Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
‘AKM yıkılmamalı, yenilenmeli’
Share 18 Ekim 2007

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu: “22 Temmuz seçimleri sonrası ilk iş olarak AKM’nin yıkılmasına yönelik karar alınmasını biz hayret ve esefle karşılıyoruz.”

AKP hükümetinin Cumhuriyet döneminin simge yapılarından, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) yıkma girişimini sert bir dille eleştiren uzmanlar, “AKP’nin kararı, bir dayatmadır. Bir kültür mirası olan AKM kesinlikle yıkılmamalı, yenilenmeli” dediler.

AKM’nin yıkılarak, yerine yeni bir binanın yapımını öngören yasa tasarısının TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edilmesine yönelik tepkiler artarak sürüyor.

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhcu , “22 Temmuz seçimleri sonrası ilk iş olarak AKM’nin yıkılmasına yönelik karar alınmasını biz hayret ve esefle karşılıyoruz. Döneminin özgün niteliklerini yansıtan ve Cumhuriyetin simgesi olan bir kültür yapısı hedef olarak seçildi. Oysa AKM geçmişte uzmanlar tarafından korunması gereken bir yapı olarak tescillenmişti. AKP, seçim öncesi bu kararları aşamadı, şimdi seçimin verdiği özgüvenle tüm hukuk kurallarını hiçe sayarak yasa marifetiyle AKM’yi yıkmak istiyor” dedi. Bu yağma projelerine, duyarlı yurttaşların izin vermeyeceğine inandıklarını vurgulayan Muhcu, Mimarlar Odası, diğer meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla bu konuyu yeniden kamuoyunun gündemine taşıyacaklarını anlattı.

Muhcu, AKM yerine yeni bir bina yapacağız açıklamalarının aslında bu projenin meşrulaştırılmasının bir aracı olduğunu vurgulayarak, Cumhuriyet dönemi izlerinin silinmemesi için AKM’nin yıkılmadan, yenilenerek korunması gerektiğini bildirdi. Şehir Plancıları Odası (ŞPO) İstanbul Büyükkent Şube Başkan Yardımcısı Pınar Özden de kararı kınadıklarını belirterek, “AKP hükümetinin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) AKM’ye karşı bu inadını anlamak mümkün değil” yorumunu yaptı. Özden, şöyle devam etti: “Hiçbir üniversitenin ve hiçbir uzman kuruluşun görüşüne başvurulmadı. Dahası bu proje ortaya çıktığında söylediğimiz görüşlerimiz de dikkate alınmamıştır. Karar, AKP hükümetinin ‘Ben yaptım, oldu’ anlayışının ürünüdür ve dayatmadır. Sakarya Üniversitesi de eğer AKM’nin yıkılması konusunda onay verdiyse bu danışıklı dövüştür. İstanbul’da birçok üniversite varken Sakarya Üniversitesi’nden görüş alınması abestir.”

Kaynak: Cumhuriyet

1 Yorum
  1. AKM nin içine girip o atmosferi algılayamayan insanların verdiği yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Tescilli bir yapıya nasıl yıkım kararı verilir anlamlandıramıyorum. O binada yüzlerce insanın hatırası ve geçmişi var, alelade bir yapı değil. İnsanların hatıralarını, hafızalarını yıkmanın kimseye bir faydası yok. Rant sağlayacağız diye şu ülkeyi düşürdükleri hale bak….

    sungu gürçam | 23 Ekim 2007


Yorum yazmak için


Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), koronavirüse karşı mücadeleyi desteklemek amacıyla kamu görevlilerini, sağlık tesisi sahiplerini ve mimarları, binaların geçici sağlık tesislerine uyarlama konusunda bilgilendirmek için yeni bir bilgilendirme başlattı.     26 Mart’ta AIA’nın web sitesinde, dünyadaki Covid-19 pandemisine karşı mücadeleye katkı olarak AIA, federal, eyalet ve yerel hükümetleri mevcut sağlık binalarını ve artan karantina ihtiyaçlarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org