklentileri ve Hollanda’daki üç köprüsüyle tanınıyor.

Calatrava’ya göre, opera binası, tasarladığı “en eksiksiz” işi. Bina, 4000 koltuk kapasitesiyle Avrupa’nın en büyük opera binası.

Kaynak: The Guardian
Çeviri: mimdap

10 Yorum
 1. Avrupa’nın en büyüğü bile olsa bazen teknik sorunlara karşı problemler yaşayabiliyor. Tasarlamak işin bir yanı ve bu muhteşem eserler gerçekten tasarım dünyasının samanyolu gibi. Bir de işin uygulanması bölümü var. Bu bölüm ise yüksek teknolojiyi, ustalık ve beceriyi gerektiriyor.
  Ama uygulamada bir risk var. İnşa etmeyi sürdürürken de var iş bittikten sonra da. Bu risk bazen beklenmedik zamanda ortaya çıkıyor ve tasarımcının mesuliyeti ne ölçüdedir, bence tartışma konusu yapılmalıdır.

  Bahar | 29 Ekim 2007

 2. Calatrava’nın tasarımı su basmalarından da sorumlu tutulacak mı? Afetler heryerde meydana geliyor. Burada belki mimariyi destekleyen mühendislik hizmetlwei konusunda bir sorgulama yürütülebilir. Bu kadar A kalite bir yapıda meydana gelen su baskını şanssız bir olay olmuş gerçekten.

  Ayşe Aygan | 30 Ekim 2007

 3. Olayın uygulamadaki detay ve malzeme eksikliklerinden kaynaklandığı çok belli. Tasarıma yüklenmek hiç adil değil bence…

  MELİKE OKUTAN | 30 Ekim 2007

 4. Melike hanımın görüşüne katılıyorum. Bu yazı bir makale sonuçta ve konusunun kapsamı ortaya çıkan bir aksaklığı sorgulamak. Yapı da bu denli ünlü ve tasarımcısı önemli biri olunca “çamur bulaştı” sözcüğünü kullanıyor.

  Bizde bir amaçla yapılmış ve sonra kullanılamamış yapılar var biliyorsunuz. Misal olarak verirsek 1980 ler başında yapılan Tercüman Gazetesi Binası (Toplapı da, uzun süredir boş…) betonarme için oldukça iddialı bir açıklık denenerek “T” harfine benzetilen yapısı doğru dürüst hiç bir amaç için kullanılamadı.

  Tabiki Calatrava için böyle birşey söylemek mümkün değil. İddialı form iç hacimlerin organizasyonlarıyla destekleniyor ve bütünlük oluştururuyor.

  Hasan Kıvırcık | 30 Ekim 2007

 5. Bizim de böyle bir yapımız olsa da basan suya çamura çare arasak. Böyle mimara bu çamur bulaşmaz bana kalırsa.

  azmi açıkdil | 30 Ekim 2007

 6. Mimar Calatvara’ya, geçmiş vakit de , İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından, köprü projesi teklifi götürülmüştü . Eğer anlaşma sağlansa idi , (rakkam yüksek bulunmuştu) İstanbul ,oldukça önemli bir eser kazanırdı.

  Ancak; asrın “Mimar Sinan”ı olarak tanımlanan aynı zamanda heykeltraş ve arkeolog olan Calatvara , allahtan! anlaşamamış diyorum..! Malum, yağmur, kar, sel, fırtına, açılacak davalar , orjinaline uymayacak projeler v.s. onun adına ,açıkçası sevindim şimdi, bu haberi okuyunca …!

  Semra Sanıtürk | 1 Kasım 2007

 7. Sayın Sanıtürk

  Kesinlikle katılıyorum size. Kimbilir sonuçt nasıl bir köprü çıkacaktı ortaya. Altyapısı yeterli olmayan bir yere bu şekilde “süsleme” amaçlı olarak nitelendirilebilecek yapıları çok olumlu görmüyorum.

  Ebru Yıldızber | 6 Kasım 2007

 8. tek kelimeyle bütün bunlar varken ben nerdeydim gerçekten helal olsun,hayattan şunu öğrendim insanlara baktığığın zaman yüznde ne görüyorsan;kalbinde ne hissediyorsan butun bunların gerçek olduğuna inanmak zorundasın tebrikler dunyada ilk yenilgiye uğradığım cephe sensin tebrikler……

  mümin arslan | 19 Aralık 2007

 9. ben ilerde iç mimar olmak istiyorum ama aklımda bazı sorular var lütfen bana bu mesleği iyi tanıyan birisi yol gösterebilirmi?
  bugün babama sordum tannırsan kazanırsın tanınmazsan kazanamaz sürünürsün dedi bana
  sizce ne yapmalıyım?
  YARDIMCI OLUN LÜTFEN!!!

  elif | 23 Mart 2008

 10. calatrava bunu hep yapyor…

  okan karakas | 25 Şubat 2009


Yorum yazmak için


Tasarım: Zaha Hadid Architects Riyad-Metro İstasyonu, KAFD Metro İstasyonu, Sarı Hattın havaalanına (Hat 4) son noktası olan Mavi Hat (Hat 1) ve Mor Hat (Hat 6) için yeni ağ üzerinde önemli bir aktarma görevi görecek. yerel KAFD monorayına bağlanan bir hava köprüsü olarak. Dört kamusal kat üzerinde altı platform ve park et ve devam et […]

Copyright © 2022 All Rights Reserved | Mimdap.org