Mimdap
Ana Sayfa Bağlantılar Biz Kimiz İletişim
ANA SAYFA
10 yıl önce Akgöl 10 yıl sonra Akçöl
Share 17 Ekim 2007

Konya’nın Karaman ve Ereğli ilçeleri arasındaki 35 bin hektarlık Akgöl, 10 yıl önce dünyanın en büyük sulak alanlarındandı. Bölge 10 yılda uçsuz bucaksız bir çöle döndü.

null

Dünyanın en büyük sulak alanları arasındaki Akgöl, sadece 10 yılda yok oldu. Karaman ile Ereğli ilçeleri arasındaki alanın kaderi 1983 yılında İvriz Barajı kurulunca değişmeye başladı. Buna yeraltı sularının bilinçsiz kullanımı da eklenince 35 bin hektarlık Akgöl küçüldü. 1992’de ‘doğal sit alanı’, 1995’te ‘tabiat koruma alanı’ ilan edilmesi de sonucu değiştirmedi.
200’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapan sulak alan son 10 yılda uzmanları da şaşırtan bir hızla kurudu. Bölgede, iklim ve yağış düzensizliği, göl çevresinde rüzgâr erozyonu etkisini artırınca geçimini balıkçılık ve çiftçilikle sağlayan ailelerin büyük bölümü çareyi göç etmekte buldu.

Kaynak: Radikal


Yorum yazmak için


Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA), koronavirüse karşı mücadeleyi desteklemek amacıyla kamu görevlilerini, sağlık tesisi sahiplerini ve mimarları, binaların geçici sağlık tesislerine uyarlama konusunda bilgilendirmek için yeni bir bilgilendirme başlattı.     26 Mart’ta AIA’nın web sitesinde, dünyadaki Covid-19 pandemisine karşı mücadeleye katkı olarak AIA, federal, eyalet ve yerel hükümetleri mevcut sağlık binalarını ve artan karantina ihtiyaçlarını […]

Copyright © 2020 Mimdap.org