Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
Avrupalı gençler Kars’ta ‘Kar’ı çekecek
Share 17 Ekim 2007

Michael Haneke’nin en beğendiği altı Avrupa filminden biri de Ingmar Bergman’ın yönettiği ‘Persona’.
2 Kasım’da Ankara’da başlayacak Gezici Festival’in Kars ayağında Avrupa’nın 19 ülkesinden gelecek genç sinemacılar Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanından yola çıkarak Kars’la ilgili kısa filmler çekecek. Festivalde Michael Haneke’nin en beğendiği altı Avrupa filmi de gösterilecek

13. Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival’in programı dün Beyoğlu’ndaki Dirty’de düzenlenen basın toplantısında açıklandı. 2-25 Kasım tarihleri arasında sırasıyla Ankara, Kars, Samsun ve Saraybosna’ya uğrayacak Gezici Festival, yine hayli tatmin edici bir programla izleyici karşısına çıkacak.
Ankara Sinema Derneği’nin Kültür Bakanlığı, Kars Belediyesi, Statoil ve Akman Holding’in katkılarıyla düzenlenen festival 2-8 Kasım arası Ankara, 9-15 Kasım’da Kars, 17-20 Kasım’da Samsun ve 21-25 Kasım arasında ise Saraybosna’ya konuk olacak. Festivalin Kars ayağında Avrupa’nın 19 ülkesinden gelecek genç sinemacılar Kar Film Yapım Atölyesi kapsamında Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘Kar’ romanından yola çıkarak Kars’la ilgili kısa filmler çekecek.

Tüm konuklarının Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun konuğu olarak Kars’ta ağırlanacağı festivalde geçen yıl ilgi gören ‘Kars’ta Sinema Konuşalım’ adlı öğrenci buluşması ikinci kez düzenlenecek.
Festivalde Altın Palmiye ödüllü ‘Yol’ filmiyle ilgili özel bir bölüm var. ’25 Yıl Sonra Bilinmeyen Görüntüleriyle Yol’ başlıklı bölümde, önce ‘Yol’un orijinal versiyonu gösterilecek. Sonra ‘Yol’un kurgucusu Elizabeth Waelchli ile İsviçreli yapımcısı Donat Keush’un katılımıyla yaklaşık 30 dakikayı bulan ‘özel görüntüler’ izleyicilere sunulacak ve ardından yönetmen Şerif Gören’in de katılımıyla panel düzenlenecek. Panelde Elivabeth Waelchli, filmin montaj serüvenini, Yılmaz Güney’in montaj sırasında hangi sahneleri neden çıkardığını 25 yıl önce tuttuğu montaj notlarının ışığında birinci elden tanık olarak anlatacak.
Bu yıl Cannes’da Altın Palmiye’yi kazanan ‘4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün’ adlı filmin özel gösterimle seyirciyle buluşacağı Gezici Festival bu yıl, Avusturyalı kült yönetmen Michael Haneke’ye özel bir bölüm ayırdı. Şu sıralar ‘Ölümcül Oyunlar’ (Funny Games) filmini ABD’de yeniden çeken Haneke, ‘Ölümcül Oyunlar’, ‘Kurdun Günü’ ve ‘Yedinci Kıta’ filmleriyle festivale konuk olacak. Ayrıca yönetmenin Gezici Festival için özel olarak seçtiği, en beğendiği altı Avrupa filmi ‘Persona’, ‘Almanya Sıfır Yılı’, ‘Puslu Manzaralar’, ‘Rastgele Balthazar’, ‘Adı Karmen’, ‘Mahvedici Melek’ de festival kapsamında gösterilecek.
Festivalin Türk Sineması 2007 bölümünde Fatih Akın’ın ‘Yaşamın Kıyısında’ ve Handan İpekçi’nin ‘Saklı Yüzler’ adlı filmlerine Ankara ve Kars’ta oyuncu ve yönetmenlerin katılımıyla galalar yapılacak.

Hrant Dink’e adanmış bölüm
Hrant Dink’e adanan ‘Öteki’ adlı bölümde ise sinemaseverlerin her zaman izleyemeyeceği farklı kısa ve uzun metrajlı filmler izleyicilerin beğenisine sunulacak. Tony Gatlif’in ‘Latcho Drom’ adlı yapıtı bu bölümde gösterilecek filmlerden biri. Fotoğraf sanatçısı Atilla Durak’ın ‘Ebru’ adlı sergisi de festival sırasında Kars’ta açılacak. ‘Absürd Filmler’ bölümünde ise süresi 1 ile 20 dakika arasında değişen absürd kısa filmler gösterilecek. Almanya’nın ünlü canlandırma sanatçısı Jochen Kuhn da kısa filmleriyle Gezici Festival’in konuğu olacak. ‘Avrupa Panoraması’ bölümünde de Avrupa’nın en iyi kısa filmleri gösterilecek. İsveç ve Norveç’ten gelen çocuk filmlerinin de gösterileceği festivalde Hollandalı canlandırma yönetmeni Petra Dolleman geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kars’taki ilkokul öğrencileriyle canlandırma atölyesi yapacak.
Gezici Festival’de her yıl hazırlanan sinema kitaplarına bu yıl bir yenisi ekleniyor: Ali Karadoğan’ın hazırladığı Zeki Ökten Kitabı. Zeki Demirkubuz, Önder Çakar ve Ümit Ünal da Kars Öyküleri Kısa Film Senaryo Yarışması’nda dereceye giren genç sinemacılarla birlikte Kars’ta senaryo geliştirme atölyesi düzenleyecek.

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), koronavirüse karşı mücadeleyi desteklemek amacıyla kamu görevlilerini, sağlık tesisi sahiplerini ve mimarları, binaların geçici sağlık tesislerine uyarlama konusunda bilgilendirmek için yeni bir bilgilendirme başlattı.     26 Mart’ta AIA’nın web sitesinde, dünyadaki Covid-19 pandemisine karşı mücadeleye katkı olarak AIA, federal, eyalet ve yerel hükümetleri mevcut sağlık binalarını ve artan karantina ihtiyaçlarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org